105'LİK SÜLEYMAN DEDE GENÇLERE TAŞ ÇIKARTIYOR

105'LİK SÜLEYMAN DEDE GENÇLERE TAŞ ÇIKARTIYOR

Çameli’nin, Cumaalanı Mahallesi'nde ikamet eden Süleyman Duru, 105 yaşında olmasına rağmen hala çalışmaktan kendisini alamıyor.

Çameli’nin, Cumaalanı Mahallesi'nde ikamet eden Süleyman Duru, 105 yaşında olmasına rağmen hala çalışmaktan kendisini alamıyor. Mahalledeki sağlık evi, Camii, gibi kuruluşların gönüllü bahçıvanı konumunda olan Duru, sağlıklı kalmasını doğal ürünler yemesine bağlıyor. Erken yatıp erken kalktığını, tavuklara yem verip sonra kahvaltı ettiğini anlatan Süleyman Dede, "Çocukluğumdan beri doğal ürünler kullanmayı tercih ediyorum. Bahçemde çalışıyor, yakacağım odunu kendim kırıyorum” diye konuştu.

“SOFRAMDA DAİMA YOĞURT, TEREYAĞI VE BAL BULUNDURURUM”
“Bu yaşıma kadar çok ciddi bir rahatsızlık geçirmedim” diyen 105’lik çınar, “Soframda daima yoğurt, tereyağı ve bal bulundururum. Uzun yaşamak isteyenlere, doğal ürünler tüketmeyi tavsiye ediyorum. Aile Hekimim Dr.Özcan Özçelik’e borçlu olduğunu her hafta düzenli olarak sağlığını kontrol ettirdiğini ve 30 yıldır sabah kahvaltılarında yoğurt ve baldan oluşan bir karışım tüketiyorum. Allah'a çok şükür, bütün ihtiyaçlarımı kendim giderebiliyorum." dedi. Hayat dolu olduğunu belirten Duru, Yaz aylarında tarlaya gidip çalışıyorum. Zaman geçiyor. 105 sene nasıl geçtiyse bundan sonra da öyle geçer. Köyün içinde geziyorum. Düğünlere ve taziyelere gidiyorum. Yatağa düşmemek için hep Allah’a dua ediyorum. Köyümüze gelenlere 105 yaşımda olduğumu söyleyince inanmıyorlar. Bu yaştan sonra yalan söyleyecek halim yok diyorum. Ama olmuyor, yaşıma inanmıyorlar” şeklinde konuştu.

“DOĞUM TARİHİMİN 1907 OLDUĞUNU GÖREN YABANCILAR ŞAŞIRIYOR”
Kimsenin 105 yaşında olmadığını söyleyen Duru; “Bu yüzden ben de nüfus cüzdanımı hep yanımda taşıyorum. İnanmayanlara kimliğimi gösteriyorum. Kimlikte doğum tarihimin 1907 olduğunu gören yabancılar şaşırıyor. Sağlıklı yaşamımı çalışmaya bağlıyorum. Daha bu yaşıma kadar hiç boş durmadım. Çalışırım, gezerim ve yürürüm. Hava güzel olunca evde oturmam. Yazın günümü tarlada geçiririm. Ben insanları çok seviyorum dedi çimdeki bu sevgi, sağlıklı bir şekilde bu yaşa gelmemi sağladı” diye konuştu

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER