11. EGE KADINLAR BULUŞMASI BİLDİRGESİ DENİZLİ'DE OKUNDU

11. EGE KADINLAR BULUŞMASI BİLDİRGESİ DENİZLİ'DE OKUNDU

Kütahya’da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)Tavşanlı Şubesi ev sahipliğinde yapılan 11’inci Ege Kadın Buluşması’nın sonuç bildirgesi Denizli Barosu Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinlikte okundu. Etkinliğe Denizli Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan da katıldı.

11’inci Ege Kadın Buluşması, 11-12 Kasım tarihlerinde Kütahya’da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)Tavşanlı Şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Buluşmaya; kadın örgütleri, sivil toplum kuruluşları, üniversitelerin kadın sorunları araştırma merkezleri, baroların kadın hakları merkez ve komisyonları ve meslek örgütlerinden 147 temsilci katıldı. Kadın ve Yasal Hak Bilinci Eğitimleri, Kadın ve Sağlık, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadın-Sivil Toplum Kuruluşları Bağlamında Siyaset ve Örgütlenme, Kadına Yönelik Şiddet, Kadın ve İstihdam, Kadın ve Yasal Gelişmeler konularının masaya yatırıldı. Görüşülen konularla ilgili öneriler sunulan ve çeşitli kararlar alınan buluşmanın sonuç bildirgesi ise Denizli Barosu Hizmet Binası Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinlikte okundu.  Etkinliğe; Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı  (TOSYÖV) Denizli Destekleme Derneği Başkanı Seçil Tok, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Yönetim Kurulu Üyesi Gülnur Oymak, Serinhisar Bilişim ve Gelişim Derneği Emine Kobaş, sivil toplum kuruluşu başkanları ve üyeleri katıldı.

Etkinlikte ilk olarak; Denizli Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan tarafından 11’inci Ege Kadın Buluşması’nda emeği geçenlere plaket takdim edildi. Başkan İlhan katılımcılara ve buluşmaya emek veren kadınlara teşekkür etti. 2016-2017 Ege Kadın Buluşması Sekreteri Seçil Tok ise katılımlarından ve katkılarından ötürü Başkan İlhan’a teşekkür belgesi takdim etti.

TÜRKİYE CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNDE SONDAN 13’ÜNCÜ
Plaket töreninin ardından 2016-2017 Ege Kadın Buluşması Sekreteri Seçil Tok tarafından bildiri okundu. Tok; “Buluşmada Türkiye’de kadınların maruz kaldığı güçlükler ele alındı. Bu güçlüklerin aşılması noktasında çözüm olabileceği değerlendirilen öneriler görüşüldü. Ülkemizce 2011 yılında  imzalanan ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ kısa adıyla; ‘İstanbul Sözleşmesi’ uyarınca; toplumsal cinsiyet eşitliğinin müfredata ders olarak eklenmesi gerekmektedir. Dünya Ekonomik Forumu'nun 2017'de açıklanan raporunda; Türkiye, cinsiyet eşitsizliği sıralamasında 144 ülke arasında 131’inci sırada yer almıştır” dedi.

“KADINI AYRIŞTIRAN YAYINLAR KALDIRILMALI”
Kadınların yasal haklar konusunda bilgiye ulaşmakta zorlandıklarını ve haklarından yeteri kadar faydalanamadıklarını belirten Tok sözlerinin devamında ise; “Kadınlara yönelik yasal haklar eğitimlerinin başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere yerel yönetimler, sağlık kurumları, barolar, kadın komisyonları ve üniversiteler tarafından yaygınlaştırılması gerekmektedir. Belediyeler de kadın danışma merkezlerinin ayrı bir bütçe ile müdürlük olarak ön plana çıkarılması gerekmektedir. Medya kadın şiddeti konusundaki yayın diline dikkat etmelidir. Kadını ayrıştıran, cinsiyet eşitsizliği içeren yayınlar kaldırılmalıdır. Kadın politikaları sosyal politika değildir. Bu nedenle 183 acil yardım hattının yalnızca kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet vakalarıyla ilgilenmesi ve 7/24 çalışması gerekmektedir. Şiddet mağduru kadınlar, Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı'ndan destek alabilir” ifadelerine yer verdi.

“KADINLAR ÇALIŞMA HAYATININ DIŞINDA TUTULUYOR”
Kadınların eğitim imkanlarından yeterince yararlanamadığını vurgulayan Tok şunları aktardı: “Bu durumda kadınlar; daha az kalifiye olmakta, daha az istihdam edilmekte ve düşük ücretlere razı olmaktadır. Bu kısır bir döngüdür ve bu döngü artık son bulmalıdır. Diğer taraftan çocuk bakım destek mekanizmalarının yetersizliği,  toplum, aile ve eş baskısı gibi halen devam eden sosyo-psikolojik etkenler kadınlarımızı çalışma hayatının dışında tutmaktadır.”

“HER ŞEY KADINLAR İÇİN”
Programın sonunda 2015-2016 ve 2016-2017 yılında Ege Kadın Buluşması Denizli Sekreterliği görevini yürüten Seçil Tok görevi Fikret Çınar’a devretti. Görevi devralan Çınar ise duygu ve düşüncelerini DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesiyle paylaştı. Çınar; “Güzel ve bir o kadar da uğraştırıcı bir görev. Seçil Hanım bu zamana kadar çok güzel işler başardı. Bizden desteklerini çekmeyecek. Kadın için yapılması gereken her ne varsa yapmaya hazırız. Her şey kadınlar için. Onun için de bu görevi devraldık. Bu görev bizim değil aslında. Hepimizin, tüm kadınların” diye konuştu. 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211