112’Yİ GEREKSİZ YERE İŞGAL EDENLERE YAPTIRIM

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında 2013’ten itibaren Denizli’de tüm acil numaralar tek numara ‘112’ üzerinden hizmet veriyor. 112 numarasına asılsız ihbarda bulunanlara ve meşgul edenlere yönelik cezalar yağmaya devam ediyor.

Denizli’de 2003 yılından bu yana tüm acil numaralar tek numara olan ‘112’ çatısı altında birleştirildi. Bu kapsamda tüm kurumlar için günde yaklaşık 4 bin çağrı geliyor. Gelen 4 bin çağrının yaklaşık bin vakasına operasyon yürütülüyor. Gereksiz yere ‘112 Acil Çağrı Merkezini’ meşgul edenlere yönelik Denizli Valiliği’nden yaptırım uygulanıyor.

Özellikle yaz aylarında artan çağrı yoğunluğunda gereksiz yere 112 numarasını arayarak meşgul eden ve asılsız ihbarda bulunan kişiler, acil birimlerin işini yapmasına ve gerçekten yardıma ihtiyacı olanların ulaşmasına engel oluyor. Konuyla ilgili Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada; “Vatandaşlar, 112’yi acil ve gereken durumlarda aramaları konusunda hassasiyet göstermelidirler.  Geçtiğimiz Haziran ayında 112 Acil Çağrı Merkezi’ni asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul eden 2 kişiye Kabahatler Kanunu gereği para cezası uygulandı” denildi.


HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER