1176 Derneği, kuruluş sürecini tamamladı

Anadolu’da Türk hâkimiyetinin kesinleştiği 1176 yılının esas alınarak isminin belirlendiği 1176 Derneği, kuruluş sürecini tamamladı ve faaliyetlerine başladı. Dernek Başkanı Doç. Dr. İbrahim Balık, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın açıklaması ile derneği tanıttı.

Anadolu’da Türk hâkimiyetinin kesinleştiği 1176 yılının esas alınarak isminin belirlendiği 1176 Derneği, yaklaşık 1 ay önce kuruluş sürecini tamamladı ve faaliyetlerine başladı. 1176 Derneği Başkanı Doç. Dr. İbrahim Balık, yönetim kurulu üyeleri ile Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması düzenledi.

Derneği tanıtan Başkan Balık; “Bir ay önce kuruluş aşamasını tamamlayarak faaliyetlere başlayan 1176 Derneği’nin kuruluş amacı ve faaliyet alanlarıyla ilgili siz değerli basın mensuplarını ve kamuoyunu bilgilendirmek için toplanmış bulunmaktayız. Derneğimizin adı, Anadolu’da Türk hâkimiyetinin kesinleştiği 1176 yılı esas alınarak belirlenmiştir. Bilindiği üzere 1176 yılı, Anadolu’da Türk-İslam hâkimiyetinin tesisinde önemli bir dönüm noktasıdır. Derneğimizin temel amacı, Denizli’yi merkez alarak bütün Anadolu coğrafyasında, Türk-İslam hâkimiyeti temsil eden tarihi, kültürel ve coğrafi değerlerle ilgilidir. Önemli tarihi olaylar, tarih değer taşıyan mimari yapılar, coğrafi ortamda gözlenen değişim, şehrimizde iz bırakmış şahsiyetler, folklorik unsurlar ve kültürel değerlerimiz derneğimizin öncelikli çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Derneğimizin amblemi, Denizli’nin tarihi sürecinde önemli olayların yaşandığı ve şehrin çevresini saran Karcı Dağı, Honaz Dağı ve Çökelez Dağı’nı temsil etmektedir. 1176 Derneği’nin öncelikli hedefi, Denizli ve çevresinde Türkiye Selçuklularından Türkiye Cumhuriyetine kadar Türk tarihi ve kültürünü temsil eden değerleri gün yüzüne çıkarmak ve topluma mal edebilmektir. Bu çerçevede derneğimiz, şehrimizin geçmişini yansıtan tarihi birikimi kucaklayan bir anlayışa sahiptir. Denizli, Türk hâkimiyeti öncesine ait zengin bir tarihi birikime sahiptir. İnsanlık tarihinin ilk izlerini şehrimiz sınırları içerisinde değişik yerlerde bulabilmekteyiz. Bizler bütün bu tarihi birikimin korunması ve yaşatılması gerektiğine inanıyoruz. Ancak 1176 Derneği, Anadolu’da ve Denizli’de öncelikle Türk hakimiyetinin başladığı döneme odaklanmıştır. Şehrimizin tarihi birikimini yansıtan bütün çalışmaları takdirle karşılıyoruz. 1176 Derneği, bu alanda faaliyet gösteren tüzel kişiliklerle her zaman iş birliğine hazırdır. 1176 Derneği’nin temel misyonu şehrimizin tarihi, kültürel ve doğal kaynaklarının korunması ve yaşatılması için bilimsel araştırmalar yapmaktır. Ayrıca, şehrimizin kimliğini yansıtan değerleri, eserleri ve şahsiyetleri toplumumuza tanıtmak ve bunların etrafında milli bir bilinç oluşturmak da temel hedeflerimiz arasındadır. Ülkemizin, şehrimizin, tarihi ve kültürel değerlerini önemseyen, doğal kaynaklarını korumayı amaçlayan herkese kapımız açıktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2022, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER