150 KİLOLUK HASTA, UYUTULMADAN BÖBREK TAŞLARINDAN KURTULDU

150 KİLOLUK HASTA, UYUTULMADAN BÖBREK TAŞLARINDAN KURTULDU

Böbreklerinde taş olan ve yaklaşık 150 kilo olduğu için başka merkezlerde ameliyat edilemeyen 58 yaşındaki Perihan Erkmen, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde epidural anestezi ile uyanık halde yapılan böbrek taşı operasyonu ile sağlığına kavuştu.
Böbreklerinde taş olan ve yaklaşık 150 kilo olduğu için başka merkezlerde ameliyat edilemeyen 58 yaşındaki Perihan Erkmen, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne başvurdu. yaklaşık 4 yıl önce ameliyata alınan ve ameliyatta solunum problemi gelişen Erkmen’e; epidural anestezi ile uyanık halde ve sırtüstü pozisyonda “Supin PCNL” yöntemi ile böbrek taşı operasyonu yapıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyat sonrasında Erkmen, sağlığına kavuştu. Ameliyat; Üroloji ve Anesteziyoloji Anabilim Dalları’ndan Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, Yrd. Doç. Dr. Yusuf Özlülerden ve Yrd. Doç. Dr. Aslı Mete’den oluşan ekip tarafından gerçekleştirildi.

“BİR YAKINININ TAVSİYESİ ÜZERİNE HASTANEMİZE BAŞVURMUŞ”
Operasyon hakkında bilgi veren PAÜ Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş; “Perihan Hanım uzun süredir böbrek taşı sorunu yaşıyormuş. 4 yıl önce de idrar yoluna düşen bir taş kapalı ameliyatla alınmaya çalışılırken, kilo sorunu da olmasından dolayı ameliyatta solunum problemi gelişmiş ve uyandırılmış. Daha sonra uzun süre kontrole gelmeyen hastamıza, başvurduğu hastanede sağ böbreğinde büyük bir taş olduğu ve ameliyat olması gerektiği söylenmiş. Bulunduğu şehirdeki üniversite hastanesinde, kapalı böbrek taşı ameliyatı için ameliyathaneye alınan hasta, yüzükoyun pozisyona alınınca tekrar solunum sorunu yaşamış ve ameliyat başlamadan uyandırılmak zorunda kalınmış. Ameliyat olamayacağı söylenen hasta, bir yakınının tavsiyesi üzerine hastanemize başvurmuş” dedi.

“1,5 SAATLİK BAŞARILI BİR OPERASYONLA TAŞLARI TAMAMEN TEMİZLEDİK”
Kapalı böbrek taşı ameliyatları ile ilgili de bilgiler veren Doç. Dr. Zümrütbaş; “’PCNL kapalı böbrek taşı operasyonu’ adını verdiğimiz operasyonu, kliniğimizde uzun süredir başarılı bir şekilde uyguluyoruz. Ameliyat standart yöntemde yüzükoyun pozisyonda yapılıyor. Son zamanlarda ülkemizde sınırlı sayıda merkezde supin (sırtüstü) pozisyonda da yapılmaya başlandı. Perihan Hanım bize başvurduğunda, öncelikle anestezi bölümüne danıştık. Dr. Aslı Hanım, yaklaşık 150 kg ağırlığında olan hastamızı uyutmadan, epidural (belden) anestezi deneyebileceğimizi söyledi. Biz de hastaya bilgi vererek uyanık halde ve sırtüstü pozisyonda kendisini ameliyat edebileceğimizi söyledik ve yaklaşık 1,5 saatlik başarılı bir operasyonla taşları tamamen temizledik” diye konuştu.

“BİZİMLE İLGİLENEN HERKESTEN ÇOK MEMNUN KALDIK”
Taşlarından dolayı birçok sorun yaşayan ve sonunda başarılı bir ameliyatla taşlarından ve ağrılarından tamamen kurtulan ve mutluluğu yüzünden okunan Erkmen, duygularını şöyle aktardı:  “Hastanemizden, doktorlarımızdan ve bizimle ilgilenen herkesten çok memnun kaldık. Allah hepsinden razı olsun.”

ZAFER GÜVENÇ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER