159 kişiye “Milli Mücadele Madalyaları ve Beratı” verildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gaziler için hazırlanan “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” Denizli’de bulunan 159 gazi ve gazi yakınlarına, düzenlenen törenle verildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan Denizli’deki 159 gazi ve gazi yakınına “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” verildi. Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törene; Vali Hasan Karahan, 11'inci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Düz, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürü Süleyman Erdoğan, Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar ile gazi ve gazi yakınları katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan tören, Denizli Müftüsü Mehmet Aşık tarafından şehitler için dua ile devam etti.

“40 BİN ASKERİMİZLE BİRLİKTE MÜCADELE ETTİK”

Törenin açılış konuşmasını yapan Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Sayın Hamdi Helvacılar; “45 yıl önce hep birlikte Kıbrıs semalarında karadan, denizden, havadan, oradaki Türk soydaşlarımıza demokrasi getirmek için, özgürlük getirmek için 40 bin askerimizle birlikte mücadele ettik. Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının 100 yıl önce yaptığını, onların öncesinde de atalarımızın yaptıklarını bizler de ‘Allah Allah’ nidaları ile gerçekleştirdik. Kıbrıs Beşparmak Dağları’na inerek, 45 yıl sonra oradakilerin halen daha hür ve bağımsız yaşamalarına vesile olduk. Sizlerle gurur duyuyorum sevgili arkadaşlarım. İstiklal Savaşı gazilerimiz belirli bir süre sonra madalyalarını alabildi. Yine Kore gazilerimiz de aynı şekilde. Bütün dünyanın barış içerisinde yaşaması için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Son zamanlarda terör ile mücadelede çok önemli yollar kat ettik. Bizler 1919’li yıllarda, 1974’lü yıllarda nasıl mücadele ettiysek, şimdi de mücadelemize devam ediyoruz” dedi.

“VATANA, BAYRAĞA, TOPRAĞA SAHİP ÇIKMAK İÇİN GİTTİNİZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “O yıllara şahit olduğum ve o gururlu anları duyduğum için kendimi şanslı sayıyorum. 1974 yılında Kuzey Kıbrıs’ta Türk Milleti’ne karşı yok etme girişimi vardı. Orada büyük bir facia yaşanıyordu. Gerçekten katliam yaşanıyordu. Bunun üzerine siler oradaki o acıya, faciaya o yok etmeye yönelik harekete karşı son vermeye gittiniz. Giderken Arkanıza bakmadınız ve ölmeyi, şehit olmayı düşündünüz. Vatana, bayrağa, toprağa sahip çıkmak için gittiniz. Gözünüzü kırpmadan cepheye koştunuz. Allah hepinizden razı olsun. Çok şükür orada muzaffer olduk. Bugün orada bayrağımız dalgalanıyorsa ve ülkemizin geleceği açısından birçok konularda önem arz ediyorsa bunlar sizin gayretinizde oldu” dedi.

“DENİZLİ’NİN VATANSEVERLİK DUYGUSU TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMUŞTUR”

Törende konuşan Vali Karahan; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümetinin tevcih ettiği madalyaları bugün hak sahiplerine gecikmeli de olsa takdim edeceğiz. Bu sebep ile bir araya geldik. Bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyoruz. Denizli’nin vatanseverlik duygusu memleketimiz davası olunca bir araya gelmesi tüm Türkiye’ye örnek olmuştur. Bugün de tekrar yaşıyoruz. Kıbrıs Harekatı tabi bizim tarihimizin dönüm noktası. 1923’te kurulan Cumhuriyetimizin 51 yıl sonra 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Yavru Vatan olarak anılan KKTC vatandaşlarının garantörü ülkemizdir. Bugün Ülkemiz Suriye’de Kuzey Irak’ta operasyon yapabiliyorsa onun temeli 1974 yılında sizlerin o zaman canıyla bedeniyle mücadele ettiği Kıbrıs Barış Harekatı’nın sonucudur. Onun için sizlerin önünde tekrar saygıyla eğiliyor, teşekkür ediyorum. Ülkemiz bundan sonra da nerede bir haksızlık ve zulüm varsa ise orada mazlumların yanında olmaya devam edecektir. Vefat eden gazilerimize ve vatanımız için canını veren tüm kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyor, Allahtan rahmet diliyorum. Siz gazilerimize de ailelerinizle beraber sağlıklı mutlu bir ömür diliyorum. Haklarınızı helal ediniz” dedi. Konuşmaların ardından, 159 gazi ve gazi yakınına Milli “Mücadele Madalyaları ve Beratı” protokol üyeleri tarafından verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER