“169 MİLYAR DOLAR HEDEFİMİZİ GERİDE BIRAKABİLECEĞİMİZ KANAATİNDEYİM”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Yılsonu için hedeflenen 169 milyar Dolar’a ulaşabileceğimiz ve hatta bu hedefimizi geride bırakabileceğimiz kanaatindeyim” dedi.

“169 MİLYAR DOLAR HEDEFİMİZİ GERİDE BIRAKABİLECEĞİMİZ KANAATİNDEYİM”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Memişoğlu, “Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından, temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı. Ülkemiz ihracatının güçlü artışının geride bıraktığımız ayda da devam ettiğini görüyoruz. Temmuz ayında yüzde 11,8 oranında artan ve 14,1 milyar Dolar’ı geride bırakan ihracatın, bugüne kadar ulaşılan en yüksek temmuz ayı ihracatı olarak kayıtlara geçtiğini ifade edebiliriz. Ocak-Temmuz döneminde ise yüzde 7 oranında artan ülkemiz ihracatı, 96,3 milyar Dolar’a ulaşmış oldu. 2018 yılını değerlendirdiğimizde, haziran ayı hariç her ay ihracat rekoru kırılmasının, ülkemiz ekonomisi adına son derece önemli olduğunu belirtebiliriz. Bugün itibariyle 12 aylık ihracatımız 163 milyar Dolar’a aşmış durumda. Yılsonu için hedeflenen 169 milyar Dolar’a ulaşabileceğimiz ve hatta bu hedefimizi geride bırakabileceğimiz kanaatindeyim” dedi.

“DENİB VE DENİZLİ’NİN İHRACATA KATKISI SÜRÜYOR”
Ülke ihracatında ulaşılan rakamların memnuniyet verici olduğunun altını çizen Başkan Memişoğlu, “Ülkemiz ihracatında ulaşılan rakamlar ve yakalanan başarının yanı sıra, DENİB ve Denizli ihracatının da aralıksız olarak artması bizim adımıza oldukça motive edici. Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince DENİB üzerinden yapılan ihracatımız, temmuz ayında yüzde 2,1 oranında artarak 202 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 7 ayında ise, DENİB ihracatı yüzde 7,9 oranında yükselişle 1 milyar 479 milyon Dolar’a ulaştı. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatının temmuz ayında yüzde 14,1 oranında arttığını ve 279 milyon Dolar olduğunu görüyoruz. Ocak-Temmuz döneminde, Denizli ihracatındaki artış oranı yüzde 17,5 ve ilimiz ihracatının bu dönemde ulaştığı değer 1 milyar 963 milyon Dolar. Hem DENİB hem de Denizli ihracatının, ülkemiz ihracatına olumlu katkısını güçlü bir şekilde sürdürdüğünü söylememiz mümkün. Bir diğer önemli gelişme de, ilk yedi aylık dönemde DENİB ve Denizli ihracatının oransal olarak artışının, Türkiye’nin artış ortalamasının üstünde olması. 2018 yılının geride bıraktığımız döneminde artan ihracatımızın, yıl boyunca ülkemiz ihracatına olumlu katkısını sürdüreceğine ve hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER