19 MAYIS İLKOKULU'NDAN SKEÇLİ YERLİ MALI HAFTASI KUTLAMASI

19 MAYIS İLKOKULU'NDAN SKEÇLİ YERLİ MALI HAFTASI KUTLAMASI

19 Mayıs İlkokulu, Yerli Malı Haftası’nı, öğrenciler tarafından hazırlanan skeç ile kutlandı. İlkokul öğrencilerinin hazırladığı skeç veliler tarafından ilgiyle izlendi. Okul Müdürü Soner Akbaş, “Bizim bu sene ekolojik doğa ERASMUS Projemiz var.  Bu proje kapsamında çocuklarımıza yıllardır kullandığımız yaptığımız bu kutlamayı farklı bir etkinlikte yapalım diye düşündük” dedi.

Yerli Malı Haftası, 19 Mayıs İlkokulu’nda farklı bir konsepte kutladı.  AB “EFPAS” Projesi kapsamında kutlanan Yerli Malı Haftası etkinliklerine, öğrenciler, öğrenci velileri katıldı. İlkokul öğrencilerinin hazırladığı skeç veliler tarafından ilgiyle izlendi. 19 Mayıs İlkokulu Müdürü Soner Akbaş, Erasmus Ptojesi kapmasından Yerli Malı Haftası’nın farklı kutladıklarını belirterek,  “Yerli malı her yıl ülkemizde 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanmakta. Bizim bu sene ekolojik doğa ERASMUS Projemiz var.  Bu proje kapsamında çocuklarımıza yıllardır kullandığımız yaptığımız bu kutlamayı farklı bir etkinlikte yapalım diye düşündük. Çünkü bizim proje kapsamında şuan ortağı olduğumuzu ülkelerle birlikte bundan sonra tüm Avrupa ülkelerinde yayılmasını istiyoruz. Yerli malı haftasından kastımız eğlence programı şeklinde değil de çocuklarımıza bizde üretilen yerli ürünlerimizin tanıtılması yerli ürünlerimizin teşvik edilmesidir. Kendi kaynaklarımızın dışarıya gönderilmemesi tam tersi ülkemizde bunların değerlendirilmesini çocuklarımıza kazandırmayı hedefliyoruz. Projemiz kapsamında sertifika verdik. Onlarda hatıra kalsın istedik. Çünkü hayatı boyunca bunları unutmayacaklar çocuklar görsellere çok önem verirler. Hayatı boyunca bu görsel sayesinde yerli malını unutmayacaklar. Yerli malını kullanmaya teşvik edecekler” dedi.  

“PROJE ORTAKLARI DA YERLİ MALI HAFTASINI KUTLAYACAK”
19 Mayıs İlkokulu ERASMUS Proje Koordinatörü İsmet Yürek, “Bu proje bizim için bir farkındalık oluşturmak adına çok güzel bir çalışmadır. Sadece ülkemizde veya ilimizde yapılan bir etkinlikti ama bundan sonraki süreçte proje ortağı olduğumuz ülkeler le birlikte diğer ülkelerde aynı tarihte aynı zamanda yerli malı haftası kutlanmakta. Bu ülkeler; Polonya, Litvanya, İtalya ve Portekiz olmak üzere 4 ortağımız var. Her yıl bu geleneksel hale getirilecek ekoloji anlamında, çevre bilinçlenmesi anlamında çocukların hangi ürünleri tercih etmesi konusunda çok önemli bir adımdır. Bu bizim için büyük bir fırsat. Organik olmasını özellikle tercih ediyoruz. Çocuklara bunları anlatmaya çalışıyoruz. Bu konuda dikkati çekmeye çalışıyoruz. Yoksa yiyecek etrafımızda çok ama her ürünü mevsiminde yenmesi ve organik olsun istiyoruz” diye konuştu. Ekinliğe katılan öğrenciler tek tek sertifika verildi. 

 

MUHAMMET KARAÇAY- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221