2 bin fidan toprakla buluşacak

Buldan Belediyesi’nin ‘Ağaçlandırma’ projesi, Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) ‘Ağaçlandırma Hibe Desteği’nden yararlanmaya hak kazandı. Proje kapsamında 13 farklı türde 2 bin hibe fidan Buldan’a geldi. Ağaçlandırma çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirten Belediye Başkanı Mustafa Şevik, fidanların en kısa zamanda toprakla buluşturulacağını vurguladı.

Buldan Belediyesi, Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) ‘Devlet Ağaçlandırma hibe Fidan Desteği’ projesinden, hibe desteği almaya hak kazandı. Buldan Belediyesi’nin ‘Ağaçlandırma Projesi’ kapsamında, OGM tarafından gönderilen iki kamyon fidan, Buldan’a ulaştı.  Ağaçlandırma çalışmalarıyla ilgili hazırlanan projesinin toplam maliyetinin 400 bin TL olduğunu açıklayan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Ihlamur, akçaağaç, kırmızı Amerikan meşesi, oya, çınar yapraklı dut, kurtbağrı, mabet ağacı, süs elması, defne yapraklı dağ muşmulası, tespih ağacı gibi 13 farklı türden 2 bin fidanı teslim aldıklarını açıkladı.  Buldan Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Zeliha Akyol, Park ve Bahçeler Müdürü Hasan Ertan ile belediye meclis üyelerinin de hazır bulunduğu etkinlikte,  fidanların en kısa zamanda toprakla buluşturulacağını belirten Başkan Şevik,  “Halkımızın nefes alacağı, çocuklarımızın mutlu olacağı yeni parkları süratle hayata geçireceğiz.  Daha yeşil ve yaşanabilir bir Buldan hedefi doğrultusunda çalışmalarımızı devam ediyoruz. Bu kapsamda mevcut parklarımızı yeniliyor,  yeni parkları Buldan’a kazandırmak için çalışıyoruz” dedi.

YENİ PARK PROJELERİ HAZIR

Başkan Şevik, 2007-2014 başkanlık yaptığı 7 yılda, ilçe merkezinde vatandaşların nefes alabileceği Talat Tarakçı, Nuri Akın, Toplu Konut ve Gölbaşı Parkı gibi irili ufaklı 27 parkı Buldan’a kazandırdıklarını, çeşitli türlerde 25 bin fidanı da toprakla buluşturduklarını açıkladı. 5 büyük park ve mesirelik alan projelerinin hazır olduğunu söyleyen Başkan Şevik, “Alparslan Türkeş Parkı, Fırat Yılmaz Çakıroğlu Kültür Merkezi ve Kitap Kafe, 2 bin 700 metrekarelik Millet Bahçesi için çalışmalarımız hızla devam ediyor. En kısa zamanda Vakıf Mesirelik Alanı, Topdamı Bahçesi ve Mesireliği ile Yenicekent Cumhuriyet Parkımız, başlattığımız peyzaj çalışması ile daha modern hale getirilecek. Ayrıca Girne Mahallemize yapacağımız park ve mesirelik alan ile Buldan, yeni bir yeşil alan daha kazanacak” diye konuştu.

BULDAN, HAK ETTİĞİNİ ALIYOR

Belediyenin, Buldan’ın bölge turizminde yerini alması için başlatılan çalışmalara bakanlıklar ve genel müdürlükler düzeyinde önemli destekler sağlandığını hatırlatan Başkan Şevik, “Belediyemizin devam eden Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyon projelerine, Kültür ve Turizm Bakanlı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, önemli destek sağladı. Ben,  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ederim” dedi. Buldan’ın hak ettiği hizmeti aldığını vurgulayan Başkan Şevik,  şunları söyledi: “Son olarak ilçemize 2 bin hibe fidan geldi. Pandemi döneminde önemi daha da anlaşılan yeşil alanların bakım ve ağaçlandırılmasında önemli bir sayı. Ben, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başta olmak üzere, Denizli Valimize, Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’ne, Buldan Orman İşletme Şefliği’ne, belediye hizmetlerimizde her daim yanımızda olan ve her türlü desteği sağlayan AK Parti Denizli Milletvekillerimize, MHP Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye, Genel Başkan Yardımcıları Sadir Durmaz ve Emin Haluk Ayhan’a, AK Parti ve MHP il ve ilçe Teşkilatlarımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan ile belediye meclis üyelerimize  teşekkür ederim.”

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER