2 Mayıs 2019 Tekel Sigara Zammı! Kent, Rotmans, Viceroy, Maltepe, Samsun sigara ne kadar? Winston'a zam geldi mi? 2019 Güncel sigara fiyatları...

2 Mayıs zamlı sigara fiyatları. British American Tobacco firmasının çıkardığı sigara ürünlerine 2 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere zam geliyor. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından sigaraya zam gelip gelmeyeceği merak ediliyordu.

2 Mayıs 2019 Tekel Sigara Zammı! Kent, Rotmans, Viceroy, Maltepe, Samsun sigara ne kadar? Winston'a zam geldi mi? 2019 Güncel sigara fiyatları...

2 Mayıs'tan İtibaren Tekel Ürünlerine Zam Geliyor ( 2 Mayıs Sigara zammı)

British American Tobacco firmasının çıkardığı sigara ürünlerine 2 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere zam geliyor. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından sigaraya zam gelip gelmeyeceği merak ediliyordu.

British American Tobacco Türkiye firmasının bayilerine gönderdiği güncel sigara fiyat listesi de kısa süre önce ortaya çıktı.

Buna göre Kent 12 TL,

Kent Switch 13 TL,

Kent Range 15 TL olacak.

Rothmans 11,

Lucky Strike 11.50,

Viceroy 11,50 TL,

Tekel 2000 11 TL,

Tekel 2001 11 TL olarak fiyatlandırılacak.

Sigara zammıyla birlikte Samsun 11,

Maltepe 11 TL, Samsun 216 TL'de

11 TL'den satışa sunulacak.

SİGARANIN ZARARLARI

Sigara içinde en tehlikelileri arsenik (fare zehiri), benzin, kadmiyum (akü metali), hidrojen siyanid (gaz odaları zehiri), toluen (tiner), amonyak ve propilen glikol olmak üzere 4000'in üzerinde kanserojen ve toksik madde bulunmaktadır. Sonuç olarak ciğerlerimizde katran (asfalt) oluşmaktadır. Sigara bağımlılığının 2 yönü vardır. Fiziksel ve psikolojik bağımlılık. Fiziksel bağımlılığı yapan sigaradaki nikotindir. Psikolojik bağımlılık ise kişiye göre değişir. Kendine güvensiz, sorunlardan kaçan kişiler psikolojik bağımlılığa daha eğilimlidir. Sigaranın içindeki yabancı maddeler dokularda irritasyon ve hasar oluşturur. Buna karşı savunma amacıyla kandan çekilen hücreler iltihap alanına toplanır. Damarların zamanla daralması ile tüm dokulara gelen kan ve oksijen miktarı azalır. Dokunun beslenememesi sonucunda zamanla hasar gelişir. Aslında en dramatik sonuçlarından biri, içindeki kanserojenlerin en yoğun ve uzun etki ettikleri organlar başta olmak üzere tüm kanserlerin oluşma riskini yükseltmesidir.

SİGARANIN ZARARLARI NE KADAR SÜREDE GEÇER

Uzmanlar uzun zaman sigara kullanmış bireylerin sigarayı bırakmaya karar verdikleri ve bunu uygulamaya koydukları andan itibaren vücudun kendini yenilemeye başladığını söylemektedirler. Bununla birlikte hiç sigara içmemiş gibi olmanın imkânsız olduğunu belirtmekle beraber normal bir bireyin vücut sağlığına ancak 10 yılda geri dönebildiğini açıklamışlardır. Sigarayı bıraktığınızda; İlk yirmi dakikada nabzınız normal seyrine döner ve tansiyonunuz dengelenir. 8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar, kan oksijeni normal seviyeye ulaşır. 24 saat sonra karbon monoksit vücuttan atılır. 48 saat sonra nikotin vücuttan tamamen temizlenir, cilt kendini yeniler. 2-12 hafta sonunda vücut kan dolaşımı düzenlenmiş olur. Winston'a zam geldi mi? 1-9 ay sonunda akciğer hücreleri yenilenmiş olur. Kanser riski yarı yarıya azalır. 10 yıl sonra akciğer kanseri görülme riski sigara içenlerin yarısındaki riske kadar düşer. 10 yıl sonunda kalp hiç sigara içmemiş gibi yenilenir.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN EN ETKİLİ YÖNTEMLER NELER?

Öncelikle sigarayı bırakmak için bir tarih ve bir yol belirlemk gerekmektedir. Son yıllarda sigarayı bırakma konusunda hem toplumsal hem de idari bir çaba görülmekte ve sağlık kuruluşları bu konuda aktif destek sağlamaktadırlar.

1. Anti nikotin hapları: Anti-nikotin hapları, sigarayı bırakma süreciniz için çok yardımcı tedavilerden birisidir. Hap, içerisinde bulunan özel bir madde (bupropion) ile beynin bağımlılık merkezine nüfuz ederek sigaraya ihtiyaç duyma veya isteme uyarılarını engeller. Genellikle ilk üç gün birer tablet ve ardından da ihtiyaca göre arttırarak kullanılır. Başarı oranı ise yüzden 30 civarındadır.

2. Akupunktur yöntemi: Aküpunktür, yüzyıllardır özellikle Asya'da kullanılan başarılı bir tedavi yöntemidir. Tedavi, hastalığın ya da problemin bağlı olduğu merkez noktalarına iğne batırarak, özel yöntemlerle sağlanır. Sigarayı bırakmaya yardımcı olmak için yapılan aküpunktür da ise kulağa bağlı olan 3 farklı noktaya yapılan iğne ile sigaraya duyulan isteğin azalması sağlanır. Aküpunktür başarı oranı yüzde elli civarındadır.

3. Nikotin bandı tedavisi: Nikotin bandı tedavisi, çoğu kişinin kullandığı ve sigarayı bırakmada oldukça etkili olan en çok bilinen yöntemdir. Nikotin bantları cilde yapıştırılarak kullanılır ve nikotin ciltten emilir. Bu yöntemi kullanırken alınacak olan nikotin miktarı, kişinin sigarayı tüketme miktarına göre değişir. Örneğin günde 15 adet sigaradan fazla tüketen bir birey için haftada 21 mg ya da günde 10 adet sigara tüketenlere ise 7 – 14 mg içeren nikotin bantları önerilir. Not: Deri veya sedef hastalığına sahip kişiler için nikotin bandı tedavisi uzmanlarca tavsiye edilmemektedir.

4. Nikotin sakızları: Günde 25 adetten fazla sigara tüketen kişiler için 4 mg, daha az tüketenler için ise 2 mg nikotin içeren sakızlar önerilmektedir. Sakızı 5 ya da 10 kez yavaş bir şekilde çiğnedikten sonra ağız dinlendirilmelidir ve bir sakız 20 dakikadan daha fazla çiğnenmemelidir. Nikotin sakızları, 8 veya 12 haftalık bir kullanım periyodu sonrasında etkisini göstermektedir. Nikotin sakızının başarı oranı ise yüzde 8 ila yüzde 16 arasındadır.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER