20 meslek odasından maden ihalelesi açıklaması

Denizli’nin 5 ilçesinde yapılması planlanan maden ihalelerine tepki gösteren 20 sivil toplum kuruluşu, ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Denizli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sevtap Demirci; “Kamuoyunda oluşan bilgi kirliliği, Denizli’de 12 ayrı bölgede altın madeni olduğu yönündedir. Gerçekte ilimizdeki bu sahalar; mangan, krom, demir, bakır gibi rezervlere sahiptir” dedi.

Denizli’de faaliyet gösteren 20 sivil toplum kuruluşu, kentin 5 ilçesinde ve 12 sahada yapılması planlanan maden ihalelerine tepki gösterdi. Denizli Barosu, Denizli Tabip Odası, TMMOB Denizli İl Koordinasyonu Temsilciliği ve Büyük Menderes İnisiyatifi, 20 sivil toplum kuruluşu tarafından hazırlanan bildiriyi okumak için Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Denizli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sevtap Demirci; “Maden ve Petrol işletmeleri Genel Müdürlüğü 20 Temmuz 2020’de Türkiye genelinde 766 maden sahasını ihaleye çıkaran duyurusu hakkında ortak görüşlerimizi bildirmek üzere bulunuyoruz. Adı geçen madenler 4’üncü grup vasıfta olup ihaleleri 24 Ağusto-28 Eylül tarihleri arasında yapılacak. 68 ilimizde 893bin hektarlık alanı yani Türkiye yüzölçümünün yüzde 1.14’lük kısmını kapsamaktadır. Denizli’de ise 12 ayrı saha var. Kamuoyunda oluşan bilgi kirliliği bu bölgelerde altın madeni olduğu yönündedir. Gerçekte ilimizdeki bu sahalar mangan, krom, demir, bakır gibi rezervlere sahiptir. Bölgeler yoğunlukla ağaçlandırılacak alan, tarım ve mera alanı, ormanlık alan, doğal sit alanı ve yaşam alanları niteliği taşımaktadır. Son ihaleler ile maden sahalarının açılıp işletilmesinin, iklim krizine etkisi, erozyon ve toprak bozumu, biyo çeşitlilikte kayıplara neden olacağı öngörülmekte olup ayrıca su havzalarını yok etme ve kirletme riski taşımaktadır” şeklinde konuştu.

“MADEN İŞLETMELERİ TOPRAKLARI KÖSTEBEK YUVASINA ÇEVİRDİ”

Türkiye çölleşme haritası verilerine göre arazilerin yüzde 53’ü orta, yüzde 26’sı yüksek çölleşme riski altında olduğunu belirten Demirci; “Son 16 yılda 3.5 milyon hektar tarım arazisi tarım dışı amaçlara tahsis edilmiş olup ekosistemimizi zarara uğratan maden işletmeleri ülke topraklarını adeta köstebek yuvasına çevirmiş, üstün kamu yararı hiçe sayılmıştır. 2004’de korumacı maden yasalarından vazgeçilerek vahşi madenciliğin önü iyice açılmıştır. Oldu-bittiye getirilen ihaleler ile çevre ve halk sağlığı tehdit edilmektedir. Doğru olan ÇED raporlarının hazırlanmasını beklemektir. İhaleye bahis madenlerin ülkemiz için  zaruri olup olmadığı ve çıkarılmalarının  üstün kamu yararını gözetip gözetmediği kamuoyu ile paylaşılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER