20 MİLYON TL'LİK MERKEZ KÜTÜPHANE 2018 AĞUSTOS'TA TAMAMLANACAK

20 MİLYON TL'LİK MERKEZ KÜTÜPHANE 2018 AĞUSTOS'TA TAMAMLANACAK

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan ve programda 2018 yılı vizyon projeleri arasında yer alan  ‘Merkez Kütüphane’ projesi hakkında bilgiler aktaran Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, projenin 2018 yılı Ağustos ayında tamamlanmasını planladıklarını söyledi.

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. Başkan Subaşıoğlu programda 2018 yılı vizyon projeleri arasında yer alan ‘Merkez Kütüphane’ projesini anlattı.

“TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ KÜTÜPHANESİNİ YAPIYORUZ”
“2018 yılı vizyon projelerimizin arasında beni en çok heyecanlandıran projelerden birisi; Merkez Kütüphane projesi” diyen Başkan Subaşıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bereketler Mahallesi’nde, 3 bin 700 metrekarelik bir arsa üzerinde yer alacak kütüphanemizin yapımına son sürat devam ediyoruz. Son derece modern ve bizim için oldukça önemli bir proje. Projeyi Kütüphaneler Genel Müdürlüğü ile sürdürüyoruz. Merkezefendi Belediyesi olarak, Külliye’de yapılan kütüphane ve Ankara’daki Milli Kütüphane’den sonra Türkiye’nin en önemli kütüphanesini yapıyoruz. Bir belediye tarafından kütüphane yapılması adına aktarılan en yüksek miktarda kaynak olması anlamında da çok önemli bir proje.”

“24 SAAT YAŞAYAN BİR PROJE OLACAK”
Merkez Kütüphane’de yer alacak alanlar ve imkanlarla ilgili de konuşan Başkan Subaşıoğlu; “Yaklaşık 5 bin metrekarelik kapalı alana sahip. İçerisinde bin 100 metrekarelik yetişkin kütüphanesi, 800 metrekarelik çocuk kütüphanesi, bireysel ve grup çalışma odaları, etüt merkezi, en alt katta 300 kişilik amfi, 200 kişilik konferans salonu bulunan kütüphanenin dışarısında da; 300 kişilik açık hava tiyatro alanı ve 300 metrekarelik kitap kafe yer alıyor. Modern bir mimariyle tasarlanan ve içinde 1 milyon kitap olacak olan kütüphanede, Türkiye'de ve dünyada piyasaya çıkan  tüm güncel kitaplar bulunacak. 24 saat yaşayan bir proje olacak. Kütüphanenin önünde Merkezefendi Belediyesi’nin ücretsiz servisleri her zaman hazır olacak. Merkezefendi Belediyesi sınırları içinde yer alan ve kitap ve kütüphane saati olan tüm okullarımız için çocuklarımız okullarından ücretsiz olarak alınacak ve kütüphaneye getirilecek. Biz kitap kokusunu çocuklarımıza hissettirmek istiyoruz” dedi.

MERKEZ KÜTÜPHANE’Yİ CANLI TUTACAĞIZ
Çocukların ve yetişkinlerin kitap okumaya teşvik edilmesi açısından Merkez Kütüphane’nin önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Başkan Subaşıoğlu; “ Kitap okumanın ve kütüphaneye gitmenin teşvik edilmesi anlamında personel istihdamı sağlayacağız. Lise ve ortaokullarda en çok kitap okuyan çocuklarımıza aylık bir takım hediyelerimiz olacak. Merkez Kütüphane’yi canlı tutacağız. Küçük ve orta seviyeli toplantılara ev sahipliği yapacak. Genç yazar ve şairlerle ilgili bir takım imkanlar sağlanacak. Yaklaşık 20 milyon TL’yi bulan bir yatırım planlanıyor. İnşaatı son sürat devam ediyor. Planlarımıza göre; 2018 yılının Ağustos ayında tamamlanmış olacak. İç dekorasyonuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Sandalyesinden, masasına ve raflarına kadar çocuklarımıza özel, onlara özgüven aşılayacak bir mekan oluşturacağız” diye konuştu.

Z KÜTÜPHANE’NİN YENİ ADI ‘ZİNCİR KÜTÜPHANE’
Zenginleştirilmiş Kütüphane olarak hayata geçirilen Z Kütüphane Projesi’nin adının değiştirilerek ‘Zincir Kütüphane’ halini aldığını söyleyen Başkan Subaşıoğlu; “Gittiğimiz pek çok yerde kütüphaneyle ilgili insanlarımızın ilgili olduğunu görüyorum. Merkez Kütüphane’nin bir an önce bitimini beklediklerini görüyorum. Biz öncelikle arzı ortaya koyalım. Ben inanıyorum ki Merkezefendi’de bu işin talebi oldukça yüksek. Merkezefendi’de vatandaşlarımız Denizli’nin entelektüel sermayesine katkı sağlamak adına önemli bir bilince sahip. Bu anlamda projeyi hayata geçirmemiz gerekiyordu. Bunu merkeze alarak geçtiğimiz yıl 1 milyon TL’lik yatırımla Merkezefendi Belediyesi sınırları içerisindeki 18 okula kazandırmış olduğumuz Z Kütüphanelerimizin de mantığını değiştiriyoruz. Merkez Kütüphane’yi Merkez’e koymak üzere, Z Kütüphanelerin yani Zenginleştirilmiş Kütüphanelerin de adını değiştiriyoruz. ‘Zincir Kütüphaneler’e döndürüyoruz.  Çocuklarımızın Merkezefendi’de daha fazla kitap okumasını teşvik etmek amacıyla Zincir Kütüphanelerimizi de, Merkez Kütüphane tamamlandıktan sonra başlatacağız” ifadelerini kullandı. 

PINAR ÇANKAYA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatıma
Fatıma - 3 yıl Önce

Kütüphanenin açılmasını iple çekiyorum,dört gözle bekliyorum.Ne zaman açılacak acaba tarih istiyorum sayın Başkanım

Fatıma
Fatıma - 3 yıl Önce

Kütüphanenin açılmasını iple çekiyorum,dört gözle bekliyorum.Ne zaman açılacak acaba tarih istiyorum sayın Başkanım

SIRADAKİ HABER

banner212

banner211