“20 Temmuz, Yavru Vatanın Anavatana Kavuştuğu Gündür”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45’inci yıldönümü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulunan Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, “20 Temmuz, Kıbrıs Türkü’nün esaretten kurtulduğu bir gündür. 20 Temmuz, yavru vatanın anavatana kavuştuğu bir gündür” dedi.

“20 Temmuz, Yavru Vatanın Anavatana Kavuştuğu Gündür”

Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 45’inci yılı nedeniyle yazılı basın açıklamasında  bulundu.  Kıbrıs Adası’nda 45 yıl önce büyük bir dram yaşandığının altını çizen Helvacılar, “Kıbrıs’ı ilhak ederek, Türkiye’yi batıdan güneye kuşatmak ve bu suretle Türkiye’nin yaşam alanını daraltmak isteyen Yunanistan; 15 Temmuz 1974’de, bir Yunan-Rum darbesi gerçekleştirilmiştir. Bu darbenin asıl amacı; Ada’daki Türk varlığının tamamen ortadan kaldırılarak Kıbrıs’ın tümüyle Yunanistan’a bağlanmasıydı. Bu gelişmeler üzerine, Londra ve Zürih Antlaşmaları gereği garantör devlet olan Türkiye; Kıbrıs’ta barışı tesis etmek, soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve Türkiye’ye yönelik tehdidini bertaraf etmek maksadıyla Ada’ya müdahale etmek zorunda kalmıştır.  Türk ordusu, 20 Temmuz 1974 günü Kıbrıs’a başarılı bir harekat icra ederek Kıbrıslı Türk’ü yok olmaktan kurtarmış, Kıbrıs Türkü’nü 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşturmuştur. Böylece Yunanistan’ın hayali Akdeniz’in karanlık sularına ebediyen gömülmüştür. Senelerdir Kıbrıs’ta her türlü şiddet ve zulme uğrayan Kıbrıs Türk’ü hiçbir zaman pes etmemiş; 20 Temmuz’da Mehmetçik’le kucaklaşana kadar, Türklüğünü ve varlığını korumasını bilmiştir. 20 Temmuz, Kıbrıs Türkü’nün esaretten kurtulduğu bir gündür. 20 Temmuz, yavru vatanın anavatana kavuştuğu bir gündür” dedi.

“KIBRIS ADASI BUGÜN BARIŞ VE HUZUR İÇİNDEDİR”

Kıbrıs’ın  bugün barış ve huzur içinde olduğunu belirten Başkan Helvacılar, “Kıbrıslı Türkler 20 Temmuz 1974’den itibaren kendi vatanlarında hür ve bağımsız yaşamaktadırlar. Kıbrıs Türkü’nün kahraman mücahitleri, sizler şanlı                          direnişin birer kahramanısınız. Kıbrıs’ta destan yarattınız. Sizlerle gurur duyuyoruz. Kıbrıs Barış Harekatı’nın kahraman gazileri, sizler Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleri olarak 20 Temmuz 1974’de Türk tarihine altın bir sayfa eklediniz. Savaş meydanlarında Türk milletinin yenilmezliğini sizden önceki kahramanlar gibi ispat ettiniz. Yüce meclis sizi en büyük onurla, gazilikle ödüllendirmiştir. Sizleri şükran ve saygı ile selamlıyorum. Kıbrıs’ta 1974 öncesine dönüş asla söz konusu olamaz. Kanla alınan toprak artık vatan toprağıdır, terk edilemez. Kıbrıs’ta Türk varlığını yaşatmak; gelecek nesillere ve bu topraklar uğruna şehit düşenlere karşı bir namus borcudur. Bu savaşta şehit düşen arkadaşlarımızı, Kıbrıslı mücahitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize ve Kıbrıslı kardeşlerimize de yaşamlarında esenlikler dilerim.”

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2019, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER