“20 TEMMUZ, YAVRU VATANIN ANAVATANA KAVUŞTUĞU GÜNDÜR”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44’üncü yıl dönümü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında  bulunan Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar; “20 Temmuz, Kıbrıs Türkü’nün esaretten kurtulduğu bir gündür. 20 Temmuz, yavru vatanın ana vatana kavuştuğu bir gündür” dedi.

“20 TEMMUZ, YAVRU VATANIN ANAVATANA KAVUŞTUĞU GÜNDÜR”

Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, 1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44’üncü yıl dönümü dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulundu. 44 yıl önce Kıbrıs Adas’nın büyük bir drama sahne olduğunun altını çizen Başkan Helvacılar, “Kıbrıs’ı ilhak ederek, Türkiye’yi batıdan güneye kuşatmak ve bu suretle Türkiye’nin yaşam alanını daraltmak isteyen Yunanistan; 15 Temmuz 1974’de, bir Yunan-Rum darbesi gerçekleştirilmiştir. Bu darbenin asıl amacı; Ada’daki Türk varlığının tamamen ortadan kaldırılarak Kıbrıs’ın tümüyle Yunanistan’a bağlanmasıydı. Bu gelişmeler üzerine, Londra ve Zürih Antlaşmaları gereği garantör devlet olan Türkiye; Kıbrıs’ta barışı tesis etmek, soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve Türkiye’ye yönelik tehdidini bertaraf etmek maksadıyla Ada’ya müdahale etmek zorunda kalmıştır. Türk ordusu, 20 Temmuz 1974 günü Kıbrıs’a başarılı bir harekat icra ederek Kıbrıslı Türk’ü yok olmaktan kurtarmış, Kıbrıs Türkü’nü 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşturmuştur. Böylece Yunanistan’ın hayali Akdeniz’in karanlık sularına ebediyen gömülmüştür. Senelerdir Kıbrıs’ta her türlü şiddet ve zulme uğrayan Kıbrıs Türk’ü hiçbir zaman pes etmemiş; 20 Temmuz’da Mehmetçikle kucaklaşana kadar, Türklüğü’nü ve varlığını korumasını bilmiştir. 20 Temmuz, Kıbrıs Türkü’nün esaretten kurtulduğu bir gündür. 20 Temmuz, yavru vatanın ana vatana kavuştuğu bir gündür” dedi.
 
“1974’DE TÜRK TARİHİNE ALTIN BİR SAYFA EKLEDİNİZ”
Kıbrıs Adası’nda bugün barış ve huzurun hakim olduğunun altını çizen Başkan Helvacılar, “Kıbrıslı Türkler 20 Tem-muz 1974’den itibaren kendi vatanlarında hür ve bağımsız yaşamaktadırlar. Kıbrıs Türkü’nün kahraman mücahitleri, sizler şanlı direnişin birer kahramanısınız. Kıbrıs’ta destan yarattınız. Sizlerle gurur duyuyoruz. Kıbrıs Barış          Harekatı’nın kahraman Gazileri, sizler Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleri olarak 20 Temmuz 1974’de Türk tarihine altın bir sayfa eklediniz. Savaş meydanlarında Türk milletinin yenilmezliğini sizden önceki kahramanlar gibi ispat ettiniz. Yüce meclis sizi en büyük onurla, gazilikle ödüllendirmiştir. Sizleri şükran ve saygı ile selamlıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kıbrıs’ın önemini şu sözlerle ifade etmiştir: ‘Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece ikmal yollarımız tıkanır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir.’ Kıbrıs’ta 1974 öncesine dönüş asla söz konusu olamaz. Kanla alınan toprak artık vatan toprağıdır, terk edilemez. Kıbrıs’ta Türk varlığını yaşatmak; gelecek nesillere ve bu topraklar uğruna şehit düşenlere karşı bir namus borcudur. 20 Temmuz Türk milletinin ulusal bir davada tek vücut olarak şahlandığı gündür. Bugün de ister içeriden isterse dışarıdan, nereden gelirse gelsin, hürriyetimize, bağımsızlığımıza ve topraklarımıza karşı her türlü tehdit yüce Türk milletinin azim ve iradesi karşısında yok olmaya mahkumdur. Bu savaşta şehit düşen arkadaşlarımızı, Kıbrıslı mücahitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize ve Kıbrıslı kardeşlerimize de yaşamlarında esenlikler dilerim” diye konuştu.
 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER