'2009'DAN 2015'E ORTALAMA OKULLAŞMA YILININ EN FAZLA ARTTIRAN İLÇE; HAKKARİ ŞEMDİNLİ'DİR'

'2009'DAN 2015'E ORTALAMA OKULLAŞMA YILININ EN FAZLA ARTTIRAN İLÇE; HAKKARİ ŞEMDİNLİ'DİR'

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Görevlileri; Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt ve Prof. Dr. Oğuz Karadeniz başkanlığındaki bir ekip, yapıkları araştırmayla Türkiye’deki okullaşmanın fotoğrafını çıkardı. Araştırmanın detayları hakkında bilgiler veren PAÜİktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt, “Toplam nüfus için 2009’dan 2015’e Ortalama Okullaşma Yılının en fazla arttıran ilçe yüzde 98.46’lık artış ile Hakkari Şemdinli’dir.” dedi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karadeniz ve PAÜİİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt başkanlığındaki bir grup; Türkiye’nin ilçelerinde 25 yaş üzeri kişilerin eğitim düzeyleri ve kaç yıl eğitim aldığı yönünde kapsamlı bir çalışmaya imza attı. Araştırmada; toplam nüfus için 2009’dan 2015’e Ortalama Okullaşma Yılının en fazla arttıran ilçe yüzde 98.46’lık artış ile Hakkari Şemdinli’nin olduğu ortaya çıktı.

DENİZLİ GAZETESİ: Geçen haftalarda açıkladığınız ortalama okullaşma yılı ile ilgili sonuçlar ile bugün açıkladıklarınız arasında nasıl bir farklılık var?

ENSAR YEŞİLYURT: Muhammet Bey sürekli yeni ve güncellenmiş verileri kullanarak hesaplama yapıyoruz ve sonuçları güncelliyoruz. Önceki haftalarda açıkladığımız sonuçlarda liseye kadar olan eğitim öne çıkmıştı. Sunum yaptığımız TOBB-SPM’de üniversiteyi de içerisine alan tüm okullaşma yılı verilerini son anda yetiştirmiş idik. Ancak kamuoyuna liseye kadar olan sonuçlar yansıdı. Aslında şu anda ilk defa sizin aracılığınızla üniversite eğitimini de dikkate alan tüm eğitim sürecine ilişkin sonuçları da kamuoyuyla paylaşıyoruz.Örneğin tüm eğitim dikkate alındığında 2015 yılında erkek nüfus için Ortalama Okullaşma Yılının en yüksek olduğu ilçe 12.08 yıl ile Ankara Çankaya’dır. İlk yirmi ilçe içerisinde Ankara dışında Adana, Antalya, Artvin, Bursa, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Samsun ve Tunceli’den de ilçeler yer almaktadır.

ENSAR YEŞİLYURT: Kadın nüfus için ise Ortalama Okullaşma Yılının en yüksek olduğu ilçe 10.82 yıl ile Ankara Çankaya’dır. İlk yirmi ilçe içerisinde yine Ankara dışında Adan, Antalya, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Mersin ve Samsun’dan ilçeler yer almaktadır.

ENSAR YEŞİLYURT: Toplamda ise 2015 yılında Ortalama Okullaşma Yılının en yüksek olduğu ilçe 11.40 yıl ile Ankara Çankaya’dır. Yine ilk yirmi ilçe içerisinde Adana, Antalya, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Mersin, Samsun ve Tunceli’den ilçeler yer almaktadır.

DENİZLİ GAZETESİ: Peki Ortalama Okullaşma Yılını en fazla arttıran ilçeler için neler söylenebilir?

ENSAR YEŞİLYURT: Muhammet Bey hakkını teslim etmemiz gereken başka ilçeler de var. Bunlar Ortalama Okullaşma Yılı’nı en fazla arttıran ilçelerdir. Erkek nüfus için 2009’dan 2015’e Ortalama Okullaşma Yılının en fazla arttıran ilçeler yüzde 90.58’lik artış ile Mardin Dargeçit’tir. En fazla artışın yaşandığı ilk yirmi ilçeden üç tanesi Şanlıurfa, ikişer tanesi Ağrı, Siirt, Şırnak ve Van'da, birer tanesi ise Batman, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş ve Yozgat'ta bulunmaktadır.

ENSAR YEŞİLYURT: Kadın nüfus için 2009’dan 2015e Ortalama Okullaşma Yılının en fazla arttıran ilçe yüzde147.46’lık artış ile Şırnak Güçlükonak’tır. Oransal artışın en yüksek olduğu ilçelerden dört tanesi Şırnak'ta, üç tanesi Siirt'te, iki tanesi Batman'da, birer tanesi ise Ağrı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Malatya, Mardin, Muş, Şanlıurfa ve Van'da yer almaktadır.

 

ENSAR YEŞİLYURT: Toplam nüfus için 2009’dan 2015’e Ortalama Okullaşma Yılının en fazla arttıran ilçe yüzde 98.46’lık artış ile Hakkari Şemdinli’dir. İlk yirmi ilçeden dört tanesi Şırnak'ta, ikişer tanesi Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt'te, birer tanesi ise Ağrı, Batman, Bitlis, Erzurum, Hakkari, Malatya, Mardin, Muş, Van ve Yozgat'ta yer almaktadır.

ENSAR YEŞİLYURT: Bu yüksek artış oranlarını sağlayan ilçeleri de gönülden kutluyoruz. Tarihsel nedenler ve coğrafi koşullara bağlı olarak düşük Ortalama Okullaşma Oranına sahip olsalar da kalıpları kırıp atılım yaptıkları açıkça görülmektedir. Bu ilçeleri ve bu ilçelerde görev yapan öğretmen ve yöneticileri tekrar kutluyoruz.Muhammet Bey son olarak size 2009’den 2015’e yıllarında ilçelerin okullaşma yılının nasıl değiştiğini gösteren haritaları göstermek isterim. Sol taraftaki göstergeler de K Kadın nüfusu, E Erkek nüfusu T ise Toplam nüfusu göstermektedir. Farklı renkler çeşitli okullaşma yılı değerlerine denk gelmektedir.

TALAMA OKULLAŞMA YILININ EN FAZLA ARTTIRAN İLÇE; HAKKARİ ŞEMDİNLİ’DİR” 


 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211