'2017 YILINDA 4 BİN 169 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA YARALANDI'

'2017 YILINDA 4 BİN 169 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA YARALANDI'

Denizli Polis Evi’nde 2017 yılı Fahri Trafik Müfettişliği Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan ve 2017 yılının ilk 11 aylık dönemine ait trafik bilançosunu açıklayan Emniyet Müdürü Mevlüt Demir; “Denizli’de 11 aylık dönemde 43 ölümlü kaza, 2 bin 589 yaralamalı kaza meydana geldi. Bu kazalarda 51 kişi hayatını kaybederken; 4 bin 169 kişi ise yaralandı” dedi.

2017 yılı Fahri Trafik Müfettişleri Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı Denizli Polis Evi’nde gerçekleşti.  Toplantıya Denizli İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Trafik Denetleme Şube Müdürü Mithat Tüzüner ve fahri müfettişler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Emniyet Müdürü Demir, 2016 ve 2017 yılına ait trafik verilerini aktardı.  2016 yılında Denizli’de meydana gelen trafik kazalarında 46 kişinin hayatını kaybettiğini 4 bin 673 kişinin ise yaralandığını belirten Müdür Demir, “2017 yılında ise 11 aylık dönemde 43 ölümlü kaza, 2 bin 589 yaralamalı kaza meydana geldi. Bu kazalarda 51 kişi hayatını kaybederken 4 bin 169 kişi ise yaralandı” diye konuştu.  

TRAFİK DENETİMLERİ ARTTI
Denizli’de 2017 yılı Kasım ayı itibariyle 393 bin 885 araç bulunduğunu söyleyen Müdür Demir,  “Yıllık ortalama 21 bin yeni araç trafiğe girmektedir.  Bu rakama ‘yüzergezer’ diye tabir ettiğimiz diğer illerden gelen, ancak kaydı Denizli’de olmayan araçlarda eklendiğinde bu rakam 25 bini bulmaktadır. Araç ve sürücü sayısının her geçen gün artmasına paralel olarak Denizli’de trafik denetimlerinin etkisini artırmak amacıyla trafik teşkilatı araç gereç yönünden güçlendirildi. Elektronik denetim sistemleriyle de trafik denetimleri etkin bir şekilde yapılmaya başlanmıştır.  Bununla ilgili olarak Türkiye genelinde bir alt yapı ve fiziki çalışma yapılmaktadır.  Bu çalışmalar tamamlandığında trafiği iyileştirici yönde çok ciddi katkı sağlanacaktır” dedi.  

“DENİZLİ’DE 502 FAHRİ MÜFETTİŞ GÖREV YAPIYOR”
Denizli’de daha önce 600 kişiye fahri trafik müfettişliği görevi verildiğini anlatan Müdür Demir, sözlerinin devamında; “Eğitime katılmama, alkollü araç kullanma, görevi suiistimal, hatalı veri girişi ve FETÖ/PDY’ye üye olmak suçlarından 98 kişinin görevine son verildi. Denizli’de şuan 502 fahri trafik müfettişi bulunuyor. Toplumun bütün bireylerinin sorumluluğunu olduğu gibi özellikle sayısı artırılan trafik fahri müfettişlerinin, trafik güvenliğini artırılmasında ve kazaların azaltılmasında çok büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir” ifadelerini kullandı.

“FAHRİ MÜFETTİŞLER ARAÇ DURDURUP KONTROL YAPAMAZ”
İl Emniyet Müdürü Demir’in ardından kürsüye çıkan Trafik Denetleme Şube Müdürü Mithat Tüzüner, Denizli’de görev yapan trafik müfettişlerine yapmaları gerekenler hususunda bilgi verdi.  İhbar tutanaklarının yanlış yazılmasından dolayı zaman zaman kesilen cezaların iptal edildiğini söyleyen Tüzüner;  “ Fahri müfettişlerimiz bu konuda daha dikkatli olmalılar. Müfettişlerimiz,  araç durdurarak sürücülerle muhatap olamazlar. Belge ve evrak kontrolü yapamazlar. Trafik güvenliği ile ilgili görüş ve önerileri bildirebilirler. Zaman ve mahalle sınırlı olmayıp, ülkenin her yerinde görevli sayılırlar. Adil ve tarafsız olmak zorundadırlar” dedi.

 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221