'2017'DE 72 BAŞVURU YAPILDI, HİÇ ŞİKAYET YOK'

'2017'DE 72 BAŞVURU YAPILDI, HİÇ ŞİKAYET YOK'

Kurmaylarıyla birlikte 2017 yılını değerlendiren Denizli Defterdarı Ali Sormaz, “Defterdarlığımıza 2017 yılı içerisinde Bilgi Edinme kapsamında 72 adet başvuruda bulunulmuştur. Yapılan bu başvurular içerisinde iş ve işlemlerimize veya çalışanlarımızla ilgili olarak olumsuz bir yönde ihbar veya şikâyet niteliğinde başvuru yapılmamıştır” dedi.

Denizli Defterdarı Ali Solmaz ve kurmayları, Denizli Valiliği toplantı salonunda 2017 yılı değerlendirdi.  Sormaz, “Defterdarlığımıza 2017 yılı içerisinde Bilgi Edinme kapsamında 72 adet başvuruda bulunulmuştur. Yapılan bu başvurular içerisinde iş ve işlemlerimize veya çalışanlarımızla ilgili olarak olumsuz bir yönde ihbar veya şikâyet niteliğinde başvuru yapılmamıştır. Merkez birimlerimize ilişkin 1, ilçe birimlerimize ilişkin de 1 adet olmak üzere toplam 2 adet sıkıntı yaşandığına ilişkin başvuruda bulunulmuş ise de yapılan incelemelerde sıkıntının işlemlerimizden ya da personelimizden kaynaklanmadığı anlaşılarak kişilere gerekli yönlendirmeler yapılmış ve sorun giderilmiştir. 2017 yılı içinde yapılan bütün birimlerimizin iş ve işlemlerinin mevzuata uygun bir şekilde hayata geçirildiği, çalışanlarımız tarafından etkin ve doğru bir şekilde çalışmaların yürütüldüğü değerlendirilmektedir” dedi.

“BÜTÇE GELİRLERİNİN BÜTÇE GİDERLERİNİ KARŞILAMA ORANI YÜZDE 20’DİR”
Denizli’deki kamu kurum ve kuruluşlarınca 2017 yılında 2,3 milyar TL tutarında mal ve hizmet alımlarının yapıldığının altını çizen Defterdar Sormaz, “Bu tutarın 2,083 milyarı cari, 144,6 milyonu yatırım ve 105,8 milyonu transfer harcaması karakterli olup, bu tutarın bir önceki yıla kıyasen artış oranı yüzde 10,4’tür. Harcamalardaki artış oranı yıllık enflasyon oranının da altında kalması Bakanlığımızın ve Hükümetimizin takip etmiş olduğu mali disipline uygun kararların ilimizde de uygulandığının bir göstergesidir. Ayrıca il geneli harcama tutarının yaklaşık 460 milyon TL’si Muhasebe Müdürlüğümüz ve İlçe malmüdürlüklerimizce tahsil edilmesi, toplam harcama tutarının yüzde 20’sinin bu birimlerce tahsil edildiğini göstermektedir. Başka bir ifade ile muhasebe birimlerince tahsil edilen bütçe gelirlerinin bütçe giderlerini karşılama oranı yaklaşık yüzde 20 seviyesindedir” diye konuştu.

“DEZAVANTAJLI HALKA, TOPLAMDA 68,1 MİLYON TL KAYNAK AKTARILMIŞTIR”
Defterdar Sormaz, şöyle devam etti: “İlimiz Vergi Dairesi Başkanlığınca 2017 yılında tahsil edilen vergi gelirleri ve bütçe gelirleri de dikkate alındığında Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan alınan veriye göre yaklaşık 3 milyar TL, bu oranın yüzde 135 olacağı görülmektedir. Yani vergi gelirleri de dikkate alındığında kendi kendine yeten bir il olduğumuz ve gelirlerin giderleri karşılama oranının toplamda yüzde 135 olduğu anlaşılmaktadır. İlimizdeki ekonomik ve sosyal statüleri itibariyle dezavantajlı olan hane halkına toplamda 68,1 milyon TL kaynak aktarılmıştır. Yine Bakanlığımız Muhasebat Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 2 ocak 2018 tarihi itibariyle uygulamaya konulan Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi ile mali işlemlerin yürütülmesine ilişkin olarak geliştirilen merkezi sistemler ile diğer kurumların kendi sorumluluğu altındaki yönetim bilgi sistemlerinin birlikte çalışabilirlik doğrultusunda birbirine entegre edilerek birlikte çalışmayı sağlayan teknik ve mimari bir yapı oluşturulmuş, toplam 138 adet kamu kurum ve kuruluşu dönem dönem bu projeye dahil edilmeye başlanmıştır.”

“TOKİ’YE 952 BİN 635 METREKARE TAŞINMAZ DEVRİ YAPILMIŞTIR”
Milli Emlak Müdürlüğü ve İlçe Malmüdürlükleri’nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Defterdar Sormaz, “İlimizde 55 bin 601 adet Hazine taşınmazı mevcuttur. Bu taşınmazların miktarı yaklaşık 4 milyon dönüm olup,  il geneline oranı yüzde 30,4’tür. Söz konusu taşınmazın 13 bin 427 adeti kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edilmiş olup, bunların 10 bin 900 adeti 3,5 milyon dönüm yüzölçümüne sahip orman vasfındadır. Orman vasfındaki yerlerin toplam taşınmaz yüzölçümüne oranı yüzde 88,5’dir. 2017 yılı içerisinde bin 67 adet taşınmazın satışı, 47 adet taşınmazın kiralanması, 8 adet taşınmaz üzerinde irtifak kurulması, 100 adet taşınmazın devir işlemi yapılmış olup, 2 bin 270 adet taşınmazında işgalli olduğu tespit edilmiştir. Bütün bu işlemlerin sonunda 21 milyon 280 bin 659 TL milli emlak geliri elde edilmiştir. 2017 yılı içinde TOKİ’ye 100 adet, toplamda 952 bin 635 metrekare taşınmaz devri yapılmıştır” dedi. 

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER