'2018 MESLEKİ EĞİTİMDE GELİŞİM VE DEĞİŞİM YILI OLACAK'

'2018 MESLEKİ EĞİTİMDE GELİŞİM VE DEĞİŞİM YILI OLACAK'

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda 2017 yılında Denizli’de eğitim alanında yapılan çalışmaları ve 2018 hedeflerini anlatan Müdür Oğuz; “ 2018 mesleki eğitimde gelişim ve değişim yılı olacak. ‘Meslek liseleri hayatın ta kendisi’ sloganıyla çalışmalarımıza başladık” dedi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Müdür Oğuz toplantıda; 2017 yılında Denizli’de eğitim alanında gerçekleştirilen çalışmaları anlattı, 2018 hedeflerinden söz etti. 2018 yılının mesleki eğitimde gelişim ve değişim yılı olacağını vurgulayan Müdür Oğuz; “Mesleki ve teknik eğitimi geliştirmek için pek çok çalışma yapıyoruz. Çıraklık eğitimi 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamına aldık. Öğrencilere beceri eğitimi ve staj için kapılarını açan işletmelere devlet desteği sağlandı. Ön lisans programlarına geçişte ilave puan uygulamasına geçildi. Meslek lisesi mezunlarının tamamına teknisyen unvanı verildi. Öğretim programları yenilendi. Tematik mesleki ve teknik eğitim uygulaması başlatıldı. Tüm il ve ilçelerde ‘Mesleki Ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulları’ oluşturuldu. Mesleki ve teknik eğitim okullarının performansları izlenerek her okula karne verilecek. Organize Sanayi Bölgeleri’nde açılan özel meslek liselerine sağlanan devlet teşviki uygulaması genişletildi. Mesleki ve teknik eğitimde tanıtım atağı başlatıldı. Sektörle işbirliği çalışmaları artarak devam ediyor. 2018 yılı Mesleki Eğitim Gelişim, Değişim ve Tanıtım Toplantısı yapılacak. Bu kapsamda 60 işadamıyla bir araya gelinerek işbirliği protokolü imzalanacak” dedi.

“OKUL ÖNCESİNDE EGE’ DE 1, TÜRKİYE’DE 3’ÜNCÜ SIRADAYIZ”
Okul öncesinde büyük bir atılım gerçekleştirdiklerini vurgulayan Müdür Oğuz; “Okul öncesinde Ege Bölgesi’nde 1’inci, Türkiye’de 3’üncü sıradayız. Okul öncesinde yüzde 82,4, ilkokulda yüzde 96, ortaöğretimde yüzde 88,3 okullaşma oranına ulaştık. Hedefimiz tüm okullarımızda tekli öğretime geçmek. İlimizde 2016-2017 eğitim öğretim yılında 41 ilköğretim okulunda ikili eğitim yapılmakta iken; 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibariyle ikili eğitimde olan 15 okulumuzu da tekli eğitime geçirme çalışmaları devam etmektedir. Bu konuda lider olmak için çaba sarf ediyoruz. 2020 yılı itibariyle tam gün eğitime geçilecek” diye konuştu.

“OKULLARIMIZI TEKNOLOJİ ÜSLERİ HALİNE GETİRDİK”
Denizli’deki okulların teknolojik açıdan yeterli donanıma sahip olduğunu belirten Oğuz şunları aktardı: “2016 yılına kadar Fatih Projesi kapsamında ilimize;  176 okulda 3 bin 595 etkileşimli tahta,  540 çok fonksiyonlu yazıcı, 59 doküman kamera, öğretmenlere 3 bin 68 adet,  öğrencilere 13 bin 270 adet olmak üzere; toplam 16 bin 338 tablet bilgisayar dağıtılmıştır. 354 ilkokul ve ortaokulda ‘Bilişim Teknolojileri’ sınıfımız bulunmaktadır. Eğitimde Bilişim Ağımız (EBA) var. EBA’da her tür soruya ve örnek uygulamaya yer veriliyor. Bu platformun amacı; okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. EBA,  sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup geliştirilmeye devam etmektedir.”

 “16 BİN 279 ÖĞRENCİ TAŞIMALI EĞİTİMDEN FAYDALANIYOR”
“2017-2018 eğitim öğretim yılında; 7 bin 560 ilkokul-ortaokul öğrencisi, 7 bin 167 ortaöğretim öğrencisi,  bin 529 özel eğitim öğrencisi olmak üzere 983 yerleşim biriminden 369 taşıma merkezi okullarımıza bin 252 araç ile 16 bin 279 öğrenci taşınmaktadır” diyen Oğuz sözlerine şöyle devam etti: “Devlet tarafından ‘taşımalı eğitim’ kapsamındaki 14 bin 727 öğrenciye öğle yemeği de verilmektedir. Öte yandan çeşitli rahatsızlıklarından dolayı okula devam edemeyen 76 öğrencimiz ‘Evde Eğitim Hizmeti’nden yararlanmaktadır. Hastanelerde çeşitli rahatsızlıklarından dolayı sürekli tedavi gören ve okula gidemeyen 112 öğrencimize ise hastanede ‘Yatarak Eğitim Hizmeti’ sunulmaktadır.”

“HEDEFİMİZ TÜM OKULLARIN BEYAZ BAYRAK ALMASI”
Hedeflerinin tüm okulların beyaz bayrak alması olduğunu söyleyen Müdür Oğuz; “2006 yılından bugüne devam eden ‘Beyaz Bayrak Projesi’ kapsamında okullarımız gerekli koşulları yerine getirip beyaz bayrak almaya hak kazanıyorlar ve standartlarını yükselterek bayraklarını da koruyorlar. İl geneli 381 okulumuz beyaz bayrak sahibidir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen ‘Beslenme Dostu Okul Projesi’ kapsamında 58 okulumuz vardır. Diğer okullarımızda proje standartları için çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

 “ŞEHRİM DENİZLİ PROJESİ İLE 19 İLÇE KİTAP OLACAK”
Kültürel anlamda önemli projeler aktaran Oğuz; “Denizli türkülerinin tanıtımını yapmak, öğrencilerin kültürlerini tanımalarını sağlamak, öğretmen, veli ve öğrencilerde farkındalık yaratmak ve ortak bir kültür algısı oluşturmak için ilimizde yürütülmeye başlayan “Denizli Türkülerini Söylüyor” projesi, tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde 2016-2017 eğitim-öğretim yılı başından beri uygulanmaktadır. Diğer taraftan ‘Şehrim Denizli Projesi’ de bizim için önemli bir proje. Proje kapsamında 8-10 yaş öğrencileri için 19 ilçe, 19 hikâye ile tanıtılacaktır. Tanıtımda şehrimizin sembolü olan horozla şehrimiz diyar diyar gezilip yeniden keşfedilecektir. Ayrıca kitaplar sesli kitap olarak da hazırlanacaktır” diye konuştu.

“DENİZLİ EĞİTİMİNDE HEDEF: 2023”
Denizli eğiminde hedefin 2023 yılı olduğunun altını çizen Müdür Oğuz; “ ‘Denizli eğitiminde hedef 2023’ sloganıyla başlattığımız 2023 vizyonu çalışmaları kapsamında; Denizlimizin önümüzdeki 9 yılını planlama çalışmalarına kılavuzluk etmek için 30-31 Ekim 2014 tarihlerinde PAÜ’de 3 oturumlu 38 masalı bir Eylem Planı Çalıştayı yapılmıştı. Öğretmen, öğretim üyesi, müfettiş gibi sektörün içinden katılımcıların yanı sıra doğrudan ya da dolaylı eğitim temalı hizmet üreten sivil toplum kuruluşları, meslek odaları gibi kurumların da katıldığı çalıştay; 12 tema başlığı altında yapıldı. Gerçekleştirilen çalıştay sonuçları raporlaştırılarak ilgililere ulaştırıldı” ifadelerini kullandı.

“56 BİN 211 ÖĞRENCİYE DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU”
2016-2017 eğitim öğretim yılında 55 bin 292 öğrenciye, 2 bin 410 öğretmen tarafından ücretsiz ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursu’ verildiğini aktaran Oğuz; “2017-2018 eğitim öğretim yılında da 1’inci dönemde 56 bin 211 öğrencimize, 3 bin 313 öğretmenimiz tarafından ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursu’ verilmektedir.  Bir diğer proje ise ‘Okullar Hayat Olsun Projesi.’ İl genelinde 282 okulumuzda bu proje yürütülüyor” dedi.

“DENİZLİ HALK EĞİTİM ÇALIŞMALARINDA TÜRKİYE’DE EN BAŞARILI 2’NCİ İL”
Denizli’nin başarılarında da söz eden Müdür Oğuz şunları söyledi: “İlimizde Halk Eğitim Merkezleri’nde kurslara katılan kursiyer sayısının il nüfusumuza göre oranladıklarında yüzde 14,17 oranında katılımın olduğu görülmektedir.  İlimiz yüzde 14,17 katılım oranıyla Türkiye 2’nci sırada yer almaktadır.”

“OKUL YAPACAK ARSA BULAMIYORUZ”
Hayırseverlerin destekleri ile protokollerin yapıldığını fakat okul yapmak için arsa bulamadıklarını söyleyen Müdür Oğuz "2014 Yılında 13 hayırsever protokolü yaparak toplam 29 Milyon 250 bin TL‘lik eğitime yatırım yapıldı. 2015 yılında 30 hayırsever protokolü yaparak toplam 11 milyon 650 Bin TL’ lik yatırım yapıldı. 2016 yılında 46 hayırsever protokolü yapılarak toplam 28 milyon 400 bin TL’lik yatırım yapıldı. 2017 yılında 14 hayırsever protokolü yapılarak toplam 7 milyon 450 bin TL’lik protokol imzalanmıştır. 2017 Yılı ilimiz Temel Eğitim Yatırım Programı’na alınan 28 okul bulunmakta olup;  devam eden okul sayısı 8, yapımına başlanacak olan okul sayısı 19’dur. Bu okullardan hayırsever katkısıyla yapılan okul sayısı 22’dir.Hayırseverlere, yerel yönetimlere, hükümetimize teşekkür ederiz. Denizli’de okul yapımı için yaptığımız protokollerde hayata geçemeyen projelerimiz var. Protokolleri hazır ama okul yapmak için arsa bulamıyoruz. Bu sebeple okul yaptırmak isteyen başka hayırseverlerimiz de var görüşmelerimiz sürüyor, protokol aşamasında ama okul yapacak arsa bulamıyoruz" dedi.

“EHLİYETTE E-SINAV BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR”
Müdür Oğuz sözlerinin devamında ise; “Milli Eğitim Bakanlığının Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınavlarını (MTSS) elektronik ortama taşınması ile ilimizde de ilk defa 6 Mart 2017 tarihinde uygulanmaya başlayan e-sınav sistemi adaylar tarafından büyük ilgi gördü. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında kurulan salonda; e-sınav sistemi ile haftada 29 oturumun yapılmaktadır ve e-sınav merkezinde bir oturumda 20 aday online olarak sınava giriyor. Sınav bitimi online olarak sonucu alan adaylar vakit kaybetmeden direksiyon eğitimine geçebilmekteler. İlimizde e-sınav sistemine geçtiğimizden bugüne yaklaşık 20 bin  civarında aday e-sınav sistemi ile sınava girdi” ifadelerine yer verdi.

 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER