'2018 YILINDA DA AYNI TEMPO İLE DEVAM EDECEĞİZ'

'2018 YILINDA DA AYNI TEMPO İLE DEVAM EDECEĞİZ'

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, “Türkiye ekonomisi büyümesi ile dünya ekonomisinin yüzde 85’ini oluşturan G-20 ülkeleri içerisinde zirvede. Bu büyük başarıyı birçok öncü göstergeyle olumlu bir giriş yapılan 2018 yılında da aynı tempo ile devam edeceğimize inancımız tamdır" dedi.

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Türkiye İstatistik Kurumu’nca açıklanan geçen yılın son çeyreğine ve 2017 yılının tamamına ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ekonomisinin 2017 yılının son çeyreğinde yüzde 7.3, 2017 genelinde ise yüzde 7.4 oranında büyüme gösterdiğini belirten Başkan Filiz, 7.4’lük büyümenin son dört yılın en yüksek oranı olduğuna dikkat çekerek;  “Türkiye, bölgesindeki jeopolitik gerilimler, Avrupa'daki borç krizi, Gezi olayları, FETÖ'nün darbe girişimine rağmen 8 yıldır kesintisiz büyüyor. Geldiğimiz noktada Türkiye ekonomisi büyümesi ile dünya ekonomisinin yüzde 85’ini oluşturan G-20 ülkeleri içerisinde zirvede, OECD ülkeleri arasında ise ikinci sırada yer almıştır. Bu büyük başarıyı birçok öncü göstergeyle olumlu bir giriş yapılan 2018 yılında da aynı tempo ile devam edeceğimize inancımız tamdır" dedi.

“BİZ BU PERFORMANSI BEKLİYORDUK VE İNANIYORDUK”
Dışarıda ve içeride estirilmek istenen tüm kötümser havaya rağmen Türkiye’nin uluslararası otoritelerin beklemediği bir performans sergilediğine vurgu yapan başkan Filiz; “Şunu belirtmek isterim ki biz bu performansı bekliyorduk ve inanıyorduk.  İhracatı-yatırımları artıracak teşvikler vererek, durmak bilmeden çalışan ve bu muhteşem başarıyı yakalayan;  Ekonomimize yön veren başta Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’ye, ekibine ve hükümetimize güvenimiz tamdır” diye konuştu.

“TÜRKİYE EKONOMİSİ TAHMİNLERİN DE ÜZERİNDE BÜYÜDÜ”
IMF'den OECD'ye, Dünya Bankası’ndan Moody's'e birçok kuruluşun, Türkiye'nin 2017 yılı büyüme tahmininde yaptıkları revizelerin, Türkiye’nin ekonomi dinamiklerini anlamada oldukça başarısız olduklarını açıkça gösterdiğini ifade eden Başkan Filiz; Türkiye ekonomisinin bu tahminlerin de üzerinde büyüdüğünü belirtti. Alınan mali önlemler ve politikaların, büyümeyi uluslararası kuruluşların beklentilerinin üzerine taşıdığını vurgulayan Başkan Filiz, bu tabloyu ayrıca dış talep, kur hareketleri ve Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle ihracatta yaşanan güçlü artışın da desteklediğini, benzer şekilde yatırımları güçlendirmek için atılan adımların, verilen yatırım teşviklerinin etkisiyle yatırımlarda da kuvvetli artışlar yaşandığını kaydetti.

“TÜRKİYE HEDEFLERİNE EMİN ADIMLARLA İLERLEYECEKTİR”
“Bu başarıda hükümetimizce zamanında devreye konulan tedbirler ve bunların kararlı bir şekilde uygulanması büyük bir paya sahiptir” diyen Başkan Filiz, şunları kaydetti: “Türkiye'ye küresel sermayenin girmemesi için ne gibi gayretler içine girildiği aşikar. Bazıları ülkemizdeki ekonomik durumun sıkıntılı olduğuna dair açıklamalar yapıyordu. Yüksek büyüme hedefimize ulaşarak, kriz beklentisinde olanların beklentilerini boşa çıkarttık. Aynı zamanda Türkiye’nin büyüme öngörülerini düşük tutan uluslararası kuruluşlara önemli bir cevap olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin, olağanüstü jeopolitik ve ekonomik riskler altında elde ettiği yüzde 7.4 büyüme, bu ülkenin yönetimiyle, üreticisiyle, girişimcisiyle ve tüketicisiyle nasıl dinamik bir ülke olduğunun somut göstergesi. Bu ülke; Dünya Bankası'nın, İMF'nin tahsilatçısı, uluslararası para piyasalarının Türkiye'ye gönderdiği tahsilat memurları’nın ekonomi bakanına değil artık yerli ve milli bir bakana Sayın Nihat Zeybekci’ye sahiptir. Zeybekci ve ekibi ile hükümetimiz dolayısıyla artık Türkiye ekonomisi güçlüdür. Kararlı ekonomi yönetimi, dinamik ve üretken özel sektörü ile bu gücünü koruyacaktır. Milletimizin de desteğiyle Türkiye hedeflerine emin adımlarla ilerleyecektir."

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER