2019 YILININ GENÇ MUCİTLERİ ARANIYOR!

Denizli İhracatçılar Birliği, Denizli Valisi Hasan Karahan’ın himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Denizli İhracatçılar Birliği işbirliğinde 4. Genç Mucitler Yarışmasının protokol imza töreni gerçekleştirildi.

2019 YILININ GENÇ MUCİTLERİ ARANIYOR!

Denizli ve Türkiye’nin inovasyon yolculuğunda çocukların ve gençlerin katıksız fikirlerinden iş dünyasının faydalanması ve gençlere gerekli destekleri sunmak amacıyla, 2015 yılından bu yana düzenlenmekte olan Genç Mucitler Yarışmasının 4’üncüsü için start verildi.

Denizli İhracatçılar Birliği, Denizli Valisi Hasan Karahan’ın himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Denizli İhracatçılar Birliği işbirliğinde 4. Genç Mucitler Yarışmasının protokol imza töreni 03 Ocak 2019 tarihinde Denizli İhracatçılar Birliği’nde gerçekleştirildi. Ev sahipliğini Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu’nun yaptığı toplantıya Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu ve basın mensupları katıldı.

MEMİŞOĞLU: “126 ÜLKE İÇİNDE İLK 50’DEYİZ”

Denib Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Çocuklarımızın katkısı çok önemli. Ülkelerin inovasyon performansı ile ilgili düzenli olarak Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) tarafından yayınlanan rapora göre; Türkiye, Küresel İnovasyon Endeksinde 126 ülke içinde ilk 50 ülke arasında yer almaktadır. Bu sayıları yukarılara çekebilmek için DENİB olarak 2012 yılından beri düzenlediğimiz Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışmaları ile tasarım ve inovasyonun önemi için gerek Denizlili firmalarda gerekse tüm Türkiye' de farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“3 KATEGORİDE YARIŞMACILAR OLACAK”

3 kategoride yarışmaları gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Memişoğlu, “ İlkokul, ortaokul ve liseden yarışmacılar var.  Geçtiğimiz yıl 1000’in üzerinde başvuru aldığımız yarışmada, bu yıl da yüksek katılım bekliyoruz. Yarışmaya katılacak öğrencilere DENİB olarak “Sınırsız İnovasyon ile Potansiyelinizin Sınırlarını Zorlayın” diyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKI KOYDUĞUMUZ İÇİN MUTLUYUZ”

“Her sene olduğu gibi bu sene de öğretmenlerimizi unutmadık” diyen Başkan Memişoğlu, “ Dereceye giren öğrencileri yarışma sürecinde destekleyen öğretmenlerine de çeşitli ödüllerimiz olacak. Ayrıca bu sene Lise Kategorisinde 1. olan öğrenci ve öğretmeninin, Messe Frankfurt firmasının sponsorluğunda, Kasım ayında Frankfurt’da düzenlenen FORMNEXT – İleri Üretim Teknolojileri Fuarına katılımları sağlanacak. Çocukların gelişimine katkı koyduğumuz için mutluyuz” diye konuştu.

“NE KADAR ÜRETİRSEK O KADAR BÜYÜYECEĞİZ”

Başkan Memişoğlu, “İnovasyonu bir yaşam biçimi, kültür haline getirmek ve bu yaşam biçimini geleceğimiz olan çocuklarda ve gençlerde erken yaşlarda tesis etmenin önemli bir görev olduğunu belirterek, “Sermayenin üstünlüğüne dayalı dönem yerini beşeri sermayenin önemine bırakmıştır. Ne kadar üretirsek o kadar büyüyeceğiz. Ülke olarak hedeflerimize ulaşmamız ancak katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ile mümkündür” dedi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’da toplantıda projeyle ilgili görüşlerini dile getirdi. Oğuz, “ Asli görevimiz eğitim öğretim. Memleket sevdalısı, vatan sevdalısı nesiller yetiştirmek istiyoruz. Sivil toplum örgütlerimizle beraber çalışıyoruz. Genç Mucitleri, düşünen proje üreten, ürettiklerini ürün haline getirebilen, daha yukarıları gençlere taşıyabilir miyiz? bunları hedefliyoruz. Geleceğe ışık tutabilirler mi… Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, elimizden geleceğiz. Hedefimiz çocuklarımızı proje neslinde yetiştirmek ve hazırlamak. Bu protokolün onaylanmasında bize destek olan Denizli Valisi Hasan Karahan ve DENİB başkanımız Hüseyin Memişoğlu’na teşekkür ediyorum” diye konuştu.

VALİ KARAHAN: “GÜZEL VE FAYDALI BİR PROJE”

Denizli Valisi Hasan Karahan’da, “Genç Mucitler Projesi’nin 4’üncüsünü yapmak üzere hazırlıklar başladı. Protokol aşaması da tamamlandı. İnsanların zeka seviyeleri farklı. Toplumda yüzde 2 civarında dahi seviyesinde insanların olduğu söyleniyor. Pozitif ayrımcılık yaptığımızı düşünürsek, bu arkadaşlarında hakkı. Desteklenmesi, yönlendirilmesi gerekiyor. Bu anlamda güzel ve faydalı bir proje. Denizli’de Sivil Toplum Örgütleri ile Kamu Kurumları arasında güzel bir dayanışma var. İnşallah bunların devamıda olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu sene bin civarında proje vardı. İnşallah bu yıl artacak. Toplum olarak bütün kesimlerin takibi gerekiyor. Yeni icatların uygulanabilirliğinin takip edilmesi önemli. Bizim yapabileceğimiz bu ancak sanayicilerimiz bunları geliştirip topluma kazandırabilirler. Onların dikkatlerini buraya vermesini arzu ederiz. Katkısı geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

İBRAHİM ALAYONT – ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 16:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ümit
Ümit - 1 yıl Önce

Bizimde güzel projelerimiz var ama el atan destek çıkan yok çabalarımıza rağmen vatanıma faydam dokunamadan bu hayallerimin içerisinde sürüklenip gidecem

SIRADAKİ HABER