“2019’DA DENİZLİ’DE BİR ‘İKLİM EYLEM PLANI’ HAZIRLAMIŞ OLACAĞIZ”

‘Avrupa Birliği İklim Eylem Haftası’ kapsamında ‘Bizim Gezegenimiz, Bizim Geleceğimiz’ konulu panelin açılışında konuşan Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ali Değirmenci, “İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver projesi kapsamında bir yıldır çalışmaya devam ediyoruz. İnşallah 2019 yılında Denizli’de bir ‘İklim Eylem Planı’ hazırlamış olacağız” dedi.

“2019’DA DENİZLİ’DE BİR ‘İKLİM EYLEM PLANI’ HAZIRLAMIŞ OLACAĞIZ”

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Avrupa Birliği Bilgi Merkezi ve Denizli Sanayi Odası işbirliğinde ‘Avrupa Birliği İklim Eylem Haftası’ kapsamında ‘Bizim Gezegenimiz, Bizim Geleceğimiz’ konulu panel düzenlendi. Panele; Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Aydın, WWF Türkiye Tatlı Su Program Müdürü Eren Atak ve Bölgesel Çevre Merkezi’nden Dursun Baş konuşmacı olarak katıldı. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda gerçekleşen panele; Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ali Değirmenci, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu’ndan Michel Cat, Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci ve davetliler yer aldı. Yaşanılabilir bir çevrenin geleceklere aktarılması hakkında hassasiyet vurgusu yapan Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ali Değirmenci, “Çevre, bize geçmişten gelen bir miras ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde bırakmamız gereken bir sermayedir. Kirletmek çok kolay ama muhafaza etmek zor ve maliyetli. Bazen tamir edebilmek yüzyıllar sürüyor. Bu çerçevede herkese iş düşüyor. Bunu milli seferberlik haline getirmeliyiz. Denizli’de atık suları doğaya salmıyoruz. Rehabilitasyonunu yapıyor ve tarımda kullanılabilir hale getiriyoruz. Katı atıkları da bertaraf ediyor. Doğaya vahşi olarak salınmasını engelliyoruz. Bundan elektrik de üretiyoruz. Denizli, çeşmelerinden su içilebilen dünyadaki ender şehirlerden biri. Denizli, Türkiye’nin en temiz ve en yeşil şehri.’ İklim Hareketi İçin Değişime Güç Ver’ projesi kapsamında bir yıldır çalışmaya devam ediyoruz. İnşallah 2019 yılının sonunda Denizli’de bir ‘İklim Eylem Planı’ hazırlamış olacağız. Hepimiz bu konuda ‘Ben ne yapabilirim?’ diyerek kendimizi sorgulamalıyız. Bunun çevremize çok faydası olacaktır. Bu programa katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ AB İÇİN KİLİT ÖNEME SAHİPTİR”
2007’den bu yana Türkiye’deki iklim ve çevre değişikliği sektöründe AB’nin desteğinin 1 Milyar Euro’yu geçtiğini belirten AB Türkiye Delegasyonu temsilcilerinden Michel Cat, şunları aktardı: “Su ve atık yönetiminin alt yapısında biyoçeşitliliğin korunması ve kimyasalların yönetimine kadar geniş bir yelpazede desteklerimiz devam etmiştir. İklim değişikliği AB için kilit öneme sahiptir. 2020 İklim ve Enerji Paketi, 2030 İklim ve Enerji Çerçevesi vasıtasıyla 2050’ye kadar sera gazı emisyonlarının giderek azaltılması için AB, kendine iddialı hedefler koymuştur. Projemizin amacı Denizli için iklim eylem planı hazırlamaktır. Bu inisiyatifi üstlendikleri için Denizli Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum.”

SERDAR KİRİŞ – DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER