“2021, çiftçimiz için çok zor bir yıl oldu”

Kentte yaşanan kuraklığın tarım ve hayvancılık sektörüne ilişkin Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yapan Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Hamdi Gemici, 2021 yılı üretim sezonunun çiftçiler için zor bir yıl olduğunu ifade etti.

“2021, çiftçimiz için çok zor bir yıl oldu”

Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Hamdi Gemici, kentte yaşanan kuraklık ve etkilerine ilişkin Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklamasında bulundu. 2021 yılı üretim sezonunun çiftçiler için çok zor bir yıl olduğunu ifade eden Başkan Gemici, “Don, dolu derken en kurak bir yılı yaşıyoruz. 2020 Kasım ayında bu güne kadar şiddetli kuraklık yaşıyoruz önceki yıllarla kıyasladığımızda yüzde 51 daha az yağış aldığımız görülmektedir. Kuraklığın etkisi meteoroloji raporlarıyla sabit uzun yılların en kurak ve yağışı en az aldığı yıldayız. Üreticimiz bir taraftan pandemi devam ederken fedakarca üretmeye sahada olmaya devam ediyor ama bir de kuraklık gelip çatınca verim kayıpları büyük girdiler çok yüksek borçlarını ödeyecek gelirden yoksun, moralsiz ve çaresizdir” dedi.

“Çiftçilerimize telafi edici ödeme yapılmalı”

“Bu ülkenin geleceği için tarım, gıda ve hayvancılık olmazsa olmazımızdır” diyen Başkan Gemici, şunları söyledi: “Üretimin sürdürülebilir olması için kuraklıkla ilgili açıklanan pakette bir netlik yok. Borç ertelemeleri telafi edici ödemeler konusu yetersiz detaylı olarak yeniden bir paket hazırlanmalı acilen uygulamaya konulmalıdır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği bünyesinde odalarımızla yaptığımız çalışmalar sonucu kuraklıktan zarar gören çiftçilerimize dekarda 200 TL’den az olmamak üzere bir telafi edici ödeme yapılmalıdır. Ayrıca yeni dönemde kullanılmak üzere tohumluk ve gübre temini konusunda fiyatların çok yükselmekte olduğunu görüyoruz. Tohum, gübre bayilerinin ve satışını yapan kuruluşların bu zor dönemde çiftçilerimizin yanında olmalarını sağlamak için fırsatçılığa meydan vermemek için kontrol ve denetimlerin daha sıkılaştırılması gerekmektedir. Girdi fiyatlarındaki artışlar üreticimizi mağdur edecek şekilde yüksek seyretmektedir. Sürdürülebilir bir üretim için 2021 yılı mazot, gübre, tohum desteklemeleri ve prim destekleri 2021 yılı içerisinde üreticilerimize ödenmelidir. Kuraklıktan etkilenen ürünler grubuna kekik, anason, haşhaş, tütün gibi ürünlerde dahil edilmelidir. Çünkü bu üreticilerimizin başka gelir kaynağı yoktur. Bu ürünlerdeki verim kaybı yüzde 40-60 arasındadır.”

“Kısa, orta ve uzun vade tedbirlerin alınmalı”

Küresel iklim değişikliğiyle yaşanan kuraklık ile mücadelede kısa, orta ve uzun vade tedbirlerin alınmasın gerektiğinden söz eden Başkan Gemici; “Kısa vadede baraj ve göletlerde suyu sulama alanlarına taşıyan açık kanallardan en kısa zamanda vazgeçilerek kapalı tip taşıyıcı sistemlere geçilerek kapalı basınçlı tip sulama sistemlerine geçmemiz sağlanmalıdır. Bu şekilde en yüksek su tasarrufunun sağlayarak en az suyla en fazla alanı sulama ve en kaliteli ürünü yetiştirme imkanına sahip olabiliriz. Ayrıca maliyetleri en aza çekebiliriz. Orta vadede ise bir üretim planlaması yapılarak kuraklığa dayanıklı daha az su isteyen katma değeri yüksek ürün desenlerine geçmemiz gerekmektedir. Uzun vadede baraj, göl, göletlerden hidroelektrik santralinden elektrik üretimi yapılırken bu açık depolama alanlarının üzerine buharlaşmayı da azaltacak güneş enerji panelleri kurarak oralardan elektrik üretimi sağlanabilir. Suyu tasarruflu kullanmamızı sağlar. Kuraklıktan etkilenen bir diğer kesim süt ve besi hayvancılığı olup kullandıkları girdilerin başında yem, saman fiyatlarının aşırı yükselmesi maliyetlerinin artmasına sebep olduğundan, ayrıca et ve süt fiyatlarındaki istikrarsızlık bu üreticilerimizi çok zorlamaktadır. Bu üreticilerimize de kuraklıktan dolayı çıkacak olan desteklerden yararlanmaları sağlanmalıdır. Üreticimiz yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen üretimine devam etmektedir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER