26 VELİ SİGARAYI BIRAKTI

26 VELİ SİGARAYI BIRAKTI

Pamukkale İlçesi Adil Demireren Mustafa Musoğlu İlkokulu’nun yürüttüğü ‘Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Gelecek Projesi’ kapsamında ilk etapta 26 veli sigarayı bıraktı.

Pamukkale Kaymakamlığı tarafından başlatılan ‘Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Gelecek Projesi’, ilk olarak Adil Demireren Mustafa Musoğlu İlkokulu’nda hayat buldu. Projenin açılışı da Adil Demireren Mustafa Musoğlu İlkokulu’nda yapıldı. Açılışa; Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, Okul Müdürü Cengiz Sarıca, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Programda bir konuşan Okul Müdürü Cengiz Sarıca, “Sayın Kaymakamımızın önderliğinde başlatılan proje çalışmalarına okulumuz öğretmenlerinin elbirliğiyle hummalı bir çalışmaya giriştik. Proje yürütme ekibiyle birlikte neler yapabileceğimizi, proje basamaklarını belirleyerek öncelikle sigara içen velilerimizin tespiti için anket çalışmalarını gerçekleştirdik. Geri bildirimler sonucu istatistiki rakamları elde ettik. Sonuçlara göre 659 öğrenci velimizden 401 sigara içen veli tespit edildi. 189 sigara içen velimiz daha önce sigara içmeyi denemiş ama başaramamışlar. Sigaraya başlama nedenlerinin başında 131 kişi arkadaşlarından etkilendiği, 72 kişi merakından dolayı sigaraya başladığı, 48 kişi kişisel sebeplerden dolayı, bu konuda en masumu da medya sadece 3 kişi medyadan etkilenmiş. Bu sayısal verileri aldıktan sonra eylem planımız sigara içen anne ve baba, dede kim var ise çocuklarımız tarafından mektuplar, sloganlar yazdırıldı, resimler yapılıp evlere gönderildi. Geri bildirimler alındı ilk etapta sadece mektuplardan ve çocukların telkinlerinden etkilenen 26 velimiz sigarayı bırakmaya karar verdi. 48 kişi de bırakmak için eğitim desteği talebinde bulundu” dedi.

“SİGARAYI TAM BIRAKTIKLARINDA ÖDÜLLENDİRMEK İSTİYORUZ”
Proje hakkında da bilgiler veren Müdür Sarıca; “Eğitim için de Pamukkale İlçe Sağlık Müdürlüğü, Yeşilay Derneği gibi sivil toplum örgütlerinden destek alınıp,  gereken planlama yapılmaktadır. Bu konuda bu velilerimizi ikna eden bedeni küçük, yürekleri büyük yarınlarımızın tek umudu sevgili çocuklarımızı alkışlamak istiyorum. Ve daha sonra da çocuklarını kırmayıp sağlıklı bir geleceğe ‘merhaba’ diyen, şu an aramızda bulunan değerli velilerimizi kutluyorum. Bu velilerimiz zoru başarıp,  iradesine sahip çıktılar, sağlığını, ekonomisini düşünen değerli velilerimiz şu an aramızdalar onlara teşekkür ediyor, bu güzel kararlarından dolayı kutluyorum. Sigarayı tam bıraktıklarında da her birini okul olarak ödüllendirmek istiyoruz. Sigarayı bırakmayı düşünüp eğitim desteğinde bulunan velilerimizi de tebrik ediyorum ve inanıyorum ki eğitim sonrası o velilerimiz de sigarayı bırakacaklardır. Böyle güzel bir projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta sayın kaymakamımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze şükranlarımı sunarken; İlçe Proje Yürütme Kurulu ekibine, okuldaki idareci ve öğretmen arkadaşlarıma çok, sevgili öğrencilerime ve bu duyarlı davranışlarından dolayı değerli velilerime çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“SAĞLIKLI NESİL OLABİLMEK İÇİN SAĞLIKLI OLMAMIZ GEREKİR”

“Sağlıklı nesil olabilmek için sağlıklı olmamız gerekir” diyen Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, şunları aktardı: “Sağılığımızı etkileyen zararlı alışkanlığın başında sigara gelmektedir. Kaymakamlığımız ile birlikte yürüttüğümüz bu proje kapsamında ilk etkinliği okulumuz düzenlemektedir. Emeği geçen öğretmenlerimizi, velilerimizi, ikna eden öğrencilerimiz kutluyorum. Biz veliler çocuklarımıza örnek olmak zorundayız. Herkese sağlıklı bir nefes ortamı diliyor hayırlı olsun diyorum.”

“26 VELİMİZ DİĞER VELİLERİMİZİ DE ETKİLEYECEK”
Projenin okul ve veliler tarafından destek görmesinden büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu; “Projeden sonra 26 velimizin ‘sigarayı bırakıyorum’ demesi, karar vermesi çok güzel. Sayın Cumhurbaşkanımızın o kadar yoğun işleri arasında tütün bağımlılığı ve sigarayı bıraktırma konusunda çalışmalar başlattı. İnşallah bu 26 velimiz diğer velilerimizi de etkileyecek, bu sayıyı artıracaklardır. Bu okul bu projeyle bu konuda bayrağı en önde götürecektir. Teşekkür ediyorum” dedi.

VELİLER PAKETLERİ YERE ATIP ÇİĞNEDİ
Daha sonra sigarayı bırakmaya karar veren veliler hep birlikte sigara paketlerini yere atıp çiğnediler. Ardından çocukları tarafından,  alkışlarla her birine çiçekler verildi. ‘Sağlıklı Nefes Sağlıklı Gelecek Projesi’ kapsamında düzenlenen panolar gezildi.

ÇÖLGECEN ÖĞRETMEN DE SİGARAYI BIRAKTI
Proje kapsamında sigarayı bırakan sadece veliler olmadı. Okulun Sınıf Öğretmenleri’nden Mehmet Çölgeçen de sigarayı bırakma kararı aldı. Yaklaşık yarım asır boyunca sigara içen Çölgecen’nin bu kararı, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu’nun takdirini kazandı. Bu kararından dolayı Kaymakam Balcıoğlu, Çölgecen’e çiçek takdim ederek teşekkür etti. Ardından, proje kapsamında öğrenciler tarafından hazırlanan ‘Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Gelecek Proje Panoları’ gezildi. Etkinlikte Kaymakam Balcıoğlu, sigarayı bırakan velilerle birebir ilgilendi ve onlara teşekkür etti.

HATİCE SALIK

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221