3 bin 722 hakim ve savcının yeri değişti

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından yayınlanan 2019 Kararnamesi ile adli ve idari yargıda 3 bin 722 hakim ve savcının yeri değişti. Söz konusu kararname ile Denizli’de görev yapan 34 hakim ve savcı başka illere atanırken; 23 hakim ve savcının ataması ise Denizli’ye oldu. Öte yandan Denizli’de Hakimlik yapan 2 isim de Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na atandı.

3 bin 722 hakim ve savcının yeri değişti

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından yayınlanan 2019 Kararnamesi ile 3 bin 358’i adli, 364’ü idari yargıda olmak üzere toplam 3 bin 722 hakim ve savcının görev yeri değişti. Kararnameyle 20 ilin başsavcısında da değişiklik yapıldı. HSK 2019 Kararnamesi, mesai bitimine yakın bir saatte resmi internet sitesinde yayınlandı. Kararname ile Van, Diyarbakır, Kayseri ve Trabzon Bölge Adliye Mahkemeleri (İstinaf) faaliyete geçirildi. Bu kapsamda Karaman Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Mustafa Yalçın Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı oldu. Batman Başsavcısı Mustafa Dede Van Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığına, Muğla Başsavcısı İlyas Yavuz da Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığı’na atandı.

KPSS YOLSUZLUĞU DAVASININ HAKİMİ, BÖLGE ADLİYESİ DAİRE BAŞKANI OLDU

Kararname ile kritik davalara bakan Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüsamettin Otçu, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanlığı görevine atandı. Otçu’nun başkanlığını yaptığı mahkeme, Diyarbakır'da, 6-7 Ekim 2014'te meydana gelen olaylarda Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesine ilişkin davayı karara bağlamıştı. Aynı mahkeme, FETÖ/PDY’nin 2010’da KPSS sorularını sızdırmasıyla ilgili açılan davalara ve Rus Büyükelçi Karlov suikastı ile ilgili açılan davanın da aralarında bulunduğu çok sayıda kritik davaya bakıyor.

HALİSDEMİR DAVASININ HAKİMİ, YARGITAY SAVCISI OLDU

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında darbeci General Semih Terzi’yi öldürerek darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir’in şehit edilmesine ilişkin dava ile Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndaki darbe faaliyetlerine ilişkin davayı karara bağlayan Ankara 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Bayram Kantık, Yargıtay Savcılığı’na atandı. Kararnameyle, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesi sırasında yapılan saldırı soruşturmasını yürütün Ankara Çubuk Başsavcısı Mesut Güler, Yargıtay savcılığına atandı. Hâkimler ve Savcılar Kurulu Tetkik Hâkimi Halil Demir, Güler’in yerine Çubuk Cumhuriyet Başsavcısı oldu.

DENİZLİ’DEN 34 YARGIÇ GİTTİ, 23 YARGIÇ DENİZLİ’YE GELDİ

Söz konusu kararname ile Denizli ve ilçelerinde görevli 34 hakim ve savcı, başka illere atanırken; 23 hakim ve savcının ataması da Denizli’ye oldu. Öte yandan Denizli’de Hakim olarak görev yapan Suat Bilgin ve Behram Aslanbay, ‘Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlıkları’na atandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER