30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 96’NCI YIL DÖNÜMÜ DENİZLİ’DE COŞKUYLA KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96’ncı yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Denizli'de de törenlerle kutlandı.

30 Ağustos 1922'de tarihe altın harflerle yazılan şanlı zaferin 96'ncı yıldönümü Denizli'de coşkuyla kutlandı. Kutlama törenine; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ve Nilgün Ök, CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Denizli Miletvekilleri Kazım Arslan ve H. Teoman Sancar, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Akgün, BBP İl Başkanı İlhami Çiçek, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, Denizli İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, oda ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve vatandaşlar katıldı. Tören, Valilik Binası önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Denizli Valiliği'nde protokol bayramlaşmasının ardından kutlamalara geçildi. Vali Karahan, Başkan Zolan ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Öztürk askeri araçla halkı selamladı.

“EŞİNE TARİHTE AZ RASTLANIR BİR ZAFER”
 Top. Yüzb. Emin Furkan Ügütener günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Ügütener; “Asil Türk Milleti, kahraman Türk ordusuyla birlikte varlığına ve vatanına kast edenlere karşı 96 yıl önce bugün kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek topyekun bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır bir zafer kazanmıştır. Bize bu zaferi kazandıran başta Ulu Önder ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; vatan, millet ve bayrak için bir an bile tereddüt etmeden hayatını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anar, kahraman gazilerimize ve yüce Türk Milleti’ne şükranlarımızı sunarız. 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 96’ncı yılı kutlu olsun” dedi.

“81 MİLYONUN KARDEŞLİĞİ TÜRKİYE’NİN TEMİNATIDIR”
Şanlı zaferin 96’ncı yılı ile ilgili açıklamalarda bulunan Denizli Valisi Hasan Karahan; “30 Ağustos bizim en önemli bayramlarımızdan bir tanesi. Ağustos ayı zaferler ayıdır. Zaferimizin 96’ncı yılını büyük bir coşkuyla kutladık. Milletimizin birlik ve beraberliğini her daim görmekten mutluluk duyuyoruz. Denizli dayanışmasıyla, yardımlaşmasıyla ve işbirliği ile örnek bir şehir. Tüm Türkiye’ye de örnek olmasını temenni ediyoruz. 81 milyonun kardeşliği Türkiye’nin teminatıdır. 30 Ağustos Zaferimiz kutlu olsun” diye konuştu.

“ÜLKEMİZİN KIYMETİNİ BİLMEMİZ GEREKİYOR”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise şunları aktardı: “96 yıl önce ülkemizin her tarafı işgal altındaydı. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz ve Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde düşmanlara Anadolu’da kalamayacaklarını, Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu ve ilelebet Türk yurdu olarak kalacağını gösterdik. 26 Ağustos’ta başlayan taarruz 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlandı. 9 Eylül’e kadar devam eden bir zafer. Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır. Bayrağımız yurdumuzda dalgalanmaya devam etmiştir. Şanlı zaferimiz uğruna şehit düşen ordumuzu rahmet ve minnetle anıyorum. Eğer bugün bağımsız yaşayabiliyorsak, bayrağımız dalgalanabiliyorsa o gün verilen mücadele, verilen şehitler ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dehası sayesindedir. Ülkemizin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bize emanet edilen ülkeyi, bayrağı daha sağlam ellere teslim edinceye kadar birlik olmalı ve sahip çıkmalıyız. Bu ülke hepimizin.”

GEÇİT TÖRENİ KUTLAMALARA RENK KATTI
Tank. Uz. Çvş. Oğuzhan Eğilmez, okuduğu ‘Büyük Taarruz’ adlı şiirle büyük alkış aldı. Törende Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterileri ilgiyle izlendi. Kutlamalar geçit töreninin ardından sone erdi.

PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER