31 Mart 2019 yerel seçimlerde oy kullanmayanlar kaç TL ceza öder? Oy kullanmama cezası ne kadar?

Önümüzde yerel seçimler var ve birçok insan yerel seçimlerle ilgili merak ettikleri soruları var. Sosyal medyada 31 Mart 2019 oy kullanmama cezası ne kadar? Yerel seçimlerde oy kullanmazsam ne olur? sorusu gündeme geldi. İşte 31 Mart 2019 yerel seçimlerde oy kullanmama cezası ne kadar? Tüm detaylar haberimizde...

31 Mart 2019 yerel seçimlerde oy kullanmayanlar kaç TL ceza öder? Oy kullanmama cezası ne kadar?

Oy kullanma; her bireyin devletine karşı olan görevlerinden biridir. Bir bireyin; seçme hakkını kullanması zorunludur, bu durum sadece bireyi değil tüm ülkeyi etkilediği için oy kullanmama işlemi gerçekleşmediği zaman cezai uygulamalar devreye girer.

31 MART YEREL SEÇİMİNDE OY KULLANMAZSAK NE OLUR?

Oy kullanmak belirttiğimiz gibi bir insanın vatandaşlık görevi. Bu nedenle oy kullanmak istemeyen kişiler Yüksek Seçim Kurulu; oy kullanmama cezası için TL bazında bir para ceza tutarı belirlemiştir.

YEREL SEÇİMDE OY KULLANMAYANLAR NE KADAR CEZA ÖDER?

Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen oy kullanmama cezası 2017 yılında 22 TL olarak belirlenmiştir. Seçim günü saat 17.00 saatine kadar, kendi için belirlenen yerden oy kullanmayan kişiler para cezasına tabii tutulacaktır.

OY KULLANMAMA CEZASI NEREYE ÖDENİR?

Oy kullanılmaması halinde kişilere gelen ceza ücreti 22 TL olacaktır ve bu ücretin ödemesi; Maliye Bakanlığı’na gerçekleştirilecektir. Oy kullanma cezası ile ilgili tebligat elinize ulaştığı zaman ödeme yöntemleri bu pusula üzerinde yer alacaktır. Maliye Bakanlığı, PTT gibi kurumlar bu cezanın ödemesinin yapılacağı esas yerlerdir.

Seçim günü belli sebeplerden dolayı oy kullanamayan kişilere oy kullanmama cezası kesildi. Ancak şimdiye dek hiç bir seçimde bu ücreti tahsil etmek adına bir çalışma yapılmadı ve zamanla çıkarılan kanunlar kapsamında borçlar silindi. Önümüz yine bir seçim ve bu cezai yaptırım yeniden uygulanacak. Fakat kesilen ceza tutarının vatandaşlarımızdan tahsil edilip edilmeyeceği konusunda bet bir bilgi yer almıyor. Ancak yeni bir karar alınabilir ve yeni bir seçimde oy kullanmayan kişilerden kesilen bu tutar tahsil edilebilir.

KİMLER OY KULLANMAMA DURUMUNDA CEZA ALMAZ?

1.Silâhaltında bulunan askerler, onbaşılar ve kıta çavuşları oy kullanamazlar. Her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir.

2.Askeri öğrenciler oy kullanamaz.

3.Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar oy kullanamaz.

4.Taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler oy kullanamaz.

OY KULLANMA YAŞI KAÇTIR?

18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı oy kullanabilir ancak yukarıdaki istisnalar dışında.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211