“31 TEMMUZ SALI GÜNÜ MESAİ BİTİMİNE KADAR BAŞVURULARI YAPIN”

Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun kapsamında açıklamalarda bulunan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, 31 Temmuz Salı günü mesai bitimine kadar başvuruların yapılması gerektiğini vurguladı.

“31 TEMMUZ SALI GÜNÜ MESAİ BİTİMİNE KADAR BAŞVURULARI YAPIN”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun kapsamında açıklamalarda bulundu. Başkan Filiz, 31 Mart 2018 gününe kadar edinilmiş vergi borçlarında yapılandırmaya gidildiğini; vergi borcu affı ile beraber borçların gecikme faizleri ve zamlarının silineceğine dikkat çekti. Yapılandırma kanunundan yararlanmak isteyenlerin 31 Temmuz Salı günü mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları gerektiğini hatırlattı.

“SON GÜNÜ BEKLEMEYİN!”
Yapılandırma imkanından yararlanmak isteyen vatandaşların vergi dairelerine gitmeden, www.gib.gov.tr ile e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden de müracaatta bulunabileceklerini de belirten Başkan Filiz yaptığı yazılı açıklamada; “Yığılma yaşanmaması için vatandaşlarımız son günü beklemeden başvuruda bulunması önem taşımakta. Vergi dairelerine ödemeler ise Eylül ayında yapılacak. Yeniden yapılandırma başvuruları devam ederken, vatandaşların haberlerinin olmadığı borçlarına da dikkat etmeleri gerekiyor. Mükellefler, devlete borcunun bulunup bulunmadığını "www.gib.gov.tr"den ya da Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) mobil uygulamasından sorgulayarak öğrenebiliyor” ifadelerini kullandı.

“VADESİ 100 LİRA’NIN ALTINDAKİ BORÇLAR SİLİNECEK”
“Yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar, borç aslını ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları esas alınarak hesaplanan tutarı ödemesi halinde, gecikme faizini, zammını ve vergi cezalarını ödemeyecek” diyen Başkan Filiz sözlerine şöyle devam etti: “Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50'sinin ödenmesi durumunda da kalan yüzde 50'si tahsil edilmeyecek. Vadesi 31 Aralık 2013'ten önce olan 100 lira ve altındaki borçlar ise başvuru aranmadan silinecek. Yapılandırma kapsamında başvuran ve peşin ödemeyi seçen mükellefler, neredeyse vergi borçlarının sadece anaparasını ödeyerek bu fırsattan yararlanabilecekler. Düzenlemeyle birikmiş vergi borçlarının varsa vergi cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise ilgili dönemlerde geçerli Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanarak yeniden yapılandırılacak. Yapılandırılan borçların peşin 1 Ekim 2018'e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.”

“TAKSİTLE ÖDEME SEÇENEĞİ DE VAR”

Eylül ayında peşin ödeme yapamayan vatandaşların ise taksitle ödeme seçeneğini kullanabileceklerini belirten Başkan Filiz; “ Bu durumda da birinci taksiti ödedikten sonra ikinci taksitin ödeme süresinde yani Kasım ayında, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12,5 indirim uygulanacak. Buna göre, ödemelerin peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde yapılması halinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak. Yapılandırılan borçlar, peşin ödemenin yanı sıra 2'şer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 veya 18 taksitle de ödenebilecek. Bu takdirde tercih edilen ödeme süresine göre çeşitli oranlarda katsayı uygulanacak” dedi.

“YAPILANDIRMADAN YARARLANMAK İÇİN İLK İKİ TAKSİT AKSATILMAMALI”
Yapılandırılan borçların kredi kartıyla peşin ya da taksitle ödenmesinin de mümkün olduğunu söyleyen Başkan Filiz;“ Kredi kartıyla ödemeler, "www.gib.gov.tr"de yer alan internet vergi dairesinden gerçekleştirilecek. Kredi kartıyla ödeme yapıldığında, işlem tarihi itibarıyla borç ödenmiş olacak. Yapılandırmadan yararlanmak için ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi gerekiyor. Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi halinde, yapılandırma hakkı kaybedilecektir” diye konuştu.

“YURT DIŞINDA BULUNAN VARLIKLARI 30 KASIM’A KADAR BİLDİRİN”
Başkan Filiz; Kamuoyunda "varlık barışı" olarak bilinen düzenleme kapsamında, yurt dışında bulunan varlıkların da, 30 Kasım'a kadar banka veya aracı kurumlara bildirilmesi halinde bildirim tarihinden itibaren 3 ay içinde Türkiye'ye getirilebileceğini ve bu düzenlemeden 31 Temmuz'a kadar yararlanılması ve gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmesi koşuluyla herhangi bir vergi alınmayacağını da sözlerine ekledi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER