'374 ÖREN YERİNİN İŞLETİMİNİ BELEDİYELERİN YAPMASI MÜMKÜN DEĞİL'

'374 ÖREN YERİNİN İŞLETİMİNİ BELEDİYELERİN YAPMASI MÜMKÜN DEĞİL'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan ve programda Denizli turizmindeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan  Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen; “374 ören yerinin işletimini belediyelerin yapması mümkün değil” dedi.

 Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. Türkiye'deki ören yerleri arasında en fazla ziyaretçi alan yerin Pamukkale olduğunu söyleyen Başkan Şen, sözlerinin devamında ise; “Bu sıralamada her zaman birinci sırada yer almalıyız. Rakiplerimize açık ara fark atmalıyız. Bizler omuz omuza çalışırsak daha iyi noktalara geleceğimize eminim. Denizlili vatandaşların da desteğiyle ilimiz büyük bir marka kent haline gelecektir. Bizim elimizde tüm dünyanın bildiği Pamukkale gibi bir cennet var. Özel sektörler 2018 yılında 3 milyon hedefliyorsa, bizim bu rakama çok kolay ulaşıp, üstüne bile çıkmamız gerekiyor. Bunun için vizyon oluşturmamız lazım. Yeniliklere açık olmamız ve uluslararası deneyimlerden daha çok faydalanmamız lazım. Bölgeye biraz çeki düzen vermemiz lazım” diye konuştu.

  “KAMPANYALARI KAÇIRMAYIN”
“Bizler mutlaka yüzde 20 oranında yerli misafire yer ayırmak zorundayız” diyen Başkan Şen sözlerinin devamında; “Şu anda rezervasyon kampanyalarında yüzde elliye yakın indirimler söz konusu. Vatandaşlarımızın tatil planları varsa mutlaka bu kampanyalara göz gezdirsinler. 9 taksit yapılıyor. 72 saat öncesine kadar koşulsuz olarak iptal edebilme olanakları var. Özellikle bayram dönemlerinde yerli vatandaşımızın yoğun bir şekilde yer talebi oluyor. Eğer son haftaya bırakırlarsa şimdiki kampanya fiyatlarının 3 katını ödüyorlar. Bizim önerimiz geç kalmadan rezervasyonlarını yaptırmaları ve kampanyalardan yararlanmaları” ifadelerini kullandı.

“10 YILLIK İHALE AÇILDI”
Müze ve Ören Yeri İhalesi hakkında bilgiler aktaran Başkan Şen; “Geçen yıl bu ihaleye çıkarken 374 müze ve ören yeri toplu olarak çıktı. İhaleye talep olmadı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) bu ihaleye girmedi. Pamukkale Belediyemiz bir dosya aldı ve teşekkür mektubu verdi. 374 tane ören yerini yerel bir belediyenin ya da her hangi bir Büyükşehir Belediyesi'nin işletmesi mümkün değil. TÜRSAB, 31 Aralık itibariyle bırakacağı için hemen bir ihale açıldı ve ören yerlerinin işletimi Turkuaz adlı gruba bir yıllığına geçti. Bir yıllık süre zarfında tüm Türkiye’deki ören yerlerinin işletimini Turkuaz yaptı. Bu yıl tekrar 10 yıllık bir ihale açıldı. Geçen yıl 374 tane olan ören yeri sayısı bu yıl 50’ye düşürüldü. Türkiye de baktığınızda en fazla gelir getiren ören yerleri ilk 10’da yer alıyor. Yüzde 90’ını ilk 10 karşılıyor. Geri kalanlar zaten zarar eden yerler. 374 tane ören yerlerinden 50 ye düşürülebiliyorsa bu bölgesel olarak da açılabilir” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221