38 Baro başkanından ortak açıklama; “Alinur Aktaş istifa etmelidir”

Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan’ın da yer aldığı 38 Baro Başkanı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın meclis toplantısında 30 Ağustos Zafer Bayramı hakkındaki konuşmasına tepki olarak kınama mesajı yayımlandı ve Aktaş’ın istifası istendi.

38 Baro başkanından ortak açıklama; “Alinur Aktaş istifa etmelidir”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın meclis toplantısında 30 Ağustos Zafer Bayramı hakkındaki konuşmasına Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan’ın da yer aldığı 38 Baro Başkanı’ndan ortak mesaj yayımlandı.

Yapılan açıklamada; “Basına yansıyan şekliyle Bursa Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Kurban Bayramı’nda taşımanın ücretsiz olması talebiyle verilen önerge sonrası, bir önerge de 30 Ağustosta da ücretsiz olması yönünde verilmiştir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ikinci önerge verilmesi üzerine; ‘ikisi aynı mı? 30 Ağustos herkesin ortak değeri değil, Ormancılar Günü gibi bir şey’ şeklinde değerlendirme yapıp önergeye karşı çıkmıştır. İhanet söylemi olan bu yaklaşımı biz Baro Başkanları olarak reddediyoruz. Hiç kimse hele hele yönetici konumunda olanlar milli ve manevi değerlerimizi reddedemez. Bu devlete, bayrağa, cumhuriyete karşı bir tavır olup ihanettir. 30 ağustos emperyalizme karşı kazanılmış bırakınız Türk milletini insanlığın bir bayramıdır. 30 Ağustos, 26 Ağustos 1071’de Alparslan’la adım attığımız Anadolu’da yok olmaktan kurtulduğumuz 1699 Karlofça’dan bu yana ilk defa toprak kazandığımız topraklarımızı geri aldığımız günü temsil eder. 30 Ağustos Meydan Muharebesi, büyük önder Mustafa Kemal tarafından Zafertepe’den bizzat yönetilmiştir. Büyük Taarruz, 26 Ağustosta başlayıp 9 Eylül de İzmir’in kurtuluşu ile son bulmuş ve büyük önderimize bu savaş münasebetiyle ‘gazi’ unvanı verilmiştir. Bugün oturulan mevki ve makamlar varsa bu ve benzeri zaferlere borçlu olduğumuzu bilmek ve şehitler huzurunda ihtiramla eğilmek gerekir. Küstahlıkla, makam şımarıklığıyla dökülen kanları şehitleri emek verenleri aşağılayıp itibarsızlaştırarak değil. Bu aşağılama, itibarsızlaştırma zihniyetini, söylemini nefretle kınıyor, Bursa Büyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş’ı istifaya davet ediyoruz” denildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
G solakoglu
G solakoglu - 1 yıl Önce

30agustos tam bagimsizlik zaferimizdir.butun milletin katilimiyla gerceklesen zaferimizdir.millet olmamizin kanitifir.bursa beld baskani o gorevde oturamaz

SIRADAKİ HABER