3’ÜNCÜ AMELİYATINI OLDU, BİR KEZ DAHA HAYATA TUTUNDU

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde balonlaşma nedeniyle damarları tıkanan ve hayati organlarına kan akışı engellenen 59 yaşındaki Cemil Araçı, daha önce iki defa ameliyata alındı. Sırt ve bel ağrısı nedeniyle yeniden hastaneye başvuran Araçı, üçüncü ameliyatla hayata bir kez daha tutundu.

3’ÜNCÜ AMELİYATINI OLDU, BİR KEZ DAHA HAYATA TUTUNDU

Denizli’de yaşayan 59 yaşındaki Cemil Araçı, daha önce karın ana damarında balonlaşma ve bacak ana damarında balonlaşma nedeniyle Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde ameliyata alındı. Sırt ve bel ağrısı nedeniyle başvuran Araçı, karın ile göğüs arasındaki damarda balonlaşma nedeniyle üçüncü kez ameliyata alındı.  Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Gökhan Önem, Dr. Yiğit Gökhan Tanrısever ve Dr. Serkan Akcan’dan oluşan ekip tarafından yapılan operasyonla Araçı, bir kez daha hayata tutundu.

“YIRTILMA OLUŞMADAN TEDAVİ EDİLMESİ GEREKİYOR”
Yapılan ameliyatla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Gökhan Önem; “İki kez damarlarında balonlaşma nedeniyle ameliyat ettiğimiz hastamız sırt ve bel ağrısı nedeniyle başvurdu. Yaptığımız incelemede karın ile göğüs boşluğu arasındaki ana damarda balonlaşma ve yırtılma tespit ettik. Durumun hayati tehlike oluşturması nedeniyle hastamızın onayını alarak bu riskli ameliyatı yapmaya karar verdik. Böbrekleri, bağırsakları, karaciğeri ve omuriliği besleyen damarların balonlaşma bölgesinden çıkması ve daha önce geçirilmiş ameliyatlar yapılacak ameliyat için teknik zorluklara yol açıyordu. Kalp ve Damar Cerrahisi’nin en zorlu ameliyatlarının başında gelen bu ameliyatta özel teknikler kullanarak ameliyat sırasında organların hasar görmemesini sağladık. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, Ege Bölgesi’nde bu tür ameliyatların yapıldığı sayılı merkezlerden biridir. Damarlarında ileri derece balonlaşma olan hastaların, yırtılma oluşmadan tedavi edilmesi gerekiyor” dedi.

HABER MERKEZİ

                           

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER