4 Türk işadamına Çin'de gözaltı!

Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda dört Türk ihracatçı, skandal biçimde gözaltına alındı. Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Sungur Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın son günü yaşanan ve 4 Türk ihracatçısının gözaltına alınmasının tüm sektör temsilcilerini derinden üzdüğünü belirtti. Bu yaşanan olayın Türkiye-Çin ilişkilerine zarar vermemesini dilediklerini, Türkiye-Çin doğal taş sektörü sağlam temeller üzerine güçlü bir yapısının olduğunu ve devam edeceğini belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda dört Türk ihracatçı, skandal biçimde gözaltına alındı. 150 Türk mermer firmasının katıldığı Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türk mermerciler büyük şok yaşadı. Fuarın son gününde 4 Türk ihracatçısı gözaltına alındı. Türk doğaltaş sektöründe en büyük ihraç pazarı Çin’de 150 firma ile katıldığı Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın son günü yaşanan gözaltıların üzüntüsünü yaşıyor.

DENİZLİ FİRMALARIMIZ SAĞ SALİM EVLERİNE DÖNDÜ

Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Sungur Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın son günü yaşanan ve 4 Türk ihracatçısının gözaltına alınmasının tüm sektör temsilcilerini derinden üzdüğünü belirtti. Bu yaşanan olayın Türkiye-Çin ilişkilerine zarar vermemesini dilediklerini, Türkiye-Çin doğal taş sektörü sağlam temeller üzerine güçlü bir yapısının olduğunu ve devam edeceğini belirtti. Fuar katılımcısı olarak ilimizi Çin’de temsil eden Denizli firmalarımız çok başarılı geçen fuarın 4’üncü günü yaşanan bu olaydan zarar görmeden evlerine ulaştılar. Umuyoruz ki sektör temsilcilerimizden 4 Türk ihracatçımız da çok kısa süre içerisinde evlerine ulaşırlar ve kaldığımız yerden başarı öykümüzü yazmaya devam ederiz.

BÜYÜKELÇİMİZ VE BAŞKONSOLOSUMUZ YANIMIZDA

Serdar Sungur, “Türkiye’nin Çin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen’in olayın başlama anından itibaren yanlarında olduğunu ve Türkiye’nin Guangzhou Başkonsolosu Melik Bora Kerimoğlu’nu Xiamen’e gönderdiğini belirtti.

ÇİN, İZMİR BAŞKONSOLOSLUĞU’NU GEÇİCİ OLARAK KAPATTI

Sungur, “Türkiye’nin 23 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaştığı Çin’in, İzmir Başkonsolosluğu’nu geçici olarak kapatması Denizli ve Ege bölgesinin iş yapma heyecanını ve kolaylaştırıcı uygulamaları sekteye uğratacağı ve dolayısıyla iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi için Konsolosluğun tekrar açılması gerektiğini düşünüyoruz”

İŞ ADAMLARI NEDEN GÖZALTINA ALINDI?

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın son gününde 4 Türk ihracatçısının gözaltına alınmasının, sektörün Çin pazarındaki ilişkilere zarar vermeyeceklerine inandığını bildirdi. Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, olayın son derece güçlü olan Türkiye-Çin ilişkilerine zarar vermemesini dilediklerini, Çin'in Türk doğaltaş sektörü için öncelikli ihraç pazarı olmaya devam edeceğini belirtti.

Çin'in doğaltaş ithalatının gerilediği bir dönemde Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na 150 Türk firması ile gittiklerini belirten Kaya, "Özellikle işlenmiş ürüne yönelik büyük bir ilgi ve talep vardı. Beklentilerin çok üzerinde, başarılı geçen fuarın son günü 4 Türk mermer ihracatçısının gözaltına alınmasının üzüntüsünü yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaya, Çin polisinin fuar boyunca firmaları rahatsız edecek hiçbir tutumunun olmadığın belirterek, şunları kaydetti:

"Türk firmaları güvenlik açısından hiçbir sorun yaşamadı. Çin, Türk doğaltaş sektörünün en büyük ihraç pazarı. Yüzlerce firmamız Çin'e uzun yıllardır milyarlarca dolarlık ihracat yaptı, bundan sonra yasalara uygun şekilde ihracat yapmaya devam edecek. Bu olayın sektörümüzün Çin pazarındaki ilişkilerine zarar vermeyeceğine inanıyoruz. Çinli müşterilerimizi 27-30 Mart'ta İzmir'de düzenlenecek olan İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda ağırlamak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz"

GÖZALTINA ALINMALARININ SEBEBİ VERGİ İHLALİ

Öte yandan, Çin'de "geçmiş dönemde şirketlerinin vergi ihlalinde payları olduğu" gerekçesiyle gözaltında bulunanların dışında, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na katılan 150 Türk ihracatçısının Türkiye'ye döndüklerini de bildirildi.

TOLGA ALP DÜZGÖREN

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211