400 pehlivan Beyağaç’ta er meydanına çıkacak

Beyağaç Belediyesi ile Tomay Şirketler Grubu işbirliğinde bu yıl 11’incisi organize edilen Geleneksel Beyağaç Belediyesi Hüseyin Çokal Yağlı Pehlivan Güreşleri Şenliği’nde 150’si Denizli’den olmak üzere yaklaşık 400 pehlivan mücadele edecek. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması düzenleyen Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, herkesi şenliğe davet etti.

Beyağaç Belediyesi, Tomay Şirketler Grubu işbirliğinde Geleneksel Beyağaç Belediyesi Hüseyin Çokal Yağlı Pehlivan Güreşleri Şenliği’nin 11’incisini düzenliyor. “Ege’nin Kırkpınar’ı” Beyağaç Belediyesi Hüseyin Çokal Güreşleri Er Meydanı’nda 10 Eylül 2022 Cumartesi saat 11.00’de başlayacak olan şenlikte; 150’si Denizli’den olmak üzere yaklaşık 400 pehlivan mücadele edecek.

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, daimi başpehlivan Hüseyin Çokal, Sezer Tomay, güreş koordinatörü Hüseyin Bakan ile birlikte Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklamasında bulundu. Başkan Akçay; “Güreşlerin amacı; ata sporumuz yağlı pehlivan güreşini sahip çıkarak, gençlerimizi bu spor dalını sevdirmektir. Ayrıca; muhtemel kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, yöre ve çevre insanlarımızca çok sevilen bu spor dalının yılda bir defa da olsa güreş severler tarafından izlenmesini sağlamak ve Kırkpınar Altın Kemer Ebedi Sahibi Başpehlivan ve Devlet Sporcusu Hüseyin Çokal isminin yaşatılmasını sağlamaktır. Bu güreşler, Beyağaç’ımızın da tanıtımına katkı sağlamakta, son yıllarda turizmin öncelikli geleceği olan ‘Alternatif Yayla Turizmi’ için, çok bakir olan Yumaklı Yaylası, Karagöl, Topuklu Yaylası, Anıt Karaçam Ormanları, Kartal Gölü ve Eren Günü’nün turizm açısından yerli ve yabancı turistlere tanıtılması da hedeflenmektedir. Ayrıca, bu güreş etkinliği vesilesi ile ilçemizden diğer il ve ilçelere göç etmiş olan hemşehrilerimizin, yılda bir kere de olsa bu vesile ile bir araya gelerek, beraber olmalarını sağlamak, ilçemizin problemlerini ve güzelliklerini paylaşarak, alternatif çözüm yollarının da ortaya çıkmasını sağlamak hedeflenmektedir. Bu güreş etkinliğimizde sevinçlerimizi zirveye çıkarmak, bizleri yalnız bırakmayacak olan dostlarımızla ve misafirlerimizle birlikte, bayram havası içerisinde bir güreş şenliği gerçekleştirmek istiyoruz. Ata sporumuz, Ege’nin Kırkpınar’ı Geleneksel Beyağaç Belediyesi Hüseyin ÇOKAL Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin 11. defa düzenlenmesinde, bu yıl ve her zaman olduğu gibi bizlerle beraber olan, bizleri yalnız bırakmayan, maddi ve manevi katkılarını sonuna kadar seferber eden, 2017, 2018, 2019 ve 2022 yılları güreş ağamız işadamı Tomay Şirketler Grubu sahibi Sezer Tomay’a ve değerli ailesine şükranlarımızı sunuyoruz. Milli ve manevi değerlerimizin tanıtılması, bu değerlerin daha iyi anlatılması ve misafirlerimiz tarafından değerlerimizin daha iyi anlaşılması için herkesi, her zaman olduğu gibi, ağaçların gölgesinde yağlı pehlivan güreşi seyretmek için şirin ilçemiz Beyağaç’a davet ediyor; Beyağaç insanının sıcaklığının, samimiyetinin ve misafirperverliğinin farklılığını yaşamanızı istiyoruz. Gelenek ve göreneklerimizin nostaljik esintilerini yaşamak, doğanın sunduğu eşsiz güzellikleri görmek ve meydanları pehlivansız bırakmamak için, sizleri 11. Geleneksel Beyağaç Belediyesi Hüseyin Çokal Yağlı Pehlivan Güreşleri Şenliği buluşma noktamız olan Beyağaç’a 10 Eylül 2022 Cumartesi günü davet ediyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2022, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER