41 MİLYAR 673 MİLYON LİTRE SUYU KURTARAN PROJE

Çevre konusunda duyarlı projeler yaparak dikkat çeken Pamukkale Belediyesi, atık yağ toplama çalışmasının protokolünü yeniledi. 2014 yılından bu yana 41 bin 673 litre atık yağ toplanan proje ile 41 milyar 673 milyon litre su kirlenmekten kurtarıldı. Belediye Başkanı Hüseyin, “Bugüne kadar çevrenin kirlenmesini önleyen proje kapsamında 3 litre atık yağa karşılık kedi ya da köpek mamasını ücretsiz vereceğiz” dedi.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, çevreye ve su kaynaklarına büyük zarar veren bitkisel atık yağların toplanıp geri dönüşümü noktasının önemli olduğunu bildirdi. İlçede yıllardır devam eden çalışmalar çerçevesinde milyarlarca litre suyun kirlenmesi önlenmiş ve böylece çevreye katkı sağlanmıştı. Yapılan protokol ile 2019 yılında da DEHA Bitkisel Yağ Toplama Geri Kazanım A.Ş, evsel bitkisel atık yağları toplayacak. Pamukkale Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleştirilen ‘Bitkisel Atik Yağların Toplaması İşi’ protokolü imza töreninde konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Belediye olarak yeni bir protokol imzaladık. Çevreci bir belediyeyiz. Bu konuda hassasiyetimizin en üst seviyede olduğunu halkımızın bilmesini istiyorum. Bu çerçevede belediyemiz kurulur kurulmaz her konuda olduğu gibi atık yağ konusunda da ciddi bir girişimde bulunduk. Yıllardan beri toplanan atık yağların doğaya zarar vermesini önledik” dedi.

MİLYARLARCA LİTRE SU KİRLENMEDİ

İlçede toplanan atık yağ miktarının her yıl daha arttığının altını çizen Başkan Gürlesin, “2015 yılında 6 bin 175 litre,  2016 yılında 8 bin 794 litre, 2017 yılında 10 bin 720 litre, 2018 yılının ilk 10 ayında da 15 bin 984 litre toplamda 41 bin 673 litre atık yağ toplandı. Yapılan çalışmaların netice ulaşmaya başladığını bu rakamların yükselişinden de görebiliyoruz. 2018 yılı sonuna kadar bu rakamın bir önceki yıla oranla yüzde 70-75 yükseliş görmesini hedefliyoruz. Atık yağ konusu önemli. Bir litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kirlettiğini özellikle altını çizmek istiyorum. 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği düşünülürse Pamukkale Belediyesi, 4 yılda 41 milyar 673 milyon litre suyun kirlenmesini önledi. Bundan dolayı ‘biz çevreci bir belediyeyiz’ diyoruz. Bunu yine söylemde değil ama icraatımızla bunun daha fazla karşılık bulması için çalışıyoruz” diye konuştu. 5 litre atık yağ için 3 TL, 2 litre atık yağ için 1 TL gibi sembolik bir rakamla halkın atık yağ konusunda teşvikin sağlanması amacıyla atıkmatik koyduklarını belirten Başkan Gürlesin, onun da işlemeye devam ettiğini söyledi. Başkan Gürlesin, bununla birlikte vatandaşlardan 5 litre atık yağ getirene 750 ml sıvı deterjan hediyesinin sürdüğünü de söyledi.

“ATIK YAĞ GETİRENE ÜCRETSİZ KEDİ YA DA KÖPEK MAMASI VERİLECEK

Başkan Gürlesin, “En son yaptığımız protokolde 5 litre atık yağ karşılığında 750 ml sıvı deterjan veriyorduk. Vatandaşlarımız tarafından büyük bir beğeni toplayan bu projemizi daha da geliştiriyoruz. İnşallah yeni protokolümüzde, yine bunlar devam edecek ama bunlara ilave olarak bundan sonra 5 litre değil 3 litre atık yağa karşılık 100 gr kedi veya köpek maması ücretsiz vereceğiz. Bizler bu çalışmamızla, hem çevremize duyarlıyız hem de hayvanlarımızın beslenmesine yardımcı olmak istedik. Bu bizim için önemli. Pamukkale daha da güzel olması için günden güne çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.  Çevreci ve hayvan dostu bir belediye olduğunu ispatlayan Pamukkale Belediyesi’nin atık yağ toplama ve geri dönüşüm noktasında destek vermek isteyen, evlerinde veya iş yerlerinde yağ biriktiren vatandaşlar, belediyenin 444 9 220 nolu hattı ile ‘Alo Atık hattı’ olan 444 2 845 nolu telefondan ekiplere ulaşarak atık yağları teslim edebilirler.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER