49 baro başkanından ‘İstanbul Seçimi’ açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi ve seçim 23 Haziran’da yenilenmesi kararının ardından aralarında Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan’ın da bulunduğu 49 baro başkanı, ortak yazılı açıklamada bulundu.

49 baro başkanından ‘İstanbul Seçimi’ açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi ve seçim 23 Haziran’da yenilenmesi kararına tepkiler sürüyor.

Aralarında Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan’ın da bulunduğu 49 baro başkanı, konuya ilişkin ortak yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada; “YSK'nın kısa kararından ve kamuoyuna yansıyan bilgilerden seçimin, usulüne aykırı oluşturulan seçim kurulları nedeniyle iptal edildiği anlaşılmaktadır. Yani seçim kurullarının oluşumunda seçime katılan siyasi partilerin hiçbir müdahalesi yoktur. Kaldı ki, YSK benzer şekilde Bursa Mustafa Kemal Paşa İlçesi seçimleri için; seçim kurullarının 02 Mart 2019 tarihinde kesinleştiği gerekçesiyle, sandık kurullarının usulüne uygun olmadan oluşturulduğuna ilişkin tam kanunsuzluk iddiasının ‘reddine’ karar vermişken, bir başka seçimin bu gerekçe ile ‘iptalini hukuki ve vicdani’ olarak kabul etmek mümkün değildir. Bu kararla; ülkemizin uzun ve sıkıntılı demokrasi tarihinde edinilen tecrübeler, yasal düzenlemeler ve seçim kurullarının uygulamaları ile oluşan yerleşik içtihatlar, teamüller ve ilke kararları yok sayılmıştır. Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür. YSK şeklin ikincil sayılması gerektiğini, esas olanın seçmenin iradesi olduğunu bir çok kararında olduğu gibi ‘mühürsüz oyların geçerliliğine ilişkin karar’ı ile de göstermiştir. Hal böyleyken; demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef ‘kara bir leke’ olarak yerini alacaktır. Bu açıklama ile amacımız; hukuksuzluğu kabul eden anlayışa karşı temelini hukuk ve adaletten alan demokrasiye sahip çıkmak ve onu savunmaktır. Bu sürecin İstanbul ve ülke genelinde sağduyuyla ve demokratik kurallara uygun bir şekilde sonuçlanmasını diliyoruz” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER