5 İLDE, FETÖ/PDY'NİN BAYAN EĞİTİM DANIŞMANI YAPILANMASINA OPERASYON

5 İLDE, FETÖ/PDY'NİN BAYAN EĞİTİM DANIŞMANI YAPILANMASINA OPERASYON

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, FETÖ/PDY’nin Bayan Eğitim Danışmanı yapılanmasına yönelik sürdürdüğü soruşturma kapsamında aralarında Denizli’nin de bulunduğu 5 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Balıkesir Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek'in yönettiği ve 600 polisin katıldığı operasyonda, 63 adrese düzenlenen baskınlarda 70’in üzerinde şüpheli gözaltına alındı.

FETÖ/PDY'nin Bayan Eğitim Danışmanı yapılanmasına yönelik Balıkesir merkezli, İzmir, Manisa, Uşak ve Denizli illerinde akşam saatlerinde eş zamanlı operasyon başlatıldı. FETÖ/PDY yönetiminin talimatı doğrultusunda, haklarında henüz adli işlem yapılmamış, deşifre edilmemiş ya da firari durumda olan kişilerin, Türkiye genelinde örgüt içinde sözde atamaya tabi tutularak yer değiştirdikleri tespit edildi. Soruşturma kapsamında, bu zamana kadar yapılan çalışmalarda 24 gaybubet evi, 14 öğrenci evi ve 5 güvenli ev tespit edildi. Balıkesir merkezli 5 ilde toplam 63 adrese, 600 polisin katılımıyla eş zamanlı operasyon başlatıldı. Halen devam eden operasyonda 70'in üzerinde FETÖ/PDY şüphelisi gözaltına alındı. Şüphelilerin, gittikleri illerde örgüt yapılanması içerisinde görev aldıkları, faaliyetleri duran oluşumları tekrar canlandırmaya çalıştıkları, özellikle örgüt üyesi tutuklu, hükümlü veya firarilerin ailelerine yardım etme bahanesiyle, örgüte yeni eleman kazandırma faaliyetlerine devam ettikleri saptandı. Örgüte mensup kadınların bu şekilde yürüttükleri faaliyetler takibe alındı. Şüphelilerin birçoğunun farklı illerde yapılan soruşturmalar sebebiyle firari durumda oldukları ve gaybubet evlerinde saklandıkları anlaşıldı.

Şüphelilerin belirli aralıklarla öğrenci evlerini, tutuklu, hükümlü ve firari aileleri ile bazı ilçelerde bulunan örgüt mensuplarını ziyaret ettikleri, herhangi bir işte çalışmadıkları halde çok sık harcama yaptıkları ve zaman zaman döviz bozdurdukları, farklı illerde bulunan örgüt mensuplarına maddi yardımda bulundukları tespit edildi. Ayrıca tespit edilen mütevelli grubu içerisinde yer alan şüphelilerin zaman zaman örgütsel toplantılar düzenledikleri ve örgüt adına para topladıkları, Bayan Eğitim Danışmanı yapılanması içerisinde yer alan şahıslara gaybubet evi ayarladıkları ve maddi destekte bulundukları saptandı. Polisin, FETÖ/PDY'nin Bayan Eğitim Danışmanı yapılanmasına yönelik operasyonunun devam ettiği öğrenildi. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER