“65 yaş üstü insanlarımız bizim toplumsal bağımızdır”

Korona virüs önlemleri kapsamında 21 Mart tarihinden itibaren sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlara ilişkin basın açıklaması yapan DİSK’e bağlı Emekli-Sen Denizli Şube Başkanı Nevzat Deniz, “65 yaş üstü insanlarımız bizim toplumsal bağımızdır” dedi.

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Denizli Şube Başkanı Nevzat Deniz, korona virüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşlara ilişkin basın açıklamasında bulundu. 2020 yılının ülke ve insanlık adına büyük felaketlere sebep olan bir yıl olduğunun altını çizen Başkan Deniz, “Tüm dünyanın uğraştığı gibi biz de ülke olarak mart ayının başından beri ‘Kovid19’ denen illetle uğraşıyoruz. Ne var ki ülkemizde yapılan düzenlemeler, en başından itibaren ve özellikle de son gevşetmelerle bir düzenleme değil bir insan hakları ihlali boyutu kazanmış durumdadır. 65 yaş üstü insanlarımız için sokağa çıkma yasağı 21 Mart tarihinden beri devam ediyor. ‘Yeni normal’ adı altında yapılan alışveriş merkezlerinin açılması, şehir içi ve şehirler arası seyahat sınırlamalarının kaldırılması, toplu taşıma araçlarında bile yüzde 50 sınırlamasının kaldırılması, camilerin ibadete açılması, restoran, kafe, çay bahçeleri ve hatta kreşlerin açılması, 18 yaş altı çocuklarımıza aileleriyle seyahat yapma serbestisi gibi kararlar alınırken 65 yaş üstü vatandaşlarımızın 75 gündür evde hapsedilmesi, Kovid-19’un sadece 65 yaş üstündeki vatandaşlarımıza bulaşacağı veya sadece 65 yaş üstündekilerin bulaştıracağı gibi bir algı yaratıyor. Kovid-19’un en büyük risk grubunu oluşturan emekliler, en temel haklarından dahi mahrum bırakılarak, pek çok başka riskle karşı karşıya bırakılmaktadır. Yaşlıların, yaşamlarının emeklilik sonrası dönemlerinde, yüksek bir refah seviyesinde yaşamalarını garanti altına alması gereken iktidarlar, yasakları bu kesimle sınırlı tutarak temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davranmaktadır. 65 yaş üstü insanlarımız bizim toplumsal bağımızdır. 65 yaş üstü insanlarımıza uygulanan bu yasak bizlerin toplumla bağını kesmek yönünde atılan bu adımdır. Geçmişimizin hafızası, bu günümüzün tecrübesi, geleceğimizin garantisi olan 65 yaş üstü vatandaşlarımız için uygulanan onları korumaktan uzak ve ötekileştirici bu uygulamaya bir an önce son verin” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ds
Ds - 12 ay Önce

Bütün yazılanlara, kelimesi kelimesine katılıyorum. Artık farklı bir boyut almaya başladı 65 yaş yasağı. Herkes dışarıda iken ve herkes özgürleşmişken bu yasak dayatmacası nedendir.

SIRADAKİ HABER