7 sivil toplum kuruluşundan ortak açıklama

Türkiye’de faaliyet gösteren ‘sağlık’ sektöründeki 7 sivil toplum kuruluşu, eş zamanlı olarak basın açıklamasında bulundu. Ülke genelinde artan korona virüs vakalarına ilişkin yapılan açıklamanın Denizli ayağında Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay; “Her gün çaresizlik içinde yeni ölümlere tanıklık etmekten tükeniyoruz” dedi.

7 sivil toplum kuruluşundan ortak açıklama

Türk Tabipleri Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ile Türk Hemşireler Derneği’nin Temsilcileri, Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklamasında bulundu. Ülke genelinde artan korona virüs vakalarına ilişkin yapılan açıklamanın Denizli ayağı, Denizli Tabip Odası’nda gerçekleştirildi. İki haftalık kısmi kapanmanın yeni normalleşmenin başarılı olmadığının ifadesi olduğunu söyleyen Denizli Tabip Odası Başkanı Hakan Erbay, “Yeni kısıtlamalar adı altında alınan önlemler ölümleri durdurmayacak, sağlık çalışanlarının karşılaştığı zorlu koşullar da maalesef değiştirmeyecektir. Pandemi yoksulları ve işçileri vurmaktadır. Her gün bir uçak dolusu yurttaşımızı toprağa veriyoruz. Bilimin, meslek örgütlerinin sesine kulak verilmelidir. Bir yıldır her zaman olduğu gibi mesleğimizin ve meslek örgütümüzün üzerimize yüklediği sorumlulukla söylenmeyeni söylemeye, görünmeyeni görünür kılmaya çalıştık. Halk sağlığını önceleyen bilimsel bilgiler ışığında salgının ilk gününden itibaren yetkilileri uyarmaya çalıştık. Bugün buradayız çünkü duymama görmeme şansınız yok, bugün buradayız çünkü ölümleri görmeye tahammülümüz kalmadı. Meslektaşlarımızın tükendiğine tanıklık etmeye tahammülümüz kalmadı. Kovid-19 pandemisi üçüncü ve en büyük pikini yapıyor. Günlük vaka sayıları 63 bine dayandı, can kayıpları resmi rakamlarda bile 250’yi aştı. Ülke genelinde hastanelerimiz Kovid-19 hastalarıyla doluyor, yeni açılan servisler dahi ihtiyacı karşılamaya yetmiyor, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor. Her gün çaresizlik içinde yeni ölümlere tanıklık etmekten tükeniyoruz” dedi.

“ACİL ADIMLAR ATILMALI”

Denizli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Emel Aslankara ise şunları söyledi: “Her gün yüzlerce insanımızı kaybettiğimiz son durumda acil adımlar atılmalıdır. Mevcut sağlık politikalarının başarısız yönleri görülmeli; sağlığa bütüncül bakan toplum ve sağlık örgütlerinin katılımıyla dayanışma içerisinde yeni bir sağlık sistemi kurulmalıdır. Pandemi ile mücadelede, ivedi olarak geniş katılımlı yerel pandemi kurullarının yetkileri genişletilmelidir. Bu kurullara yerel yönetimler, sağlık emek ve meslek örgütleri ve toplum dahil edilmelidir. Bilimsel kriterlere uygun filyasyon çalışmalarına ile salgının ilk kaynağına ulaşılmalı, bireyler hastalanmadan veya hastaneye gelmeden gerekli adımlar atılmalıdır. Çalışanlar sosyal ve ekonomik hiçbir kayba uğratılmadan; AVM, fabrika, lokanta, atölye, şantiye gibi kalabalık ve kapalı alanlar derhal kapatılmalıdır. En az 14 gün, tercihen 28 gün zorunlu üretim alanları dışında çalışanlar hiçbir şekilde mağdur edilmeden çarklar durdurulmalıdır. Zorunlu üretim alanlarında çalışanlar için işyerine ulaşmada ve iş yerlerinde fiziksel önlemler alınmalı, dönüşümlü çalışma modelleri ile çalışma ortamlarında bulunan sayısı azaltılmalıdır. Uluslararası dolaşım en aza indirgenmeli ve yalnızca çok gerekli şartlarda olmalı, yurtdışı seyahatlerinde 14 gün karantina uygulanmalıdır. Aşılamada hedef toplumsal bağışıklık olmalıdır. Etkili bir aşılama programı uygulanmalıdır. Aşı temini ile ilgili süreç şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılmalı, toplumun önüne net bir aşı takvimi konulmalıdır. Mevcut durumda hızlı aşılama salgınla mücadelenin en önemli parçasıdır. Aşıda patenti ortadan kaldıracak uluslararası adımlar atılmalıdır.”

“BU ÇIĞLIK HEPİMİZİN”

Sağlık çalışanları artık dinlenebilmeli ve özlük haklarını özgürce kullanabilmelidir” diyen Denizli Tabip Odası Büyük Kongre Delegesi Dr. Meral Alten, “Bilim insanlarına çağrımızdır; verilerin kamuoyu ile paylaşılmadığı, bağımsız bilimsel çalışmaların engellendiği şartlarda sınırlı sayıda da olsa eldeki mevcut verileri ile ülkenin, bölgelerin, risk gruplarının özgün durumlarının gösterilmesi gerekir. Bilimin gerektirdiği dürüstlük ve açıklık içinde cesurca gerçekleri aydınlatıcı çalışmalar yapmalıdırlar. Toplumun ve sağlık çalışanlarının canını ve sağlığını riske atan vurdumduymazlığına daha fazla tahammülümüz kalmamıştır. Siyasi ve ekonomik çıkarları değil insanı önceleyin. Artık tükendik, söylenecek sözümüzü tükettik. Çığlığımızla buradayız. Bu çığlık hepimizin”

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER