74 yaşında ehliyet aldı

Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesi’nde yaşayan Aziz Gündoğdu, ayağı kırılan ve felç geçiren eşini gezdirebilmek için 74 yaşında ehliyet aldı.

74 yaşında ehliyet aldı

Sandıklı’da yaşayan ve gençliğindeki maddi imkânsızlıklar nedeniyle ehliyet alamayan Aziz Gündoğdu’nun ehliyet alabilmesi için önüne ilk engel olarak okuma yazma bilmemesi çıktı. Sürücü kursunda istenilen öğrenim belgesi şartını yerine getiremeyen Gündoğdu, Halk Eğitim Merkezi’ne giderek okur-yazar belgesi alabilmek için kursa katıldı. Üç ay sonunda okuma yazmayı öğrenen ve sertifikasını alan Gündoğdu, ehliyet alabilmek için tekrar sürücü kursuna müracaat etti. Tüm sınavları da başarıyla geçen Gündoğdu, evraklarını teslim ettikten sonra hak ettiği ehliyetine kavuşacak.

“SONUNDA BAŞARDIM VE HERKES BENİ TEBRİK EDİYOR”

Eşinin 6 yıl önce ayağının kırıldığını belirten ve geçen yıl da felç geçirdiğini söyleyen Gündoğdu; “3 sınavda başarılı olamadım. Dördüncü sınavda yaşım kadar yani 74 puan alarak ehliyet almaya hak kazandım. Okumam yazmam az olduğu için bilgisayar da kullanamıyorum. Sınavlara hazırlanmak için tablet aldım ve onun üzerinde derslere çalıştım. Sonunda başardım ve herkes beni tebrik ediyor. Ben 74 yaşında ehliyet almayı başardıysam, gençlerimiz de hiçbir şeyden korkmasınlar ve azimli olsunlar" dedi.

"AKAN TRAFİKTE 14 SAAT KENDİSİNE ÖZEL EĞİTİM VERDİK"

Aziz Gündoğdu’yu ehliyet sınavlarına ve direksiyon sınavlarına hazırlayan sürücü kursu sahibi ve Öğretici Ramazan Özkalp; “Aziz Amcamızın azmi takdire şayan. Aziz Amcamız ilk üç sınavdan başarısız olmasına rağmen hevesini kırmayarak gençlere örnek olacak bir azimle çalışmalarına devam etti. Tüm derslerine katıldı. En son aşamada yaşı kadar puan alarak 74 puanla yazılı sınavdan başarılı oldu. Yazılı sınavdan geçtikten sonra teori sınavdan sonra direksiyon sınavına girmeye hak kazandı. Akan trafikte 14 saat kendisine eğitim verdik. Yaşı gereği bazı kesimlerden olumsuz tepkiler aldığını da bize belirtti. Biz Aziz Amcamız gibi kursiyerlerimize yaşı gereği dezavantajlı olabilecek reflekslerinin yavaş olabilecek kursiyerlerimize defansif sürücülük eğitiminde bulunduk. Aziz Amcamız ile de özel ilgilendik. Derslere çalışabilmek için tablet aldı. Torunu ile derslere gelerek azmetti ve başarı gösterdi. Defansif eğitimlerde siz başkasının yaptığı hatayı kapatmak adına sürücülüğünüzü yaparsınız. Her zaman söylediğimiz gibi Aziz Amcamızı da bu konuda bilgilendirdik. Hakkınızdan vazgeçin, lakin hakkınızdan vazgeçmeyin mantığı ile eğitim verdik. İnşallah bundan sonra da kendilerine kazasız belasız sürüşler ve uzun sağlıklı ömürler diliyorum” şeklinde konuştu. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211