7’inci Ev ve Plaj Giyim Tasarım Yarışması’na muhteşem final

Denizli İhracatçılar Birliği’nin (DENİB) bu yıl ‘Doğaya Dokunuş’ temalı 7. Ev ve Plaj Giyim Tasarım Yarışması’nda finale kalan 10 tasarımcının eserleri, ünlü mankenler tarafından defilede sergilendi. Gece sonunda yarışmanın birincisi; Ayşe Sara Arslan oldu.

7’inci Ev ve Plaj Giyim Tasarım Yarışması’na muhteşem final

Ticaret Bakanlığı’nın destekleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin koordinatörlüğünde ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından organize edilen ve bu yıl 7’ncisi düzenlenen Ev ve Plaj Giyimi Tasarım yarışmasının Final Gecesi ve Ödül Törenini Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, DENİB Eski Başkanı Süleyman Kocasert, iş ve siyaset dünyasından birçok isim katıldı. Bu yıl ‘Doğaya Dokunuş’ temasıyla yapılan yarışmada finale kalan 10 tasarımcının eserleri, ünlü mankenler tarafından defilede sergilendi. Final gecesinde ünlü Sunucu Oylum Talu sunuculuk yaptı. Finale kalan tasarımcıların tasarladıkları kıyafetleri, DENİB Tasarım Komitesi Başkanı Mukaddes Başkaya ve Komite Üyesi Pelin Sensöz ile Denizli’nin ‘Hamam’ markasıyla tanınan Eke Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Eke ve jüri üyelerinin yanında, moda dünyasından Yıldırım Mayruk, Gülşah Saraçoğlu, Ertan Kayıtken, Ezra-Tuba Çetin ve sektörlerinde söz sahibi konuklar Sedef Orman, Özge Zeki, Sibel Arna, Merve Ünal Çotuk, Seda Lafçı tarafından değerlendirildi.

YARIŞMANIN GALİBİ; AYŞE SARA ARSLAN

Yarışmada finale kalan 10 tasarımcının eserleri, DENİB Tasarım Komitesi Başkanı Mukaddes Başkaya, Pelin Sensöz ile Haluk Eke'den oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucu ‘Fısıltı’ adlı tasarımıyla Ayşe Sara Arslan birinci, ‘Hiera’ ile Gizem Nur Bağ ikinci, ‘Rainbow’ ile Mihriban Bertan üçüncü oldu. Hilal Karakaş ise ‘Yeniden’ tasarımıyla jüri özel ödülüne layık görüldü. Yarışmada dereceye giren tasarımcılardan birinciye 15 bin, ikinciye 7 bin 500, üçüncüye 5 bin, jüri özel ödülü sahibine de 3 bin 500 Lira ödül verildi. Öte yandan Akapella Grubu’nun söylediği şarkılar geceye renk kattı.

“İSTANBUL VE TÜRKİYE'Yİ BİR TASARIM MERKEZİ YAPMA ADINA ÇALIŞIYORUZ”

İngiltere ve İtalya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkenin tasarım konusunda çalışmalar yürüttüğünü anlatan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Biz de İstanbul ve Türkiye'yi bir tasarım merkezi yapma adına çalışıyoruz. Yaptığımız işin içine aklı, fikri ve hayali mutlaka katmak zorundayız. Biz bunu katmadığımız zaman yaptığımız işler yavan olur” dedi. Ellerinden geldiği kadar hiçbir fedakarlıktan kaçmadan maddi ve manevi her şeyleriyle tasarım, inovasyon ve Ar-Ge'ye yatırım yapan herkesin yanında olmaya çalıştıklarını belirten Başkan Gülle, “Bu ülke zenginleşecekse, kalkınacaksa ve büyüyecekse birincisi ihracatla ikincisi de tasarım ve katkılandırılmış ihracatla zenginleşecek. Biz ihracatçılar, üreticiler olarak bu yolun en büyük başarısı ve hikayesi ihracatla yazılacak” ifadesini kullandı.

“HER YIL ÇITAYI BİRAZ DAHA YUKARIYA TAŞIDIK”

Etkinliğin 7'nci kez düzenlenmesinin geleneksel hale geldiğinin göstergesi olduğuna işaret eden DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, 210 kişiden 10 kişinin finale kaldığını dile getirdi. Her yıl çıtayı biraz daha yukarıya taşıdıklarını anlatan Başkan Memişoğlu, "Sektöre ve ihracatımıza katkı sağlayabilmek için tasarım yapmamız gerekiyor. İhracatımızı artırmak bizim en önemli görevlerimiz arasında yer alıyor. Gençleri bu işe yönlendirerek onların tasarımlarıyla daha katma değerli ürünler üretmek ve ihracatımızı daha karlı bir hale getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER