8 asırlık geleneğe kuraklık vurdu

Denizli’nin Çal ilçesinden geçen Aşağıseyit Mahallesi’ndeki Menderes Nehri yaşanan kuraklık nedeniyle kuruma noktasına geldi. Bu yıl 848. kez düzenlenmesi planlanan ‘Sudan Koyun Atlatma Şenliği’ susuzluktan yapılamayabilir.

8 asırlık geleneğe kuraklık vurdu

Denizli'nin Çal ilçesinde UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras listesine alınan ve 8 asırdır sudan koyun atlatma yarışlarının düzenlendiği Menderes Nehri yaşanan kuraklık nedeniyle kuruma noktasına geldi. Değişik illerden sürüleriyle birlikte çobanların katıldığı şenlik, susuzluk nedeniyle bu yıl yapılamayabilir. Sudan koyun atlatma yarışları geçen yıl salgın nedeniyle temsili olarak yapılmıştı.

Son yılların en kurak mevsiminin yaşandığı Menderes Nehrinde sudan koyun atlatma yarışlarının yapıldığı Aşağıseyit Mahallesi’ndeki alanında suyun iyice azıldığını anlatan, Aşağıseyit Muhtarı Osman Cambaz, “848 yıldır koyun atlatma festivallerimizin yapıldığı Menderes Nehri’miz geçen yıl pandemi bu yıl ise kuraklık ve yağışların olmamasından dolayı olmayacak gibi duruyor ama devam ettirmeyi düşünüyoruz. Yağışlar olmadığı için Büyük Menderes Nehri’miz kurumak üzere içindeki canlılarımız hayatlarını kaybediyor. Koyun atlatma festivalimize Türkiye’nin hemen hemen her ilinden ve ilçesinden en az 50-60 sürü ile katılımcılarımız oluyor. Ayrıca burada Köpek Güzellik yarışması da düzenliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER