8 ASIRLIK MİRAS İÇİN KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Denizli’de yaklaşık 8 asırdır düzenlenen ve UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne aldığı ‘Sudan Koyun Atlatma Geleneği’ festivali öncesinde çobanlar, kent merkezinde kınalı koçları ve kangallarıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi.

8 ASIRLIK MİRAS İÇİN KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Denizli’nin Çal İlçesi’ne bağlı Aşağıseyit Mahallesi’nde yaklaşık 8 asırdır süren ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne aldığı ‘Sudan Koyun Geçirme Geleneği’ festivali öncesi çobanlar, Denizli kent merkezinde kınalı koçları ve kangallarıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. 25-26 Ağustos’ta yapılacak festivale dikkat çekmek ve halkı davet etmek için yapılan yürüyüş, Bayramyeri Meydanı’nda başladı. Çobanlar, kınalı koçları ile 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na kadar yürüdü. Islıklar eşliğinde Delikliçınar Meydanı’na gelen çobanlar, burada davul zurna eşliğinde zeybek oynadı. Kınalı koçları kent merkezinde gören vatandaşlar, koçlara büyük ilgi gösterdi.

“İSPANYA BOĞA GÜREŞLERİNİN ALTERNATİFİ HALİNE GELECEK”
Bu sene 845’incisi düzenlenecek olan Aşağıseyit Sudan Koyun Geçirme etkinliğinin kortejini gerçekleştirdiklerini belirten Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Sudan Koyun Geçirme etkinliklerinin İspanya boğa güreşlerinin alternatifi haline geleceğini söyledi. Başkan Akcan, bunu söylediğinde bazı kişilerin yadırgadığını fakat bugün geldikleri noktada hem yerli hem yabancı yüzlerce, binlerce insanın etkinliklere geldiğini gördüklerini vurguladı.

“BU GELENEĞİ TANITMAK İSTİYORUZ”
Başkan Akcan, “ Bu bizim 4’üncü kortejimiz. Biz bu geleneği tanıtmak istiyoruz. İnşallah kazasız belasız bir yarışma gerçekleştirilir. Vatandaşlarımız büyük ilgi gösteriyor. Bizim amacımız kırsalla kentteki insanları birleştirmek. Bir nebze olsun bunları hatırlatmak için buraya geldik. İnşallah 25-26 Ağustos’ta çok güzel yarışmalarımız olacak. Kendini Yörük hisseden herkesi Aşağıseyit’e davet ediyoruz” dedi.

“GELECEK NESİLLERE MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ”
Vatandaşların Yörük kültürünü sevdiğinin altını çizen Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Tatar, “845’incisini kutluyoruz. İlgi ve alakaya bakarsak halkın yörük kültürünü sevdiğini görebiliyoruz. Gelecek nesillerimize miras bırakmak istiyoruz. Umarım 845 yıl daha bu etkinlik devam eder. Vatandaşlarımızın güzel tepkileri var. Biz 25-26 Ağustos’ta herkesi bu etkinliğimize bekliyoruz” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT-SERDAR KİRİŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER