9 İLİN ZEYBEKLERİ TAVAS’TA BULUŞACAK

Tavas Belediyesi tarafından 20-21-22 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan Zeybek Festivali’ne; Denizli, Uşak, Aydın, Burdur, Manisa, Balıkesir, Muğla, Kütahya, İzmir, Afyon gibi illerden çok sayıda zeybek ekibi katılarak, görsel şölen sunacak.

9 İLİN ZEYBEKLERİ TAVAS’TA BULUŞACAK

Tavas Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenecek olan Zeybek, Kültür ve Sanat Festivali etkinliği 20-21-22 Temmuz tarihleri arasında Tavas'ta kutlanacak. Bağlar Mesireliği’nde yapılacak festivale gençlerin sevilen sesi Kolpa Müzik Grubu ve şarkılarıyla büyük bir çıkış yakalayan Derya Uluğ konserleri damga vuracak.  Zeybekler günü için, Denizli, Uşak, Aydın, Burdur, Manisa, Balıkesir, Muğla, Kütahya, İzmir, Afyon gibi illerden çok sayıda zeybek ekibi Tavas'ın konuğu olacak.

Festivalin çıkış noktası hakkında açıklama yapan Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol; “15 Mayıs 1919'da İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilince Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin halka yönelik yaptığı fetvası çok büyük bir öneme sahiptir. Bu çağrının hemen ertesi günü Tavas'ta halk toplanmış ve vatan savunmasının yapılması gerekliliğini haykırarak kalabalık bir yürüyüş düzenlemiştir. Tavas Belediyesi de meclis kararı ile 16 Mayıs Günü'nü "Zeybekler Günü" ilan ederek, bu anlamlı günün hafızalardan silinmemesi ve Tavaslılar'ın tarihe düştüğü bu zeybekçe duruşun gelecek nesillere aktarılması için bu günlerin festival coşkusu ile kutlanması kararlaştırıldı” dedi.

“TAVAS İLÇESİ’NİN ZEYBEK KÜLTÜRÜNÜN BEŞİĞİ OLDUĞU TESCİLLENDİ”
‘Zeybek’ kültürünü tanıtmak ve yaşatmak istediklerinin altını çizen Başkan Akyol, “Dosta güven düşmana korku salan zeybek kültürünü herkese her kesime tanıtmak ve yaşatmak istedik. Akademik olarak yapılan çalışmalarla da Tavas İlçesi’nin zeybek kültürünün beşiği olduğu tescillendi. Festivalimiz çevre illerden konukların da katılımıyla bölgesel bir niteliğe kavuşacak. İlerleyen yıllarda ulusal çapta etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz. Düzenlediğimiz festivalle bu folklorik yapıyı kılığı, kıyafeti, figürleriyle, her yönüyle tanıtmak istiyoruz. Ayrıca gençler tarafından sevilen iki sanatçımızda Tavas'ta bizimle beraber olacak. Yine Pazar günü sabah saatlerinde Yahşiler Mevkii’nde Gökay Şenliklerimiz yapılacak. Sürprizler devam ediyor diyor, herkesi hafta sonu yapılacak olan etkinliğimize davet ediyorum” diye konuştu.

FESTİVAL, CUMA GÜNÜ KORTEJ YÜRÜŞÜYLE BAŞLAYACAK
20 Temmuzda Cuma günü başlayacak etkinlik, saat 17:30'da Çarşı Meydanı’ndan Bağlar Mesireliği’ne Mehteran, Atlılar, Halk Oyunları Ekipleri ve vatandaşlarla kortej yürüyüşü yapılarak başlayacak. Cuma günü Tavaslılar halk oyunlarına doyacak. Cumartesi günü Kolpa grubu, Pazar günü ise Derya Uluğ konseriyle Zeybek Festivali büyük bir coşkuyla kutlanacak. Birçok esnafın da festivalde stant açmasıyla festival karnaval havasında geçecek.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER