90 DEVE AFRİN ŞEHİTLERİ İÇİN ÇAL'DA GÜREŞTİ

90 DEVE AFRİN ŞEHİTLERİ İÇİN ÇAL'DA GÜREŞTİ

Çal Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Geleneksel Deve Güreşleri’nde 90 deve Afrin Operasyonu’nda şehit olan askerler için güreşti.

Çal Belediyesi bu yıl 3’üncü Geleneksel Deve Güreşleri’ni düzenledi. Çevre illerden de olmak üzere toplam 90 devenin katılımıyla gerçekleşen ve 2 gün süren şenlik, kortej yürüyüşü ile başladı.  Kortej yürüyüşünde develerin yanı sıra Çal’ın simgesi 844 yıllık gelenek olan Sudan Koyun Geçirme Yarışması’nın şampiyon koyunları ve Köpek Güzellik Yarışması’nda dereceye giren köpekler de yer aldı. Kortejin başını beyaz bir at çekerken, yürüyüşte devasa bir Türk Bayrağı da açıldı. Kortej yürüyüşüne; Çal Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Denizlispor 2. Başkanı Mehmet Uz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GÜREŞLERİN GELİRİ MEHMETÇİK VAKFI’NA
Şenliğin ikinci gününe ise deve güreşleri gerçekleştirildi. Yarış için gelen 90 deve meydana çıkarak Afrin şehitleri için güreşti. Çal’da 3’üncüsü düzenlenen deve güreşlerinden elde edilen gelirin Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacağı belirtildi. Çal Futbol Sahası’nın yanındaki alanda düzenlenen deve güreşlerine; MHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman, Çal Kaymakamı Yusuf Durani Dinç, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Denizlispor 2. Başkanı Mehmet Uz, Başmakçı Belediye Başkanı Ayhan Gönüllü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Güreşlerin sonunda dereceye giren develer ödüllendirildi.

SENEYE ÇAL’DA 3 KÜLTÜR BİRDEN YAŞANACAK
Etkinliğe dair açıklamalarda bulunan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan; “Kültürü yaşatmak adına deve güreşlerimizi gerçekleştiriyoruz. Çallı hemşerilerimizde bizlere çok destek verdiler. Beklediğimizden daha yoğun bir katılım oldu. Çal’da olduğumuz sürece etkinlikler bitmeyecek. Gelecek seneye de; hem rahvan at yarışlarını hem deve güreşlerini hem de cirit yarışlarını içinde barındıran 3 günlük bir festival düzenlemeyi planlıyoruz. Yerimizi de hazırlıyoruz. 10 bin metrekarelik bir alanda 8 bin kişilik bir tribünde etkinliklerimizi gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

“DEVE GÜREŞLERİYLE MİLLİ BİR DAYANIŞMA SAĞLIYORUZ”
Çal Kaymakamı Yusuf Durani Dinç ise; “Yörük kültürünün bir uzantısı olarak gelenekselleşmesini istediğimiz deve güreşlerine ilgi oldukça yoğun oldu. Halkımız kültürüne sahip çıkmak istiyor. Biz her zaman bu tür etkinliklerin destekçisiyiz. Deve güreşleriyle milli bir dayanışma sağlıyoruz. Büyük bir mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

“KÜLTÜREL GÜZELLİKLERİMİZİ GELECEĞE AKTARMAK GEREKİYOR”
Deve güreşlerinde yer alan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Kültürel güzelliklerimizi geleceğe aktarmak gerekiyor. Her türlü güzelliği korumak ve aktiviteleri yaşamak gerekiyor. Vatandaşlarımızın isteklerini yerine getirmek ve mutluluğunu sağlamak gerekiyor. Çal kendi özünde ayrı bir güzelliği olan bir ilçemiz. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak Çal’da pek çok hizmetin altına imza atmaya devam ediyoruz. Güzel işler yapmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK​

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER