93 yaşında nazarlık yapıp satıyor

Çameli İlçesi’nde yaşayan 93 yaşındaki Durmuş Yıldırım, 20 yıldan bu yana çıtlık ağaçlarından el işçiliğiyle yaptığı nazarlıkları satarak geçimini sağlıyor.

93 yaşında nazarlık yapıp satıyor

Çameli İlçesi’ne bağlı Kapuz Mahallesi’nde yaşayan 93 yaşındaki Durmuş Yıldırım, 20 yıldan bu yana çıtlık ağaçlarından küçük el aletleri kullanarak yaptığı nazarlıkları satarak geçimini sağlıyor.

Küçük el testeresiyle veya keserle kestiği çıtlık ağaçlarını zımparayla düzelten, boyamasını da yaparak nazarlık haline getiren Yıldırım, ileri yaşına rağmen günde 6-7 nazarlık yapabiliyor.

Her evde ve insan vücudunda nazarlık bulunması gerektiğini anlatan Yıldırım, “Eskiden öküzlerde boyunduruk olurdu, tarlalar sürülürdü. Bu çıtlık ağacından öküzün sağına soluna takılırdı, o zaman düğlek de nazar da gelemez. Ben Hayri Dev’le kültür üzerine üç telli saz üzerineydim. Kendi halime bunu öğrendim. Çok yürürlüğe girdiğinden öneme aldılar. Tarihe geçti. Hemen tarihe geçti el emeği göz nuru buna devam. 20 yıldır yapıyorum. Bunu ‘çıtlık’ denilen bir ağaç vardır. Nazarlık mühimdir. Vücudunda evinde illa olacakmış. Hacısı hocası müftüsü hepsi devam dedi. Günlük 6-7 tane çıkartabiliyorum. Hapsini kendim yapıyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER