ABD ile İran arasında ipler iyice gerildi!

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Irak’ta öldürülmesiyle tırmanan ABD ve İran arasındaki gerilim, İran’ın ABD'nin Irak'ın Anbar eyaletindeki Aynul Esad hava üssüne ve Erbil'de Amerikan askerlerinin bulunduğu noktalara yaptığı saldırı ile hat safhaya ulaştı.

ABD ile İran arasında ipler iyice gerildi!

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, 3 Ocak Cuma Günü ABD tarafından düzenlenen saldırı sonucu Irak’ta yaşamını yitirdi. Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından ABD ve İran arasındaki gerilim iyice arttı. Süleymani'nin cenazesi, İran’ın Kirman kentinde toprağa verildi. Süleymani’nin defin işlemlerinin yapıldığı sırada İran’dan karşı hamle geldi. İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssünü onlarca füzeyle vurduğunu duyuruldu. Yaşanan bu gelişmeler, İran ile ABD arasındaki gerginliğin iyice tırmanmasına neden olurken; dünyanın gözü Orta Doğu’ya çevrildi.

IRAK’TAN SALDIRI AÇIKLAMASI: 22 FÜZE DÜŞTÜ   

Irak Güvenlik Medya Hücresi tarafından yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun düzenlediği füzeli saldırıyla ilgili bilgi verildi. 22 füzeden 17’sinin ABD askerlerinin bulunduğu Aynul Esed askeri üssüne düştüğü ifade edilirken, Hit kenti yakınlarındaki Hitan bölgesine patlamayan 2 füzenin düştüğü belirtildi. IKBY’nin Erbil kentine de 5 füze düştüğü aktarıldı.

BEYAZ SARAY'DA GÜVENLİK ZİRVESİ

İran tarafından ABD üslerine füze atılmasının ardından Beyaz Saray'da üst düzey güvenlik zirvesi gerçekleştirildi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper, Beyaz Saray'a gitti. Pompeo ve Esper yaklaşık 2 saat sonra Beyaz Saray'dan ayrıldı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Trump'ın olaylar hakkında bilgilendirildiği aktarıldı.

TRUMP’TAN İLK AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump ise olayın ardından yaklaşık 3 saat sonra yaptığı ilk açıklamada, "Her şey yolunda. İran'dan Irak'taki iki üsse füze atıldı. Can kaybı ve zarar tespit çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar her şey iyi. Dünyanın, açık ara en güçlü ve en donanımlı ordusuna sahibiz. Yarın sabah açıklama yapacağım” ifadelerini kullandı.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI: “ABD ÜSSÜNE SALDIRIDA 80 ABD ASKERİ ÖLDÜ”

İran Devrim Muhafızları istihbarat kaynakları, Irak’ta bulunan ABD üslerine yönelik füze saldırısında 80 ABD askerinin öldüğünü duyurdu. İran devlet televizyonun, “General Süleymani’nin intikamı alındı” şeklinde duyurduğu haberde, Devrim Muhafızları’nın Irak’ın el Anbar şehrinde bulunan Aynul-Esad hava üssüne saldırısında 80 ABD askerinin öldüğü ve 200 askerin yaralandığı açıklamasına yer verildi. İranlı yetkililer ilk yaptıkları açıklamada, saldırının Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin intikamı için yapıldığını söyleyerek, ABD’nin karşılık vermesi halinde topyekun savaşın başlayabileceği uyarısında bulundu. İran’ın ABD üslerine yönelik füze saldırısının ardından Süleymani’nin cenazesinin defnedildiği belirtildi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD üslerine yönelik füze saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, "İran, BM Anlaşması'nın 51. maddesine göre meşru müdafaa adına orantılı adımlarını atmış ve tamamlamıştır" dedi.

İRAN GENELKURMAY BAŞKANINDAN ABD’YE UYARI

"KARŞILIK VERMENİZ HALİNDE DAHA SERT SALDIRIRIZ”

İran Genelkurmay Başkanı Bakiri, Devrim Muhafızları’nın Irak’ta bulunan ABD üstünü hedef almasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanı Bakiri yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin bölgeden çıkartılması gerektiğini söyleyerek, "Artık ABD’nin bölgedeki varlığına son verme zamanı gelmiştir” dedi. ABD yönetiminin İran’ı ciddiye alması gerektiğini vurgulayan Tuğgeneral Bakiri, "Dünyanın geniş bir coğrafyasına yayılan İran’ı hafife almayın. ABD’den gelecek her türlü yeni saldırıya daha ezici ve sert karşılık vereceğiz" dedi. İran hükümet Sözcüsü Ali Rebii de Twitter hesabından bir açıklama yaparak İran Devrim Muhafızları'na teşekkür etti. Savaş istemediklerini belirten Rebii, "Savaş istemiyoruz ancak gelecek her türlü saldırıya cevabımız daha sert olacaktır” dedi.

ALMANYA, İRAN'IN FÜZE SALDIRISINI KINADI

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "İran'ın Irak'taki askeri karargaha yaptığı füzeli saldırıyı kınıyoruz. İran'ı gerginliği tırmandırmaya neden olabilecek her adımdan kaçınmaya çağırıyoruz" açıklamasında bulundu. Maas, yaşanan gerginliği azaltabilmek için tüm taraflarla temas halinde olduklarını dile getirerek, herkesin bu durumda ihtiyatlı davranması ve olayları tırmandıracak adımlardan geri durmasını istedi.

RUHANİ: “ABD’NİN BÖLGEDEKİ AYAĞINI KESECEĞİZ”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın ABD üslerini vurmasının ardından kabine toplantısında konuştu. Ruhani, “ABD, Süleymani’nin kolunu kesmiş olabilir ama buna yanıt olarak ABD’nin bölgedeki ayağını keseceğiz” ifadesini kullandı. Ruhani, “Süleymani’nin elini kestiler ve siz bunu fotoğraflarda, görüntülerde gördünüz. ABD’nin bölgedeki ayağını keseceğiz. ABD’nin ayağının ve agresif elinin bölgeden kesilmesi sonsuza kadar olacak ve bu gerçek bir intikam olacak” dedi.

LUFTHANSA DA UÇUŞLARINI İPTAL ETTİ

Alman hava yolu firması Lufthansa, Tahran ile Frankfurt arasında yapılacak uçuşun ve cumartesi günü Erbil’e gerçekleştirilmesi planlanan uçuşun iptal edildiğini açıkladı. İran’ın ABD'nin Irak'ın Anbar eyaletindeki Aynul Esad hava üssüne ve Erbil'de Amerikan askerlerinin bulunduğu noktalara yaptığı saldırı nedeniyle birçok hava yolu şirketi uçuşlarını iptal ettiğini açıkladı. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER