“Acilen ülkenin tamamında geçerli olacak düzenleme yapılmalı”

Dünyayı etkisi altına alan korona virüsünün sanayi üzerindeki etkisi ile ilgili açıklama yapan Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci; “Denizli’de virüsün yayılma tehlikesine karşılık kapanan fabrikaların sayısı 10’u geçti. Konunun bireysel insiyatiflere bırakılması ne yazık ki çözüm getirmiyor. Acilen ülkenin tamamında geçerli olacak bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Acilen ülkenin tamamında geçerli olacak düzenleme yapılmalı”

İnsan sağlığını ve hayatını tehdit eden korona virüsü, sanayicinin de birinci gündem konusu haline geldi. Kapatan fabrikalar medyanın gündemine taşınırken Denizli Sanayi Odası’nda (DSO) da yoğun bir gündem yaşanıyor. Yönetim Kurulu toplantılarını alınan tedbirler gereği video konferans yoluyla gerçekleştiren Denizli Sanayi Odası yönetimi; üst kuruluşu TOBB’a ve bakanlıklarla sürekli istişare halinde raporlama yapıyor. Koronanın sanayi üzerindeki etkisi ile ilgili açıklama yapan DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “Bir süredir korona virüs ile ilgili yerel ve global gelişmeleri yakından ve endişeyle izliyoruz. Evet iş insanıyız ama her şeyden önce insanız ve bu gelişmeler bizi her açıdan etkiliyor. Ekonomik yöne değinecek olursak, sadece Çin’i etkileyeceği düşünülen bu virüs şu anda Avrupa’yı ve Türkiye’yi de etkisi altına almış bulunuyor. En büyük alıcımız olan Avrupa’nın siparişlerini iptal etmesi veya bilinmez bir tarihe ötelemesi sonucunda alınan önlemler bizi bir nebze rahatlatmış olsa da üretim sektöründeki endişeyi gidermeye yetmedi.” diyerek sanayicilerin endişesini dile getirdi.

“BİREYSEL İNSİYATİFLER ÇÖZÜM GETİRMİYOR”

Üretiminin büyük bir çoğunluğu emek yoğun sektörlere dayanan Denizli’de, ortalama 100 bin kişi imalat sektöründe çalıştığını belirten Başkan Keçeci; üretime devam etme çağrısına rağmen kapanan fabrikaların bulunduğun altını çizdi. Denizli’de sanayicilerin kapatma konusunda görüş ayrılığı olduğunu belirten Başkan Keçeci, “Denizli, emek yoğun sektörleri ve ihracatıyla ülke ekonomisine katkı sağlayan bir şehir. Emek yoğun sektörlerde hastalığın yayılma endişesi ve ihracatçılarda da gelecek endişesi bulunuyor. Üretime devam etme çağrısına rağmen Denizli’de virüsün yayılma tehlikesine karşılık kapanan fabrikaların sayısı 10’u geçti ve Denizli sanayisi bu konuda görüş ayrılıkları yaşıyor. Özellikle kümelenme modeliyle çalışan tekstil sektöründe kapatmalar üretim ve ihracatta dengesizlikler oluşturmaktadır. Konunun bireysel insiyatiflere bırakılması ne yazık ki çözüm getirmiyor. Bu sebeple acilen ülkenin tamamında geçerli olacak bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Sonuçta amacımız gerekli sağlık önlemlerini alarak üretimin orta ve uzun vadede devamlılığının sağlanmasıdır” diye konuştu.

DSO HİZMETLERİNE DEVAM EDİYOR

DSO’nun da hizmetlerine devam ettiğini belirten Başkan Keçeci, “Gerekli tedbirleri alarak ve birtakım düzenlemeler yaparak çalışmaya devam ediyoruz. Sanayicilerimizin taleplerinde herhangi bir aksaklık yaşanmıyor. Tüm hizmetlerimize aynen devam ediyoruz. Hatta ikincil bir hizmetimiz olmayan eğitim hizmetimize dahi Kalder İzmir Şubesi desteğiyle online olarak devam ediyoruz. Ancak mesaimizin çoğunu üst üste açıklanan paketlerle ilgili yaptığımız çalışmalar alıyor. TOBB ve ilgili bakanlıklarla sürekli temas halindeyiz ve sıklıkla görüşlerimizi ileterek raporlamalar yapıyoruz. Yoğun bir telefon trafiğinin içerisindeyiz. Sanayicilerden aldığımız görüşleri, vakit kaybetmeksizin ilgili mercilere iletiyoruz. En son vergi desteğinin kapsamının genişletilmesine ilişkin bir girişimde bulunduk ve yakından takip ediyoruz” diyerek sanayicilerin bu süreçte yaşadıkları tüm sorunları odaya iletebileceği mesajını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221