“Acıpayam acilen ‘Afete Maruz Bölge’ ilan edilmelidir!”

Acıpayam’da meydana gelen deprem ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili basın açıklaması gerçekleştiren TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Mehmet Sarıca; “İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Bakanlığa gönderilen ilan talep yazısının gereği yapılarak; Acıpayam, Bakanlar Kurulu Kararı ile resmi olarak ‘afete maruz bölge’ ilan edilmelidir” dedi.

“Acıpayam acilen ‘Afete Maruz Bölge’ ilan edilmelidir!”

Acıpayam’da 20 Mart’ta meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede pek çok ev ciddi hasar görmüş, yüzlerce vatandaş çadırlarda konaklamaya başlamıştı. Depremin yaşandığı günden beri AFAD ve Kızılay ekipleri bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde bölgeye ziyaret eden TMMOB heyeti, ziyaretin ardından deprem ve sonrasında yaşanan gelişmeler ile ilgili Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde (DGC) basın açıklaması düzenledi. Toplantıda konuşan ve sözlerine AFAD ve Kızılay’a teşekkür ederek başlayan TMMOB Denizli İKK Sekreteri Mehmet Sarıca; “Depremden etkilenen yöre halkının ve hepimizin en büyük tesellisi, can kaybı yaşanmamış olmasıdır. Buna karşın, ovanın jeolojik özelliklerine bağlı olarak bazı mahallelerde depremin şiddeti olağan gücünün üzerinde hissedilmiş ve buna bağlı olarak yol açtığı hasar beklenenden daha fazla ve yaygın olmuştur. Bugün depremin üzerinden 36 gün geçmiştir. Bu zaman zarfında, ilk günden itibaren Kızılay ve AFAD başta olmak üzere devletin acil hizmet kurumları üzerlerine düşen görevi yerine getirmiş, depremzede yurttaşlarımızın gündelik ihtiyaç ve sorunlarının çözümü için çalışmışlardır” dedi.

“DEPREMZEDELERİN SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞAMADI”

“15 Nisan tarihinden itibaren 14 köyde 3 bin depremzede yurttaşımıza, AFAD tarafından verilen yemek dağıtım hizmeti sonlandırılmıştır” diyen Sarıca, “Halen depremzedelerin banyo-tuvalet gibi gereksinimleri sağlıklı şekilde çözülememiştir. Depremzedeler, çadırlarda ve olumsuz koşullarda yaşam mücadelesi vermektedir. Bölgede gözlediğimiz sorunlar, acil olarak çözüm beklemektedir. Bu sorunların devam etmesi, havaların ısınmaya başlamasıyla katlanıp, sağlık sorunlarını ağırlaştırma potansiyeli taşımaktadır. Ramazan Ayı’nın yaklaşması, toplu çadır yerleşmelerinde ortak çözüm bekleyen başka bir sorunu; iftar ve sahur da yemek temini sorununu gündeme getirmektedir. Çok önemli başka bir sorun ise ovada yerleşik depremzede mahalle sakinlerinin tarımsal faaliyetleridir. Bu faaliyetlerin icrası için gereken temel imkanlar acilen tedarik edilmelidir” ifadelerini kullandı.

“‘AFETE MARUZ BÖLGE’ İLAN EDİLMELİDİR”

Tüm mahallelerdeki en önemli ortak sorunun hasar tespit sorunu olduğunu söyleyen Sarıca; “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ön tespiti yapılan hasar çalışmalarının askıya çıkmasıyla birlikte, mahalle sakini depremzedelerin sürecin işleyişi konusunda aydınlatılması gerekmektedir. Bu aydınlatma işleminin yeterince yapılmadığı görülmekte olup, ilgili kurumlar gereken hassasiyeti göstermelidir. Devletin kendilerini yalnız bıraktığı korkusu ve kuşkusu giderek depremzedelerin haleti ruhiyesi haline gelmeye başlamıştır. Bu konuda Denizli Valiliği tarafından ‘Afete Maruz Bölge’ ilanı açıklamasının devamı gelmelidir. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Bakanlığa gönderilen ilan talep yazısının gereği yapılarak, Acıpayam, Bakanlar Kurulu Kararı ile resmi olarak ‘afete maruz bölge’ ilan edilmelidir” diye konuştu.

“VALİLİK AÇIKLAMASI YASAL OLARAK YERİNE GETİRİLMELİ”

TMMOB olarak önerilerini de dile getiren Sarıca; “Bölgedeki acil sorunları çözmeye yönelik önlemlerin kısa sürede alınması, depremzede yurttaşların bundan sonraki sürecin işleyişi konusunda aydınlatılması, Denizli Valiliği tarafından 5 Nisan tarihinde açıklanan ‘Afete Maruz Bölge ilan edildi diyebiliriz’ açıklamasının yasal olarak gereğinin yerine getirilmesi, ilçe Belediye Başkanı Hulusi Şevkan’ın dile getirdiği gibi üniversite ve ilgili meslek odaları ile daha sıkı işbirliği içinde sorunların çözümüne çalışılması, TMMOB ve ilgili odalar olarak ortak önerimizdir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER