“Acıpayam Afetzedeler Komitesi’ni” kuran depremzedeler haklarını arıyor, destek bekliyor

Acıpayam’da 20 Mart 2019 tarihinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem sonrası 2.306 binada ağır hasar tespit edildi. Acıpayam’da deprem sonrası yoğun bir Bakan ve Milletvekili ziyareti trafiği yaşandı. İlçe halkına yardım ve destek sözleri yağdı. Ancak Acıpayamlı Depremzedeler gerçekleşen yardımları yetersiz buldu ve haklarını aramak ve daha etkili bir kampanya oluşturmak için Acıpayam Afetzedeler Komitesi adı altında bir hareket oluşturdu.

“Acıpayam Afetzedeler Komitesi’ni” kuran depremzedeler haklarını arıyor, destek bekliyor

Acıpayam’da 20 Mart 2019 tarihinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem sonrası 2306 binada ağır hasar tespit edildi. Devlet; Denizli ve Acıpayam halkının yüreğini ağzına getiren bu deprem sonrası bölge için toplam 3 milyon 800 bin lira yardım ve ödenek gönderdi. 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi meydana gelen Acıpayam Depremi sonrası bölgeye; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geldi. Acıpayam’da yoğun bir Bakan ve Milletvekili ziyareti trafiği yaşandı. İlçe halkına yardım ve destek sözleri yağdı. Ancak Acıpayamlı Depremzedeler gerçekleşen yardımları yetersiz buldu ve haklarını aramak ve daha etkili bir kampanya oluşturmak için Acıpayam Afetzedeler Komitesi adı altında bir hareket oluşturdu. Komite sözcülüğüne ise Acıpayam eski Ticaret Odası Başkanlarından İlhan Özcan getirildi.

Acıpayam Afetzedeler Komitesi ilk toplantısını geçtiğimiz günlerde ilçe merkezinde gerçekleştirdi. Depremzedeler Komitesi Sözcüsü İlhan Özcan ilk açıklamasında; “Depremin üzerinde 6 ay geçmesine rağmen halen hasarlı evlerin yıkımları dahi tamamlanamamıştır. Depremden iki ay sonra verilebilen konteyner konutların eski ve tavanlarının delik olduğu görülmüştür. Acıpayam’da verilen ‘yaralar hemen sarılacak’ havası boş çıkmıştır. Acıpalamlı depremzedeler unutulmuştur” dedi.

İLÇEDE TOPLAM 2.306 BİNA AĞIR HASARLI

Toplantıda bir konuşma yapan Komite Sözcüsü İlhan Özcan, ardından bir de yazılı basın bildirisi yayınladı. Özcan, “Denizli ili Acıpayam İlçesi ve mahalleleri ile Serinhisar ilçesi Yatağan mahallesinde 20 Mart 2019 tarihinde, 5,5 büyüklüğünde meydana gelen deprem neticesinde, ağır hasarlı 1246 konut (ev), 795 depo, 26 samanlık, 148 hayvan barınağı, 26 ticarethane, 6 resmi kurum, 62 metruk bina olmak üzere toplam 2306 adet hasar tespit edilmiştir. 20 Mart 2019 tarihinde meydana gelen depremden 10 gün sonra 31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler olduğu için başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk olmak üzere tüm bakan ve milletvekilleri deprem bölgelerine akın etmiş sanki depremin yaralarını 3 gün içerisinde sarılacağı izlemini bırakmışlardır. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra da depremzedeler kendi kaderlerine terk edilmiş sorunlarıyla baş başa kalmışlardır. Depremin üzerinde 6 ay geçmesine rağmen halen hasarlı evlerin yıkımları tamamlanamamıştır. 268 konteyner depremden 2 ay sonra afetzedelere ancak verilebilmiştir” diye konuştu.

VALİLİK DEPREM DEĞERLENDİRME RAPORU

İlhan Özcan’ın basın bildirisinde şu görüşlere yer verildi; “Denizli Valiliğinin Acıpayam da deprem çalışmalarını değerlendirdiği 12 Eylül 2019 tarihli “Acıpayam’da Deprem Çalışmaları Değerlendirme Raporu’nda” yer alan ifadelerden anlıyoruz ki; AFAD başkanlığınca, Acıpayam Kaymakamlığına 500.000,00 TL. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Genel Müdürlüğünce 1.400.000, 00 TL Acıpayam Sosyal Yardımlaşma Vakfına, AFAD tarafından 400.000,00 TL Acıpayam Belediyesine ve yine AFAD tarafından acil yardım ödeneği olarak 1.500.000,00 TL yardım ödeneği ile birlikte toplam 3.800.00, 00 TL. gönderildiği kayıtlardan anlaşılmaktadır. Lakin bahsi geçen rakamlar maalesef afetzedelere yansıtılmamıştır. Afetzedelerin kullanması için gönderilen konteynerler çok eski, bakımsız ve üstleri de deliktir. İçleri de su almaktadır.”

ACIPAYAMLI ÖĞRENCİLERİN DEPREM TRAVMASI YÜZÜNDEN 1 YILI BOŞA GİTTİ

Deprem döneminde ve hemen sonrasında sınavlara giren öğrencilerin başarı oranlarının düştüğünü de anlatan Acıpayam Afetzedeler Komitesi Söçcüsü İlhan Özcan, “Okulların kapanması ile yapılan Lise, LYS üniversite ve KPS sınavlarına giren öğrencilerimiz yaşadıkları travma nedeni ile başarı oranları düşük kalmıştır. Onca talebimize ve isteğimize rağmen sınava giren öğrencilerimize ek puan ve ayrıcalıklı yerleştirme taleplerimiz sonuçsuz kalmıştır” dedi.

KIŞ GELİYOR, İŞİMİZ ZOR!

Özcan Ayrıca, “20 Mart 2019 depreminin üzerinden 20 Eylül 2019 itibariyle 6 ay geçecektir. Önümüzdeki günlerde Kışın gelmesi, havaların soğuması ile birlikte evsiz, barksız konteynırlar da yaşamak zorunda kalan afetzedelerimiz kalıcı konutlar konusunda belirsizlik içerisinde çaresizce, umutsuzca kendilerine yardım eli uzatılmasını beklemektedirler” diye konuştu.

ACIPAYAMLI DEPREMZEDE UCUZ KONUT KREDİSİ İSTİYOR

1-Acıpayam afetzedeleri için 15.05.1959 tarih ve 7269 sayılı Umumi hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanunun Geçici 26. Maddesine ek 1. Fıkrasında yer alan (Muğla İli Bodrum İlçesinde 21. 07.2017 tarihinde ) ibaresinden sonra gelmek üzere Denizli İli Acıpayam ilçesinde 20.03.2019 tarihinde meydana gelen depremde Ek 1 madde eklenerek (Zorunlu Deprem Sigortası aranmaksızın) uygun faizli konut yapmalarına olanak sağlanabilir maddesi eklenmesini istiyoruz. Kanunlaşması halinde ancak Afetzedelerimiz için ucuz konut kredisi alma olanağı sağlanabilecektir.

DASK’I BULUNAN İŞYERLERİNE DE HASAR TAZMİNATI ÖDENSİN

2-DASK Doğal Afetler Sigortaları Kurumunun 11.07.2019 tarih ve 35702025/2019071976 sayılı yazısı ile 1900001205 Numaralı Hasar Dosyasında yer alan Hasar gören binanın tamamının ticarethane olduğu için;
Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartları A-2 maddesinde; “Tamamı ticari veya sanayi amaçla kullanılan binalar teminat kapsamı dışındadır” hükmü bulunduğu için DASK’ ı bulunan ticarethanelere, Hasar Tazminatı ödenmemektedir. Bu maddenin düzenlenerek hasar teminatlarının ticarethanelerinde kapsam içerisine alınması konusunda bir düzenlenmenin yapılmasını talep ediyoruz.

3-Kış şartlarının gelmesi ile birlikte 268 adet konteynır da yaşayan afetzedelerin, konteynırlarda kömür sobası yakması tehlikeli ve yasak olduğu için elektrik ile ısınma maliyeti çok artmakta ve afetzedeler elektrik faturalarını ödeyememektedirler. Buna bağlı olarak da DESKİ’ ye bağlı su faturalarına ödeyecek maddi güçleri yoktur. Afetzedelerin DESKİ ye bağlı su faturalarının ve AYDEM e bağlı elektrik faturalarının kalıcı konutlarına kavuşuncaya kadar, Devlet tarafından ödenmesini talep ediyoruz.

4- Konteynır verilmeyen ve kiraya çıkmak zorunda kalan Afetzedelere kalıcı konutlarına kavuşuncaya kadar kira yardımının Devlet tarafından yapılmasını talep ediyoruz.

5- Evini, Devlet yardımı olmaksızın kendi imkanları ile yapmak isteyen Afetzedelerin tüm harçlardan ve vergilerden muaf tutulmasını talep ediyoruz.

6- Hasarlı evlerinde kendi imkanları ile tamirat yaparak oturan Afetzedelerin yapmış oldukları masrafların fatura karşılığında afetzedelere ödenmesini talep ediyoruz.

ACIPAYAM DEPREMZEDELERİ İÇİN YARDIM KAMPANYASI

7- 20 Mart 2019 da ki Afetin üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen kalıcı konut yapımı konusunda hiçbir gelişme olmadığı için yasal bir yardım kampanyası açacağız. “Acıpayam Afetzedeleri İçin Bir Tuğla Da Sen Koy” adını taşıyacak bu yardım kampanyası afet bölgesi muhtarlarını da kapsayacak şekilde oluşturacağız.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211