“Acıpayam'da 270 hane konteynerde yaşıyor”

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, 20 Mart’ta yaşanan deprem hakkında konuştu.

Milletvekili Sancar; “Acıpayam'da 270 hane konteynerde yaşıyor. Beş kuruş para göndermiyorsunuz. Sizin sekiz saat kalamayacağınız konteynerde vatandaşlar sekiz aydır yaşıyor” dedi.

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde söz aldı. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Milletvekili Sancar; “Değerli arkadaşlar, nedense AK Parti iktidarının en büyük özelliği yerel ve genel seçimler önünde -genel seçim olsa, yerel seçim olsa- bir hafta önce mutlaka bir vaat ortaya çıkar. En önemlisi nedir? Anadolu insanının en çok önem verdiği ahirette iman, dünyada meskendir. Bugün baktığınızda herkes bir ev sahibi olmak için bir hayal kurar ve bu hayalin en güzel tüccarlığını maalesef on yedi yıldan bu yana AKP iktidarı yapmaktadır; âdeta her seçmeni bu vaatlerle sömürmektedir. Bugün baktığınız zaman değerli arkadaşlar, her ilde olduğu gibi Denizli'de de ben soruyorum. TOKİ'yle ilgili bugün Sayın AK Parti Genel Başkanının vaatleri de maalesef inandırıcı değildir. TOKİ zaten ilimizde ve Türkiye'de artık Toplu Konut İdaresi vasfını kaybetmiştir. Âdeta zengin tüccar anlayışıyla rezidans yapmakta, yalı dairesi yapmakta, AVM yapmakta, ticaret merkezi yapmakta. Nedense bir türlü 250 Lira’ya konut yapmamaktadır. Bu sebeple bu 250 Liralık 25 bin konut yapılıncaya kadar Denizli Milletvekili olarak Denizlili vatandaşlarımızın istismar edilmesinin tabii ki hesabını sormaya ve araştırmaya devam edeceğiz” dedi.

“3 MİLYON 600 BİN VATANDAŞIMIZDAN 23,5 MİLYAR LİRA PARA TOPLADINIZ”

Milletvekili Sancar; “Nedense ‘AKP iktidarı demek’, devamlı bir para kazanmak demek. Her yasayı vatandaşın huzuru, vatandaşın sağlığı, vatandaşın düzgün yaşamı üzerine değil ‘Acaba ben buradan ne kazanabilirim?’ üzerine yapmaktasınız. Bu ülkede TOKİ vaatleri veriyorsunuz, ardından bir imar barışı çıkarıyorsunuz. 3 milyon 600 bin vatandaşımızdan 23,5 milyar Lira para topladınız. Bu 23 milyar Lira paranın akıbetini bilen yok. Bu binaları kontrol eden de yok. Bugün Bakan bir açıklama yapıyor; ‘22 bin konutta yaptığımız tetkiklerde bu binalar imar barışına aykırı çıktı, bunların 4 binini yıktık’ diyor. Sayın Kurum, insanların gözüne baka baka baka yalan söylüyorsunuz. Bayındırlık Bakanlığı’nın bugüne kadar 3 milyon 600 bin konut ve başvuru içinde gidip de kontrol ettiği bir tane konut yok. Komşu komşuyu ihbar ediyor, belediye sonradan kontrol esnasında açma ruhsatı için gelenlerin binasını görüyor ‘A, bu imar barışına aykırı.’ O da ne aykırılığı? 2017'de mi, 2018'de mi yapılmış?” diye konuştu.

“PARAYLA TAPU VERDİNİZ, ‘DEPREMLE MÜCADELE EDECEĞİZ’ DİYORSUNUZ”

Milletvekili Sancar, şunları aktardı: “1950 yılında, 1960 yılında, 1970 yılında yapılan yığma tuğlalı binalara çatır çatır yapı kayıt belgesi altında parayla ruhsat verdiniz, parayla tapu verdiniz. Şimdi, çıkmışsınız ‘Depremle mücadele edeceğiz’ diyorsunuz. Sizin depremle mücadelenin sadece p'sinde adınız var, o da işte parasında, aldığınız harçlarında. Diyor ki İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı: ‘Ey AKP, biz teknik bir odayız. Siz bu yasayı neye göre çıkardınız, neye göre yaptınız?’ Şimdi o 'imar barışı' adı altında para aldığınız vatandaşları yine yapı kayıt belgesiyle rahat bırakmıyorsunuz. Gidiyorsunuz onlara 'Kentsel dönüşümden, senin evin depreme dayanaklı değil, yıkacağız' diyorsunuz. Önce parasını aldınız. Şimdi de diyorsunuz ki ‘Biz kentsel dönüşümde senin evini yıkacağız, bu ev depreme dayanıklı değil.’ Arkadaşlar, ‘elektronik kayıt’ deyince, aynen böyle; ‘Elektronik hap yap para kap’ modeli. Maşallah devletimizde artık alışkanlık hâline geldi. 3 milyon 600 bin vatandaşımızı imar barışından faydalandırıyoruz diye topladığınız 23,5 milyar Lira’yı cebinize indirdiniz.”

“SEKİZ SAAT KALAMAYACAĞINIZ KONTEYNERDE VATANDAŞLAR SEKİZ AYDIR YAŞIYOR”

Konuşmasının sonunda 20 Mart’ta Acıpayam’da yaşanan depremin ardından vatandaşların sorunlarını dile getiren Milletvekili Sancar, “Acıpayam'da 270 hane konteynerde yaşıyor, beş kuruş para göndermiyorsunuz. Sizin sekiz saat kalamayacağınız konteynerde vatandaşlar sekiz aydır yaşıyor. Bu zihniyetle dilerim bir sekiz ay daha yaşamazlar. Yani siz vatandaşlarımıza parasıyla tapu satmadınız tabut sattınız. Bunun vebali de AK Parti'nin üzerindedir, bugün itibaren olacak en küçük bir depremin vebali de sorumlusu da sizlersiniz. Allah yardımcınız olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2019, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211