Acıpayam depremi afetten sayılmadı

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TBMM’de gündem dışı söz alarak 20 Mart 2019’da Acıpayam’da meydana gelen deprem ve ardından yüzlerce sarsıntı ile devam eden “deprem fırtınası” ile ilgili konuştu. Öztürk, “Sözde afet bölgesi ilan edilen Acıpayam hala, esasen afet bölgesi sayılmamıştır” dedi.

Acıpayam depremi afetten sayılmadı

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TBMM’de gündem dışı söz alarak 20 Mart 2019’da Acıpayam’da meydana gelen deprem ve ardından yüzlerce sarsıntı ile devam eden “deprem fırtınası” ile ilgili konuştu. Öztürk, “Sözde afet bölgesi ilan edilen Acıpayam hala, esasen afet bölgesi sayılmamıştır. Ya da Acıpayam’daki deprem ve sarsıntılar ile neden olduğu sonuçlar afetten sayılmamıştır” dedi.

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, TBMM’de gündem dışı söz aldı. Acıpayam depremi nedeniyle vatandaşların yaşadığı ve devam eden sorunları hakkında söz alan Öztürk, “Denizli’nin Acıpayam İlçesi 20 Mart’ta meydana gelen 5,5 şiddetindeki depremle sarsıldı. Allah’a şükür, depremde can kaybımız yok. Kesin hasar tespitlerine göre 1.246 adet konutta ağır hasar, toplamdaysa 2.309 adet taşınmazda hasar tespiti yapılmıştır. Depremin ardından belki seçim, belki depremin halkın üzerinde yarattığı moral bozukluğunu hafifletmek adına AFAD, Acıpayam’ın afet bölgesi ilan edilmesine karar verdi. Denizli Valiliğimiz de 5 Nisanda bir açıklama yaparak bölgenin İçişleri Bakanlığı tarafından ‘genel hayata etkililik’ kapsamına alındığını duyurdu. Buraya kadar her şey normal ve olması gerektiği gibi ancak sonrasında yaşananlar ne mevzuata uygun bir şekilde ilerliyor ne de yaşananlara çözüm bulunuyor. Eski usulde, kararı Bakanlar Kurulu alır, Cumhurbaşkanı onaylar ve Resmî Gazetede yayımlanırdı. Şimdi ise Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yeterli olacaktır. Bürokrasinin azalması ve hizmetin hızlandırılması gerekçesiyle bu yapıya geçilmiş ve kanunda yapılan bütün düzenlemelerle yürütme görevi Cumhurbaşkanı’na verilmiştir ancak Cumhurbaşkanlığı kararnamesi imzalanmamıştır. Sözde afet bölgesi ilan edilen Acıpayam hala esasen afet bölgesi sayılmamıştır. Afet bölgesi ilan edilmesiyle birlikte esnafın Halk Bankası’na olan borçlarının ertelenmesi gerekirdi, ertelenmemiştir; SGK, vergi, kredi, esnaf kefalet borçlarının ertelenmesi gerekirdi, ertelenmemiştir. Bölge tarım bölgesidir, Ziraat Bankası, TİGEM ve tarım kredi kooperatiflerine olan mevcut borçların üç yıl süreyle ertelenmesi gerekirdi, ertelenmemiştir. 657 sayılı Kanun’a tabi personele fazla çalışma ücretinin 2 katını geçmemek kaydıyla fazla çalışma ücreti verilmesi gerekirdi, verilmemiştir. Çözülebilecek çok büyük bir sorun bile vatandaşlarımız için eziyet hâline gelmiştir. 8/8 hasarı olan yapılar yıkıldı ancak 8/6 hasarlı yapıların hala yıkımı yapılmadı. Bu arada, rahmetli Denizli Milletvekilimiz Kazım Arslan Bey’in verdiği son kanun teklifi Acıpayam depremiyle ilgili afet bölgesi ilan edilmesi üzerineydi. En azından rahmetli milletvekilimizin vasiyeti olarak görüp bu konuyu bir an evvel gündeme alalım” dedi.

ACIPAYAMLI GENÇLERİN İSTEKLERİNİ İLETTİ

İlçede yaşayan ve üniversite sınavlarına katılan gençlerin talebini de ileten Milletvekili Öztürk, “Bu arada dikkate alınır mı bilinmez ama Acıpayamlı gençlerin de ayrıca bir talebi var. Acıpayam’da deprem sonrası okullar bir ay tatil oldu, özellikle üniversiteye hazırlanan öğrenciler hem depremin verdiği moral bozukluğu hem de okulların kapanması nedeniyle sınava yeterince hazırlanmadı. Bu nedenle, Acıpayamlı öğrenciler kendilerinin ek puanla desteklenmesini talep ediyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER